Nesprávne parkovanie Žarnovická

Zodpovednosť za riešenie: MÚ Rača

Vyriešený

Zaslal: Martin, 06. júla 2016

Na ulici Žarnovická pri križovatke s Rustaveliho ulicou pravidelne denno denne parkujú autá po oboch stranách cesty, pričom z ľavej strany (na obrázku) zaberajú plnú šírku chodníka. Miesto je veľmi nebezpečné pre chodcov, ale najmä mamičky s kočiarom, pretože musia ísť po ceste a vchádzajú tak do križovatky. V uvedenom úseku je vždy voľný iba jeden "jazdný pruh" a to stredom cesty. Navrhujem na pravej strane umiestniť zvislé dopravné značenie D11g, umožňujúce čiastočné státie na chodníku s doplnkovým vodorovným značením, tak aby šírka chodníka na pravej strane bola aspoň 1m. Na ľavej strane by bolo vhodné umiestniť stĺpiky zabraňujúce parkovaniu na chodníku + neprerušovanú žltú čiaru. Podnety na MsP situáciu z dlhodobého hľadiska nič neriešia.

Komunikácia so samosprávou o riešení podnetu

30. september 2016 Odpoveď

Dobrý deň,

parkovanie na chodníkoch rieši Zbierka zákonov č. 8/2009 vo svojich paragrafoch. Preto každé ďalšie vyznačovanie vodorovným, alebo zvislým dopravným značením je duplicita, s ktorou nesúhlasia príslušné kompetentné orgány.

S pozdravom

Eva Miklánková, hovorkyňa MČ Rača

09. november 2016 Odpoveď

Dobrý deň,

pripájame § 23 Zákona č. 8/2009 ktorý v plnom znen:
Zastavenie a státie

§ 23

(1) Vodič smie zastaviť a stáť len vpravo v smere jazdy

v jednom rade a rovnobežne s okrajom cesty, čo najbližšie

k okraju cesty a na jednosmernej ceste vpravo i vľavo.

Ak nie je ohrozená bezpečnosť a plynulosť cestnej

premávky, vodič smie v obci zastaviť a stáť kolmo, prípadne

šikmo na okraj cesty alebo zastaviť v druhom

rade. Pri státí musí zostať voľný aspoň jeden jazdný

pruh široký najmenej 3 m pre každý smer jazdy. Pri zastavení

musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký

najmenej 3 m pre oba smery jazdy. Pri státí vodič

vozidla nesmie obmedziť pohyb chodcov ani cyklistov.



Nakoľko Žarnovická ulica má šírku 6,00 m, nedá sa tu riešiť parkovanie čiastočným státím na chodníku, nakoľko zastávajúca časť vozidla by zužovala jazdný pruh.

Žlté čiary sú duplicitou a v operatívnej komisii duplicitu zákona neodsúhlasujú.

S pozdravom

Eva Miklánková, hovorkyňa MČ Rača

20. marec 2017 Odpoveď

Dobrý deň,

k tomuto podnetu sa už vyjadroval aj zástupca magistrátu z dopravnej komisie a platí všetko, čo sme k tomu napísali. Na chodníku vpravo nemôže byť povolené parkovanie čiastočne na chodníku, lebo by neostal 150 cm koridor pre peších, rovnako ako aj na ľavom chodníku a teda autá, ktoré tu parkujú vpravo, či vľavo, porušujú dopravné predpisy.

S pozdravom



Eva Miklánková, hovorkyňa MČ Rača

Aktualizácie podnetu

30. september 2016 Martin

Nehnevajte sa na mňa, ale fotografiu som asi doplnil príliš realisticky... V súčastnosti tam nie je ani jeden jediný druh značenia (vodorovné ani zvislé). V tom prípade treba doplniť aspoň jedno z nich.
Ďakujem

Diskusia

batman: na chodníku musí vždy zostať min. 1,5 m prechodnej šírky. Vyplýva to zo zákona. Takže "aspoň 1 m " by bolo protizákonné. Tým pádom vaše navrhnuté parkovanie čiastočne na chodníku s najväčšou pravdepodobnosťou nebude možné, pretože z vášho obrázka to vyzerá, že chodníky sú "cca" rovnakej šírky 1,5 m. T.j. oba musia zostať v plnej šírke prechodné. Následné posunutie vyznačenia parkovacích boxov na vozovku by bolo tiež protizákonné nakoľko komunikácia je obojsmerná a teda je opäť zákonom stanovené, že musí zostať prejazdná v šírke 6,0 m. Všetky porušenia zákonov účastníkmi cestnej premávky má v plnej kompetencií MsP. To, že sú impotentní neznamená, že po celom meste treba osadiť kolíky a realizovať duplicitné dopravné značenie. Treba sa obrátiť na MsP. Alebo vytvoriť stránku odkazprenacelnikamsp.sk. Treba búchať na iné dvere.
Martin: Chcel som byť ústretový k vodičom, preto to čiastočné státie na chodníku... Je pravda, že zákon hovorí jasne. V tom prípade by mohlo mesto využiť najlacnejšiu variantu a to nastriekať žltú neprerušovanú čiaru po oboch stranách. Alebo druhá možnosť začať každý deň "buzerovať" mestskú políciu.
Jakub: Nič nie je protizákonné. Ak tam je tabuľa parkovisko, že sa má stáť na chodníku, tak sa tam môže stáť. Tu máte zopár podobných prípadov: prednosť z prava neplatí ak je značkami určené inak, 50 v meste neplatí ak značka určuje napr 70.... Inak povedané treba dodržiavať dopravné pravidlá v nasledovnom poradí: 1. zvislé dopravné značenia, 2. vodorovné dopravné značenia. 3. zákonom určené pravidlá.
Martin: Tam žiadna tabuľa zatiaľ nie je.
Martin: Dobrý deň, ďakujem za odpoveď, ale zákony o parkovaní ovládam. Tu nejde o prejazdnost vozovky a šírku jazdného pruhu. Tu ide o to, že auta stojace po oboch stranách zaberajú miesto pre chodcov a šírka chodníku ostáva často menšia ako jeden meter. Neviem o akej duplicite hovoríte, pretože znovu opakujem: na danom mieste neexistuje žiadna žltá čiara ani žiadna zvisla zákazova značka. Choďte sa prosím pozrieť na miesto po 16:00 a prípadne si vezmite kočiar, aby ste pochopili, že po chodníku s kočiarom neprejdete. Ešte raz... Celý podnet je o obmedzovaní chodcov parkujucimi autami na chodníku. Zároveň žiadam o zmenu statusu podnetu na nevyrieseny. Žiadam samosprávu o korektné vyriešenie problému označením žltou čiarou alebo zakazovou značkou, prípadne iné riešenie, ktorým bude dosiahnutá bezpečnosť chodcov. Znovu pripomínam, že namalovanim zlej čiary nedôjde k žiadnej duplicite, nakoľko na mieste nie je žiadne dopravné značenie. Ďakujem
Nacbo Ynmynona: Martin, podla reakcie samospravy tu ide o to, ze na tom mieste sa parkovat nesmie, lebo sa nedodrzi zakonom stanovena sirka vozovky. Takze kazdy kto tam teraz parkuje, porusuje zakon a policia mu moze udelit pokutu. Rovnako ako aj tomu, co nenecha 1,5metra na chodniku. Keby samosprava vysla v ustrety vodicom a dala tam parkovacie boxy, tak by tiez porusili zakon.
Ostava jedine policia, ktora to moze riesit.
Nacbo Ynmynona: Takze znacenie by bolo duplicitou k zneniu zakona.
batman: Martin, zrejme zákony o parkovaní zrejme neovláda. Inak by nemohol napísať to čo napísal.
Martin: Ja tomu rozumiem, ale tie auta tam budu stať stále. Žltá čiara by ich jasne upozornila na zákaz. Teraz majú zrejme vodiči zlý odhad, koľko to je 1,5 metra alebo 3 metre :)
Nacbo Ynmynona: Tak ja dufam, ze cloveka so zlym odhadom nikdy nestretnem v pemavke :) Mozno ani naskocenie cervenej nevedia presne odhadnut.
A tie cisla su minimalne sirky. Neznamena to ze musi nechat presne tolko. Moze nechat 2 metre na chodniku a 7 na ceste. A ak vie ze ma zly odhad aj na to, alebo si nie je isty, tak nech tam radsej neparkuje, alebo nech si so sebou vozi meter a premeria si to. Je to lepsie ako pokuta.
Vacsina z nich navyse vie, ze tam nemoze parkovat, ale risknu to.
Nie som fanusikom takychto rieseni, ale niekedy sa inak neda - ked na nich niekto zavola parkrat policiu, uz tam nebudu stavat. Inak sa fakt nepohnu.
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania

Aktualizovať podnet »
Máte nové informácie o podnete?
Pošlite nám jeho aktualizáciu.
Sledovať riešenie podnetu
Chcete byť informovaní o ďalšom vývoji podnetu? a sledujte jeho riešenie.