Anonymné nahlasovanie neplatičov dane za psa

Zodpovednosť za riešenie: MÚ Vrakuňa

Vyriešený
meno
Zuzana 21. mája 2018

Dobry den,

v nasom okoli je pomerne dost majitelov psikov, ktori ich nemaju nahlasenych a neplatia povinnu dan za psa

Moze byt ich nahlasenie anonymne? Na miestnom urade sme boli upozorneni, ze sa musime identifikovat, co sa nam zda neadekvatne

Vopred vdaka

30. máj 2018

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň, ďakujeme za podnet. Preveríme ho a budeme Vás informovať, pekný deň

Mgr. Henrieta Dvorská
12. september 2018

Dan

Dobrý deň,

pripájam sa k p. Zuzane. Poslednou dobou si všímam, ze po sídliskách na Dolných Honoch, vo Vrakuni sa pohybuje čoraz viac "psíčkarov". To, že sú častokrát nevrlí, keď ich oslovíte a konfrontujete, prečo po svojom psovi neupracú, tu nevyriešime, ale je pravda, že pri námatkovom preverení registrácie psov na uliciach v našom okolí je výsledok nula.
Ak MÚ túto záležitosť nerieši systémovo, z vlastnej iniciatívy, malo by byť umožnené anonymné upozornenie zo strany spoluobčanov, keďže ide o neplnenie si povinnosti platenia dane a v neposlednom rade o znečisťovanie životného prostredia.
05. november 2018

ED

Zaujímalo by ma či je vôbec daň za psa povinná. Ak áno kto to kontroluje a kto je zodpovedný za výber daní? U nás vo vedľajšom vchode vybehne každý deň minimálne 5 psov, ale v zozname registrovaných tento vchod vôbec nie je. A tu MU od mája rieši či prijme anonymné nahlásenie priestupku? Úsmevné sú výzvy vo vrakunských novinách pre psíčkarov, aby si prišli vyzdvihnúť sáčky zdarma ak psa súčasne zaregistrujú. Neviem načo sú im sáčky. Nechajú psa vyložiť sa rovno pod oknami paneláka a tvária sa, že nič nevidia. Česť výnimkám.
19. november 2018

Zuzana

Dobry den,

JE MOZNE DOSTAT PO 7 MESIACH ODPOVED?

Cakatelka
20. január 2020

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň,

podnet sme dali preveriť na príslušnom referáte. Čo sa týka tohto konkrétneho prípadu, podnety boli posielané e-mailom, bez akéhokoľvek podpisu. Avšak aj na základe tohto podania bol dotyčný "neplatič" predvolaný, vzniknutá situácia sa nasledovne vyriešila. Pri opakovaných podnetoch bez podpisu bol anonym upovedomený, že pokiaľ si želá byť bližšie informovaný, mal by uviesť svoje meno, aby sa mohlo odpovedať. Anonymne nahlásiť neplatiča dane za psa občania môžu, tvrdenie, že nemôžu, je zavádzajúce. Ak si prajú byť informovaný o výsledku šetrenia, mali by sa podpísať a uviesť svoje údaje, aby mohol byť podnet zaevidovaný v podateľni, a bolo možné na neho odpovedať. Bez týchto údajov nevieme podnety zaevidovať v podateľni a riešiť ich oficiálnou cestou. Čo sa týka povinnosti uhrádzať daň za psa, je povinná. Daňová povinnosť je stanovená zákonom 582/2004 Zb. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. Podľa tohto zákona je:

§ 28
Správa dane

Miestne príslušnou obcou je obec, na ktorej území je pes chovaný.

§ 29
Splnomocňovacie ustanovenie

Obec ustanoví všeobecne záväzným nariadením 11) najmä sadzbu dane, prípadne rôzne sadzby dane podľa určených kritérií spojených s predmetom dane, prípadné oslobodenia od dane alebo zníženia dane.

S prianím pekného dňa

Mgr. Rastislava Mihóková
Miestny úrad mestskej časti Bratislava-Vrakuňa

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania