Opravenie sochy

Zodpovednosť za riešenie: Magistrát hlavného mesta

Neriešený
meno
Anonymný užívateľ 02. novembra 2012

Bolo by možné privariť soche býka pred vchodom na Račiansku 17 roh, respektíve ju nejakým spôsobom obnoviť vrátane nového čierneho náteru? Vopred ďakujem kladné vybavenie žiadosti.

12. november 2012

Marek Tettinger

Pekný deň,
ďakujeme za podnet. Keďže ide o umelecké dielo, v zmysle autorského zákona môže do jeho úpravy vstúpiť len autor. Dielo bolo osadené v roku 1960 a autor sochy - Teodor Lugs - zomrel v roku 2000. Preto sa snažíme kontaktovať dedičov.
Zo štatútu magistrátu vyplýva, že magistrát vedie evidenciu, usmerňuje a koordinuje rozmiestňovanie pomníkov, pamätníkov a sôch, preto budeme kontaktovať aj magistrát.
S pozdravom

Marek Tettinger
hovorca BANM
12. november 2012

Odpoveď samosprávy

Pekný deň,

ďakujeme za podnet. Keďže ide o umelecké dielo, v zmysle autorského zákona môže do jeho úpravy vstúpiť len autor. Dielo bolo osadené v roku 1960 a autor sochy - Teodor Lugs - zomrel v roku 2000. Preto sa snažíme kontaktovať dedičov. Zo štatútu magistrátu vyplýva, že magistrát vedie evidenciu, usmerňuje a koordinuje rozmiestňovanie pomníkov, pamätníkov a sôch, preto budeme kontaktovať aj magistrát.

S pozdravom

Marek Tettinger
hovorca BANM
23. november 2012

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň, ďakujeme za Váš podnet. Všetky potrebné informácie už podal kolega z MČ Nové mesto. Hlavné mesto prostredníctvom svojej organizácie Mestský ústav ochrany pamiatok (MÚOP) koordinuje umiestňovanie umeleckých objektov a pamätníkov na verejnom priestore, avšak konkrétne dielo jej nebolo zverené do starostlivosti, preto je potrebné nájsť majiteľov objektu a dedičov autora aby zabezpečili opravu.

Potrebné informácie by mohli mať autori kníh o bratislavských sochách, ak robili aj nejaké bádanie v archívoch a či sa venovali aj majetkovej stránke, prípadne MÚOP bude budúci rok robiť zdĺhavý výskum v Štátnom archíve, kde by mohli byť informácie z tejto oblasti.

Mgr. Marek Papajčík
referát vzťahov s verejnosťou
Kancelária primátora hl. mesta SR Bratislavy
06. júl 2013

Anonymný užívateľ

Za 8 mesiacov nebolo ani Nové Mesto, ani neschopný magistrát, ani autori kníh o sochách, ani nikto schopný nič zistiť a vyriešiť a preto poprosím opätovne upozorniť Nové Mesto na skutočnosť, že socha je v zlom stave a na jej opravu stačí investovať len niekoľko desiatok až stoviek eur, aby bola v dobrom stave. Zatiaľ je podnet neriešený.
22. apríl 2014

Anonymný užívateľ

Po roku a pol podnet neriešený.
23. február 2020

Martin U

Predpokladám, že sochu dodnes nikto neopravil.

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania