Nejasnosť Arménska - Estónska ulica

Zodpovednosť za riešenie: MÚ Vrakuňa

V riešení
meno
Eva 22. decembra 2016

Dobrý deň,

rada by som sa informovala, aké pravidlo cestnej premávky je treba použiť pri vychádzaní z Arménskej ulice na Estónsku. Nakoľko nikde na Estónskej ulici som nenašla značku "hlavná", vychádza mi, že pri vychádzaní z Arménskej ulice mám ako vodič vychádzajúci z prava prednosť. Toto pravidlo takmer nikto nerešpektuje a každodenne zisťujem, že v tom majú problém viacerí vodiči, pretože niekto zastaví, niekto nie. Chcela by som poprosiť, logicky by mala byť Estónska ulica hlavná, nakoľko je prechodná a viac využívaná ako Arménska, ale bolo by fajn, keby sa tam osadili značky, aby to bolo jasné každému. Ďakujem.

22. december 2016

dedo Marian

Na úseku cestnej dopravy je potrebné sa riadiť ustanoveniami zákona č. 8/2009 Z.z.. V konkrétnom prípade ods. 2 § 20 -" Ak prednosť v jazde nevyplýva z z dopravného značenia, vodič je povinný dať prednosť v jazde vozidlu prichádzajúcemu sprava".Ďalej je potrebné zbaviť sa zlozvyku, že rovná cesta alebo vyťaženejšia cesta je hlavná.( špecialita slovenských vodičov).
22. december 2016

Eva

Ďakujem, ja som trošku zle sformulovala požiadavku. Ja sa riadim správne len to akosi väčšina vodičov neovláda. Skôr mi išlo o to aby sa táto križovatka vyriešila nakoľko tam denno denne vznikajú nedorozumenia.
23. december 2016

dedo Marian

Súhlasím s Vami, že väčšina vodičov na uvedenej križovatke nedáva prednosť sprava ale označiť všetky takéto križovatky vo Vrakuni, alebo v Bratislave je neekonomické . Kolízne situácie vznikajú aj pri prejazde Estónskou ulicou z Podunajskej – kde mnoho vodičov vychádzajúcich zo zóny si vynucuje prednosť sprava v domnení, že im prináleží hoci v zmysle ustanovenia § 22 zákona č. 8/2009 Z.z. sú povinní prednosť dávať.
23. december 2016

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň, vidim, že odpoveď ste dostali už od pána nižšie. Ja by som len podotkla, že momentálne mestská časť pripravuje projekt na zmenu organizácie dopravy, aby sa sa takéto situácie neopakovali. Pekný deň

Mgr. Henrieta Dvorská
MÚ MČ Bratislava-Vrakuňa
23. december 2016

dedo Marian

Dobrý deň pani
Mgr. Henrieta Dvorská
spomenutý dopravný projekt som videl ale ten neriešil cestnú sieť v úseku Hradská - Podzahradná
Prajem príjemný deň
23. december 2016

dedo Marian

Dobrý deň pani
Mgr. Henrieta Dvorská
oprava - neviem prečo som uviedol inú ulicu ako Podunajskú - čiže projekt nerieši cestú sieť v úseku Hradská - Podunajská
Prajem príjemný deň
27. december 2016

Cestar

Mohol by Miu Vrakuna mysliet na na hranicu medzi PB a Vrakunou
kusok odtial je dlhodoby problem.
Chyba tam asi 2m ciary ktory by branil parkovat autam v tej neprehladnej krizovatke
ulic Podunajska a Estonska. od 19:00 do takej 9:00 rano tam
pravidelne parkuju auta ktore znemoznuju vyjazd do krizovatky v pravom pruhu.
Auta parkuju v prosmere a dochazda tam k velmi nepredvidavym situaciam.
Auto ktore vychazda z Estonskej nevidi auto vchazdajuce do Estonskej z hlavnej.
Ak to ten na Podunajskej nepozna alebo nepocita stym
bud zaflekuje tak ze stoji v ceste autu prichazdajuceho od GEOSu alebo niekto znich
musi prudko strhnut volant na chodnik.
Mohol by toto konecne niekto doriesit.
Aby sa dalo vychazdat vo vlastnom pruhu na podunajsku tj. Od znacky
az po krizovatku by nemohli stat auta.
Kusok odtial je moznost parkovat tie 2 miesta viac pomozu bezpecnosti ako parkovaniu!
27. december 2016

dedo Marian

Stotožňujem sa s Vami, že na križovatke ulíc Estónska – Podunajská vznikajú konfliktné situácie, nakoľko vjazd do križovatky blokujú odstavené mot. vozidlá. Podľa katastrálnej mapy na stránke MÚ Vrakuňa sa jedná o cestnú komunikáciu len na katastrálnom území Vrakuňa – čiže opatrenia na odstránenie nebezpečných situácii na úseku cestnej premávky prináleží v plnom rozsahu MÚ Vrakuňa.
17. január 2017

Max

Pre Evu: myslím si že je dobré, ak autá jazdiace po Estónskej musia dávať prednosť zprava autám z Arménskej, pretože sa tým automaticky obmedzuje ich prejazdová rýchlosť, cesta je pomerne široká a zvádza na rýchlu jazdu, čo zhoršuje bezpečnosť prejazdu (je tu parkovisko, často chodci na ceste, + vyšší hluk a prašnosť pre obyvateľov paneláka pri ceste) .... Okrem autám z Arménskej, treba dávať prednosť aj autám z ďaľšej krátkej slepej uličky ( našťastie s takmer nulovou premávkou).
Pre deda Mariána: - dovolím si trochu oponovať
§ 21
Vchádzanie na cestu
(1) Pri vchádzaní na cestu z miesta mimo cesty, z poľnej cesty, z lesnej cesty, z cestičky pre cyklistov, z obytnej zóny alebo z pešej zóny vodič je povinný dať prednosť v jazde vozidlu idúcemu po ceste.

V paragrafe nie je uvedený všeobecný pojem "zóna". Ak idete po Estónskej smerom z Podunajskej treba dávať prednosť zprava , pretože na značkách nieje obytná zóna iba zóna s obmedzením rýchlosti a nákladnej dopravy.

Pre cestar: nerozumiem aktualizacii - to čo ste pridali je úplne iná križovatka, a ano máte pravdu, situácia je tam často kritická, , ideálne riešenie by bolo predĺžiť zákaz státia na celú dlhú časť Estónskej ul.

Pre samosprávu: prečo si MiÚ nezoberie úver možno aj na 50 rokov a nepostaví niekde podzemný parkovací dom pre 1000 áut? Parkovanie a prejazdnosť ulíc by tým boli vyriešené.
18. január 2017

dedo Marian

Pre Max xprep07 máte pravdu. Po zhliadnutí uvedenej križovatky na google sa nejedná o označenie pešej alebo obytnej zóny ale o inú zónu toho času neplatnú značku – nakoľko nespĺňa ustanovenie odst. 8 § 8 vyhlášky MV SR č. 9/2009 Z.z. – ktorý znie „ Použité zvislé dopravné značky, dopravné zariadenia a vodorovné dopravné značky v cestnej premávke musia byť včas viditeľné z dostatočnej vzdialenosti a počas celej doby použitia musia poskytovať úplný a jednoznačný výklad.“ – ale aj keby bola uvedená dopravná značka platná je potrebné dávať v tejto križovatke prednosť zprava. Ďakujem za upozornenie a ostatným sa ospravedlňujem za mylnú informáciu.

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania