Markova - kedy budú zberné nádoby na BIO odpad?

Zodpovednosť za riešenie: MÚ Petržalka

Vyriešený

Prečo nie sú už zberné nádoby na BIO odpad na každom stojíš ku v zmysle zákona?! Kedy budeme môcť 30% domoveho BIO odpadu separovať??

05. apríl 2021

Michal K.

Bratislava a Kosice maju vynimku, pretoze maju spalovnu. Nic nebrani tomu, aby ste si takuto nadobu zaobstarali a odpad separovali.
05. apríl 2021

Vladimír Jánoš

To je zvrátený dôvod, veď kompostový odpad ma viacero výhod na spracovanie a 30 odpadu by sa nemuselo spaľovať!! Plyn z kompostu sa dá využiť na ohrev, výrobu elektriny a spracovaný kompost späť na predaj do prírody. Je už 21. storočie mali by ste sa prebudiť!
05. apríl 2021

Michal K.

Ved spalovna vyraba teplo aj elektrinu. Je teda v tomto smere ekologicka alternativa, pretoze nespaluje uhlie, ropu ani plyn, ale "biomasu".
Ak chce kompostovat, mozete si zriadit komunitne kompostovisko:
https://bratislava.sk/sk/komunitne-kompostovanie
07. apríl 2021

PaloP

Nedávno bol v Petržalských novinách článok na túto tému. Jedna sa zatial len o pilotny komunitny projekt. Tiez by ma velmi potešili nadoby na kompostovanie bio odpadu. Zial ked vidim co su schopni ludia umiestnit na kontajnerove stojisko a do kontajnerov na separovany odpad, mam obavu ze hromadne kompostovanie by dlho nevydrzalo, podobne ako dlho nevydrzali kontajnery na elektroodpad.
09. apríl 2021

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň, nakladanie s bioodpadom zo zelene majú možnosť riešiť aj bytové domy, ktoré sú vlastníkmi pozemku so zeleňou. Podmienkou zriadenia kompostoviska je vzťah k pozemku so zeleňou. V prílohe e-mailu Vám zasielam tlačivo - ŽIADOSŤ O ZRIADENIE KOMUNITNÉHO KOMPOSTOVISKA. V nižšie uvedenom linku nájdete usmernenie, ako v prípade zriaďovania takéhoto kompostoviska postupovať, a aké náležitosti musíte splniť. Všetky podmienky potrebné pre povolenie komunitného kompostoviska sú špecifikované v § 15 Všeobecne záväzného nariadenia hlavného mesta SR Bratislavy o nakladaní s komunálnymi odpadmi......č. 6/2020. Žiadosť s požadovanými prílohami prosím zašlite na Magistrát hl. mesta SR-Bratislavy. Mestská časť Bratislava-Petržalka do zriaďovacieho procesu vstupuje, až v povoľovacom procese a vyjadruje sa ku konkrétnym žiadostiam.

Je pravdou, že biologicky rozložiteľný odpad tvorí v zmesovom komunálnom odpade 40 až 50% podiel, preto je potreba zaviesť triedený zber bioodpadov pre mesto Bratislava, legislatívne záväzná a prioritná, ide však o zložitý proces, vzhľadom na absenciu iných "koncových zariadení" (bioplynová stanica, mestská kompostáreň) na území Hlavného mesta. Zabezpečiť efektívny systém obehového odpadového hospodárstva, pre biodpady je vzhľadom na tento fakt zatiaľ nemožné. Mesto Bratislava si na zavedenie systému zberu bioodpadov uplatňuje výnimku platnú s istými obmedzeniami, až do roku 2023. Po tomto termíne už bude zber centrálne zavedený. Výnimka je platná vďaka možnosti termicky zhodnotiť zmesový komunálny odpad, ktorého súčasťou sú aj bioodpady z domácností v spaľovni odpadov.

Oddelenie životného prostredia
Miestny úrad mestskej časti Bratislava-Petržalka
09. apríl 2021

Michal K.

Vacsina bytovych domov vlastni pozemok iba priamo pod domom, ale pozemky so zelenou okolo uz nie.
Dalsi problem je, ze kazdy suhlasi s kompostarnou ci bioplynovou stanicou, no iba ak nie je v blizkosti jeho domu.

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania