Prelietavanie lietadiel ponad obytnú zónu Vajnor

Zodpovednosť za riešenie: MÚ Vajnory

V riešení
meno
Milan Strba 26. júla 2017

Pán starosta Vajnor, v posledných dňoch je výrazne zvýšená intenzita prelietavania lietadiel ponad obytnú zónu Vajnor v nízkej výške. Prosím Vás, je s tým možné niečo robiť? Nemajú lietadlá určený koridor mimo obytnú zónu, prípadne výšku prelietavania ponad obytné zóny? Aktuálne je aj hodinu pred polnocou interval preletov cca 10 minút. Dúfam, že Vajnory nesmerujú k situácii ako na priloženom obrázku z Číny. Ďakujem.

28. júl 2017

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň,

ďakujeme za Váš podnet.
Postupujeme ho na riešenie príslušnému odbornému referátu úradu a o výsledku Vás budeme informovať.
Vzhľadom na to, že riešenie tohto podnetu vyžaduje komunikáciu s orgánmi štátnej správy, prosíme o pochopenie a trpezlivosť.


Mgr. Igor Kňazovický
Sekretariát
Mestskej časti Bratislava-Vajnory
29. júl 2017

Peter

pripájam sa k podnetu, štartujú aj cez noc, sa nedá spať, keď ide spadnúť strecha....
01. august 2017

Albatros

Ak máte pocit, že boli porušené letecké predpisy, poznačte si dátum a čas letu, smer letu a použitú vzletovú a pristávaciu dráhu. Ak sa podarí, tak aj identifikáciu cez www.flightradar24.com a nechajte si prešetriť štart (alebo pristátie) prostredníctvom Letových prevádzkových služieb (www.lps.sk), prípadne Dopravného úradu - Divíziou civilného letectva (www.nsat.sk).
Keďže tento svet ovládajú obchodné záujmy, aj v letectve sa stáva, že lietadlo je preťažené a pri štarte nemá potrebnú stúpavosť, alebo sa v inom prípade pilot rozhodne ušetriť pohonné hmoty a "utiahnuť" zákrutu po štarte.
Pred časom som sa dozvedel, že podobný postup použili v Ivanke pri Dunaji pri problémoch s nezvládnutými pristátiami nákladných lietadiel v nočných hodínách.
Pretože ako som už písal, ide o obchod a znižovanie prevádzkových nákladov. Tie sú v noci nižšie, takže sa naozaj väčšinou jedná o nočné lety nákladných lietadiel. Nočné charterové lety ani nepostrehnete.
Ale treba si tiež uvediomiť, že bývate blízko letiska, ktoré tu je už dostatočne dlho, hlučnosť leteckých motorov sa stále znižuje a stúpanie po štarte je krátky časový úsek.
Na rozdiel od nespávne inštalovanej bazénovej technológie alebo tepelného čerpadla alebo výmeníka klimatizácie (Vašej alebo v susedstve), ktoré bežia permanentne. ;-)
02. august 2017

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň,

na základe množiacich sa podnetov od občanov na prelety lietadiel ponad obytnú zónu Vajnôr odišli z iniciatívy pána starostu listy na letisko M. R. Štefánika, ako aj na dopravný úrad – divíziu civilného letectva. Sken listu prikladáme. O ich odpovedi Vás budeme informovať.
S pozdravom


Mária Horváthová
Sekretariát starostu

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania

Sledovať riešenie podnetu
Chcete byť informovaní o ďalšom vývoji podnetu? a sledujte jeho riešenie.