Osvetlenie - futbalový štadión

Zodpovednosť za riešenie: MÚ Petržalka

V riešení

Taká technická otázka. Tento futbalový štadión MŠK Iskra Petržalka, ktorý je ešte nedokončený a predpokladám neskolaudovaný niekoľko rokov, má takéto intenzívne osvetlenie medzi domami - viď foto.Ukážka je z jedej polovice štadióna, na druhej polovici sú rovnako dva veľké stožiare lámp. Pre porovnanie intenzity je dolu vidno i bežnú pouličnú lampu. Je to v poriadku dávať takéto intenzívne osvetlenie do stredu obytnej štvrte a svietiť tu denne (ide o cvičné ihrisko kde sú denne tréningy i teraz v zime) vo večerných hodinách obyvateľom okolných domov do okien? Nie sú na to normy? Vďaka za odpoveď.

09. november 2014

Dušan Gajdoš

Pridávam sa ... a dodávam aj informaciu o hlučnosti , nehovorim o vulgarizmoch a tiež neporiadku, ktori robia futbaloví sprievodcovia smerom na našu ulicu , na tzv. travnatu plochu .
09. november 2014

adam

chuliganom netreba nic
09. november 2014

dusan gajdos

Ale to nie chuligani , bohuzial treneri tak nadavaju a to aj malim hracom , bez rozdielu . Hroza tu pocuvat .
A ten bordel , to su vacsinou rodicia ! Cize ziadny anonymni chuligani ...
09. november 2014

adam

ano ja keby som bol trener by som nekrical na futbalistov este az takych malych.
11. november 2014

Nor

Suhlasim s podnetom. Z fotky to nie je az tak jasne vidno, ale na kazdom stoziary svieti aspon 4-5 reflektorov a na ihrisko dopada ovela menej lucov. Kompetentni by minimalne mohli zabezpecit spravne natocenie reflektorov, niektore vazne svietia len tak do neba.

Mimochodom, na svetelnu normu existuje legislativa.
http://www.svetelneznecistenie.sk/aktualne/135-legislativa-na-slovensku.html?start=2
Rozmyslam, ci by sa nemohlo napr. z FO zaplatit meranie hodnot rusiveho svetla. V pripade, zeby normy neboli dodrzane, tak ziadat napravu a cenu merania narokovat od prevadzkovatela ihriska. Ale mozno som len prilis naivny, kedze nie som pravnik.
11. november 2014

dusan gajdos

tiez sa pridavam k premeraniu svetelnosti a naprave nastavenia svetiel , pretoze akoje vidiet na obrazku , tych sv.lucov / ziariacich kruhov / na ploche je omnoho menej , ako je tam skutocne svetiel .
Takze otazka , kam svietia , ak nie na plochu ?
11. november 2014

PK

ja si myslim ze v noci sa uz futbal nehraje:
11. november 2014

Nor

No to nie. Treba objektivne povedat, ze svieti sa od zotmenia do zhruba osmej-deviatej, po desiatej uz nie.
To vsak nic nemeni na tom, ze tie svetla maju svietit na ihrisko a nie do neba a do okolitych okien a zaroven ich intenzita by mala dodrziavat normy danej lokality.
11. november 2014

PK

v noci nemozem spat!!!!!lebo tie svetla svietia do okien!spravne!
11. november 2014

Dušan Oravský - Všestranko o.z.

teraz v zime zapnu svetla uz od piatej vecer nakolko je uz vtedy tma!
11. november 2014

Dušan Oravský - Všestranko o.z.

No paradna ta vyhlaska, vdaka za zdielanie. Tak tento podnet poprosim preverit ci to osvetlenie tuto vyhlasku a normy splna!!! Doplnam tuto info aj na stranku -- https://www.facebook.com/pages/Dušan-Oravský-kandidát-na-miestneho-poslanca-za-Petržalku/386622908160594/
12. november 2014

PK

dufam ze to aj vyriesite.
13. november 2014

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň,
podľa vyjadrenia MŠKI projekčná kancelária Reprima projektovala osvetlenie podľa STN EN 12193 Svetlo a osvetlenie. Osvetlenie športovísk.
Takto bolo Umelé osvetlenie aj zhotovené. Požiadali sme však MŠKI aby našli spôsob, ako obmedziť emitovanie svetla nad hranicu zavesenia osvetľovacích telies, tak, aby svetlo čo najmenej rušilo obyvateľov okolitých domov.
Na každom zo štyroch stĺpov je namontovaných 12 reflektorov s príkonom 1000w. MŠKI pre potreby tréningov však používa iba štyri lampy na každom stĺpe, čo predstavuje spolu celkový príkon 16 Kwh, namiesto nainštalovaných 48 Kwh. Umelé osvetlenie sa používa pre potreby tréningov detí od 8 do 18 rokov, v pracovné dni väčšinou medzi 16:30 až 19:00 h. Situáciu budeme naďalej sledovať.

Mestská časť Bratislava-Petržalka
13. november 2014

Dušan Gajdoš

Dobry den !
Nech sa na mna nehneva ten , co pisal tu odpoved, ale sme dospeli ludia a pocitat vieme, my sme sa pytali preco svietia do okien a preco to je v husto zastavanej casti !?!? Nie kolko zo zavesenych svieti a ako hrozne usporia !
A ked hraju dospeli futbalist a svietia do 21-vej to je tiez v poriadku ?
Ta horespomenuta projekcna kancelaria aj vedela , ze svetla budu v svietit medzi domami ? Ze by mali svietit kolmejsie dole , aby nesvietili rovno , cize do okien ?!
13. november 2014

Dušan Gajdoš

Toto bola odpoved hodna miestneho politika , kopec riadkov a vlastne ziadna realna odpoved !
14. november 2014

PK

napisal vyhovorku!!!!!
17. november 2014

Nor

Tak, neviem ci Vas zastupcovia MSKI Petrzalka vedome zavadzali, alebo uz Vy, ale to osvetlenie celkom bezne zvyklo svietit aj do osmej, do deviatej vecer, kedy tam nehrali deti od 8 do 18 rokov, ale normalne muzi na male branky.

Dalej, aby sme si to ujasnili. Horespomenuta norma STN EN 12193 Svetlo a osvetlenie. Osvetlenie športovísk sa vztahuje nato, citujem: "aby boli zabezpecene dobre opticke podmienky pre hracov, atletov, rozhodcov, divakov a farebny TV prenos". Podla mojho nazoru obyvatelia okolitych panelakov nepatria ani do jednej z tychto skupin. Vobec neriesi rusivost daneho svetla v husto zastavanej oblasti.

Teda este raz sa pytam, ci boli prevedene merania rusiveho svetla tohto neskolaudovaneho ihriska? Ak ano, s akym vysledkom?

Mimochodom, v linkoch, ktore sa tu uz v diskusii objavili, je napisane, ze da sa "obrátiť na príslušný úrad verejného zdravotníctva, ktorý by mal dať (alebo nariadiť) premerať všetky hodnoty rušivého svetla." Myslim si, ze toto by mohla byt cesta pre nas obyvatelov.
17. november 2014

Dušan Oravský - Všestranko o.z.

Kto kompetentný z MČ to má na starosti prosím - menovite a kto je podpísaný pod touto odpoveďou? Pán Svetík ma kontaktoval minulý týždeň a chce sa stretnúť a prebrať túto problematiku.Preto sa pýtam aby boli zúčastnené na stretnutí všetky strany, obyvatelia, MČ aj MŠKI. Vďaka.
24. november 2014

Dominik Svetík

Priatelia, svetlá sa zapínajú o cca 16:30 a svietia asi do 19:30.
Sám som bol prekvapený, že svetlá svietia aj smerom hore, je to tým, že napriek naklopeniu, spodná časť paraboly lampy, odráža svetlo smerom hore.
Svetlá naklopíme ešte viac, smerom k ihrisku, prosíme o trpezlivosť, je to treba robiť z plošiny, trvá to nejaký čas.
Môj telefón je 0903478931 a poprosím zúčastnených pánov, aby ma kontaktovali, dohodnime si stretnutie na ihrisku.
S úctou
Dominik Svetík, predseda Rady MŠKI.
05. marec 2015

Dušan Oravský - Všestranko o.z.

Článok z Petržalských novín. Určite je super, že sa športu darí a štadióny/ihriská sú plné, rovnako investície do renovácie prichádzajú. V tomto prípade ihriska na Budatínskej však treba brať do úvahy konečne aj názor a hlas obyvateľov všetkých dotknutých domov, okrem stratégie MČ a MŠKI. Ako sme písali vďaka tomuto štadiónu je dopad na obyvateľov nasledovný: veľmi silné osvetlenie do noci, permanentný hluk od hráčov, trénerov, divákov (video k dispozícii), nadávky ako novodobý výchovný prostriedok, odpadky, veľmi zlé parkovanie...podnety na www.odkazprestarostu.sk sú podané dávno. Zatiať nebolo vidno zmenu. V článku popísaná ďalšia stratégia proglém ešte prehĺbi. Navyše je možné že ihriská začnú využívať aj obyvatelia okrem hráčov...+/-.
05. marec 2015

Dušan Gajdoš

asi zacneme fotit castejsie a konkretnejsie .
05. máj 2015

Tomas

Chcel by som sa opýtať samosprávy a kompetentných či je z ich pohľadu dostatočne nastavené osvetlenie.Z môjho pohladu nie a myslím si že by bolo načase s tým niečo spraviť. A nie len s osvetlením ale aj s tým vyhukovaním ako hráčov tak aj trénerov. Nikto od nich neočakáva že budú chodiť po špičkách ale mýslím si že by bolo namieste poučiť hráčov ako sa správať a aby zvážili svoj slovník. A tak isto sa nepotrebujeme všetci budiť každú sobotu s nedelu ráno o 8:00 na trúbenie trúbky hučanie rapkáčika a vykrikovanie sloganu podme iskra podme. Raz začas to myslím každý oželie ale každý víkend je fakt moc.!
Veď sme ľudia musíme sa rešpektovať a snažiť sa vychádzať si v ústrety.
05. máj 2015

Tomáš

Alebo aj takto
11. september 2016

Dušan Oravský - Všestranko o.z.

dajte prosim ze vyriesene
11. september 2016

Dušan Oravský - Všestranko o.z.

dajte prosim ze vyriesene
07. marec 2018

Medo

Tie svetla sa nedaju nastavit. Je to tak zastarala technika ze as. Chodia aj okolo toho maleho ihriska dokladaju tam svetla a dole skoro nic nieje vidno ale baraky naokolo si osvietene ako by niekto chcel robit z noci den. Futbalisti na samotnom travniku maju tak malo svetla ze az a vsetko ide inam. Namoesto toho aby sa namontovali konkretne svetla ktre budu osvecovat len plochu osvecuje to siroke okoli. Niekedy neviem kto viac osvetluje, ci AAA alebo SK Iskra. Ked maju zapnute tie reflektory mali by okolite poulicne lamp zhasnut lebo fakt nemaju vyznam.

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania