Zabudnuté búdky sa stali reklamnými plochami (odpadom)

Zodpovednosť za riešenie: Magistrát hlavného mesta

Neriešený
meno
Anonymný užívateľ 10. septembra 2012

Na Račianskom mýte bolo odkedy si ja pamätám množstvo telefónyc búdiek, ktoré kedysi ľudia aj využívali. Pred pár rokmi začali po celom meste z búdiek miznúť telefónne automaty, čo je pochopiteľné, ale búdky ako nevkusné reklamné nosiče zostali. Poprosil by som, aby sa niečo s týmto odpadom špatiacim Račianske mýto niečo urobilo, ideálne odstránilo.

14. september 2012

Peter

Neviem, čo je pochopiteľné na "miznutí" telefónnych automatov? Jadro pudla je v tom, že Telekomunikácie už nie sú zo zákona povinné poskytovať službu verejných telefónnych automatov. Každý má predsa mobil, nie? A na tých pár chudobných, čo na mobil nemajú, predsa nezáleží. Faktom je, že prázdne búdky sú po celej Bratislave, a najmä to, že sú vo vlastníctve Telekomunikácii a tie by sa o ich odstránenie mali postarať. Mestské časti ani magistrát s tým veľa nenarobia...
18. september 2012

Odpoveď samosprávy

Stanovisko spoločnosti Slovak Telekom:
"Penetrácia mobilných služieb na Slovensku presiahla hodnotu 117%, čomu sa prispôsobuje i správanie obyvateľov. Čoraz menej ľudí využívalo služby verejných telefónnych automatov. Spoločnosť Slovak Telekom teda pristúpila k výraznej redukcii týchto zariadení, v zmysle právnej úpravy TÚ SR, ktorá znížila požiadavky na počet verejných telefónnych automatov. Prázdne telefónne búdky sa postupne odstraňujú po celom Slovensku. Radi by sme však dali do pozornosti, že nie všetky objekty, v ktorých sa nachádzal telefónnym automat, sú majetkom Telekomu. V takých prípadoch odporúčame za účelom odstránenia konštrukcie kontaktovať priamo jej vlastníka."

Tomáš Palovský,
hovorca pre technológie a siete
18. september 2012

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň, ďakujeme za Váš podnet. O stanovisko sme požiadali aj spoločnosť Slovak telekom, ktoré je tu zverejnené. Prisľúbili postupne opustené búdky odstrániť. Niektoré však patria iným spoločnostiam (najmä reklamným). Tie telefónne búdky, ktoré spomínate, sú vlastníctvom spoločnosti Metropol Media, s.r.o.
Vzhľadom na to, že sú umiestnené bez akýchkoľvek povolení požiadali sme mestskú časť Bratislava - Nové Mesto ako príslušný stavebný úrad o začatie konania vo veci odstránenia nepovolenej stavby.

Mgr. Marek Papajčík
referát vzťahov s verejnosťou
Kancelária primátora hl. mesta SR Bratislavy
07. november 2012

R

Zatial budky na mieste poctivo stoja. Na stavebnom urade maju asi 2-mesacne jesenne prazdniny. Aky je problem poslat tam zeriav, kontajner a nahadzat ten bordel do smeti? Ziaden, ak sa chce, obrovsky, ak sa nechce. Podnet je nerieseny.
14. november 2012

Marek Tettinger

Pekný deň,
zo zákona nemôžeme odstrániť stavbu, ktorá nie je v našom vlastníctve.
Spoločnosť Metropol Media, s.r.o. sme vyzvali na odstránenie všetkých telefónnych kabín na území našej mestskej časti (teda nielen v parku na Račianskom mýte).
Dovolím si len poznamenať, že spoločnosti Metropol Media, s.r.o. má podobných telefonych kabín po celom meste takmer 150.
S pozdravom

Marek Tettinger
hovorca BANM
14. november 2012

Odpoveď samosprávy

Pekný deň,

zo zákona nemôžeme odstrániť stavbu, ktorá nie je v našom vlastníctve. Spoločnosť Metropol Media, s.r.o. sme vyzvali na odstránenie všetkých telefónnych kabín na území našej mestskej časti (teda nielen v parku na Račianskom mýte). Dovolím si len poznamenať, že spoločnosti Metropol Media, s.r.o. má podobných telefonych kabín po celom meste takmer 150.

S pozdravom

Marek Tettinger
hovorca BANM
15. november 2012

Anonym

Predpokladám, že spoločnosť Metropol Media bude naďalej ignorovať všetky výzvy podobne, ako keď sa ju už niekoľko rokov snažili aj iné mestské časti vyzývať. Aký bude postup ďalej? Búdky budú na mieste, kým ich nezasiahne meteorit, alebo žijeme v štáte, kde je vymožiteľnosť práva a úrady aj reálne konajú. Ako som čítal, dobrovoľníci si už v Bratislave kupujú studenú asfaltovú zmes, aby upchávali výtlky po celom meste, dobrovoľníci zametajú a čistia parky pri svojich domovoch, dobrovoľníci sadia kvety v rámci rôznych akcii po celom meste. Stačí náznak dobrovoľníkom a myslím si, že sa budú trhať za tým, aby tieto haraburdy odstránili, keď už systém a úrady nefungujú. A len otázočka na záver, keď si postavím cez noc skladací domček v parku na Račianskom mýte a budem ignorovať Vaše výzvy o odstránenie, môžem tam beztrestne bývať, alebo by ste to riešili aj inými cestami? Ďakujem.
11. december 2012

neobcan

Dobrý večer, a kto má teda právo odstrániť tie búdky ak nie mestská časť, resp. stavebný úrad (v prípade čiernej stavby? To je ozaj právo v totmto štáte vymožiteľné len na chudákov obyčajných ľúdí?
K postrehu vyššie,by som ešte dodala, že po odstránení mestskou časťou, by som spoločnosti Metropol Media zaslal faktúru za odstránenie!!!
22. marec 2013

Slávo Leysek

Dobrý deň, na túto tému by som chcel uviesť niekoľko skutočností na správnu mieru. Obdobie posledných rokov je poznačené prudkým rozvojom informačných a komunikačných technológii. Vysoká penetrácia mobilných telefónov medzi obyvateľstvom zároveň spôsobuje zníženie využívania verejných telefónnych automatov, čo je aj jedným z dôvodov, prečo sme začali uvažovať o modernizácii technológie zavedením projektu multifunkčných terminálov, ktoré budú plniť niekoľko funkcii nevyhnutných nielen z hľadiska informovanosti občanov či návštevníkov mesta, ale predovšetkým z hľadiska bezpečnosti a ochrany. Nikde vo svete neexistuje ani len pomyslenie na to, že mesto ostane bez možnosti využívania verejných telefónnych automatov, naopak v mnohých krajinách sú tieto služby považované za nevyhnutnosť a podmienku. V dnešnej dobe samozrejme vyspelé krajiny uvažujú aj nad modernizáciou a používaním technológii, ktoré urobia z miest nielen bezpečné destinácie ale i destinácie porovnateľné s najvyspelejšími európskymi či svetovými metropolami z hľadiska informovanosti. Na Slovensku je to však inak, väčšina ľudí má zatienenú myseľ a neuvažuje nad tým, že by mohlo dôjsť napríklad ku katastrofe, ktorá zapríčiní prerušenie všetkých bezdrôtových spojení a mobilné telefóny spolu so všetkými ich vymoženosťami nám budú v tom prípade úplne zbytočné. Podobných situácii ohrozujúcich životy ľudí môže nastať mnohonásobne viac, potom však bude už neskoro. Ťažko sa mi na túto tému píše stručne. Vzhľadom k tomu, že na Slovensku sa nad takýmito situáciami zamýšľa možno len zopár vyvolených, málokto má predstavu o tom, že projekt ktorý pripravujeme už niekoľko mesiacov, je náročný nielen finančné ale i časovo. My poskytujeme vďaka tomuto projektu mestu výnimočné služby určené verejnosti a vďaka nám sa mesto môže dosťať do rebríčka najlepších miest v Európe keďže štát nie je schopný nad podobnými projektami ani uvažovať a nie ich ešte aj realizovať. Implementáciou terminálov do kabín bude zabezpečenie nepretržitej bezplatnej informovanosti o činnosti samosprávy,podpora cestovného ruchu, zabezpečenie jednoduchej a dostatočnej orientácie občana či návštevníka v regióne, sprístupnenie informácii a komunikácia prostredníctvom internetu príp. wifi, súčinnosť s integrovaným záchranným systémom, bezpečnostné kamery, live operátor , núdzové volania na číslo 112 , značný príjem do mestskej kasy za prenájom pozemkov na ktorých sa kabíny nachádzajú a mnoho mnoho ďalšieho.
Počul som už aj názor, že kto by už len využíval internent, resp. wifi niekde v meste. Za takéto zmýšľanie by som sa hanbil, radšej by som to ani nevyslovoval, ale asi to napadlo človeka,ktorý nikdy nikde nebol, za hranice vycestoval možno pred pätnástimi rokmi a akosi zaspal dobu. I keď dnes má internet v mobile skoro každý, za hranicami je pripojenie do roamingu ešte stále cenovo náročné a bezplatné pripojenie k internetu využije a ocení v tomto prípade každý. Ešte by som chcel podotknúť, že kabíny sa pravidelne každý mesiac čistia, nemôžeme za to, že ľudia sú nevychovaní, blbí a neustále znehodnucujú, špinia a ničia majetok, z čoho nemajú okrem pocitu že urobili niekomu zle absolútne nič.Rovnako ako autobusové zastávky ktoré slúžia verejnosti a taktiež sú pravidelne znehodnocované. Takíto ľudia však nikdy nič mať nebudú. Projekt je vo fáze prípravy, pokiaľ nebudú schválené jednotlivé body budeme musieť pravdepodobne naďalej znášať vandalistov v meste. Samozrejme všetky nedostatky a následky vyčínania týchto primitívov budeme musieť na naše náklady následne odstrániť. Ak sa nájde niekto, kto takýto projekt nepodporuje, ba naopak ho očierňuje rád by som sa s ním stretol a videl osobne.
Verím, že po prečítaní tohto odkazu sa aspoň niektorí ľudia zamyslia nad budúcnosťou a životom v tomto meste a v budúcnosti tento projekt ocenia.

Slávo Leysek
FOX ONE,s.r.o
11. január 2014

Matej Malenka

Vážený pán Leysek,
dovoľte mi otázku: Koho zdroje budú na tento projekt použité keďže to má byť, ako ste povedali, bezplatná služba?
Ďalej by som rád podotkol že vaša reakcia nesúvisí z ohavami stojacími (nie len) na Račianskom námestí.
Na záver by som vás rád upozornil že sa staviam proti tomuto projektu z dôvodu mnohých nejasností, medzi inými aj: ako má daný projekt prispieť k zvýšeniu kvality života obyvateľov mesta Bratislava?
14. apríl 2017

Soňa Sladká

Nefunkčné telefónne búdky v Bratislave

Žiadam aktualizovať podnet https://www.odkazprestarostu.sk/bratislava/podnety/1998/zabudnute-budky-sa-stali-reklamnymi-plochami-odpadom
Staré prázdne telefónne búdky v celej Bratislave (dokonca v celom bratislavskom VÚC) sú nefunkčné. Využívané sú len na reklamu - žiadam Vás o zverejnenie všetkých právnych titulov tohto stavu (zmlúv s vlastníkom búdok o užívaní komunikácií, o povolení zaberať verejný priestor, platení daní a poplatkov za to, rozhodnutí o odstránení a podobne). Tieto búdky sú hanbou celej Bratislavy, je najvyšší čas na ich odstránenie. Prečo mesto nekoná ?!

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania