Vrakovisko pri VÚB M. Schneidera-Trnavského, Vol. 3

Zodpovednosť za riešenie: MÚ Dúbravka

V riešení
meno
Lukáš Bartošovič 05. septembra 2018

Z parkoviska medzi ulicami Bazovského a M. Schneidera-Trnavského sa postupne stane vrakovisko (ak problém nebudeme riešiť). Predmetným vozidlom č.3 je dobre zamaskovaný biely pick-up 'Škoda Forman Plus'. Vozidlo stojí v rohu budovy s pôdorysom v tvare L. Zatiaľ to nevyzerá na únik prevádzkových kvapalín, pneumatiky sú v poriadku, vozidlo je však prehrdzavené. Nákladný priestor je zaplnený igelitovými vrecami s neznámym obsahom. Forman má obe tabuľky EČV, zadná je falošná (ČB tlač na papieri). Platnosť EK/TK skončila v júni 2012 (!). PZP bolo platné do 03/2013 (Generali).
Doplnok: BA-241FJ, r.v 1995, VIN TMBCFF600S5075862, EK SKDi 333 876.

06. september 2018

Odpoveď samosprávy

Mestá a obce nemajú právomoc sledovať a kontrolovať platnosť technickej a emisnej kontroly vozidiel. Mestá a obce v prípade odstraňovania vozidiel musia postupovať v zmysle § 67 ods. 1 písm. a) zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch. Dôvodom na odstránenie vozidla podľa tohto zákona nemôže byť neplatnosť TK a EK, nakoľko to zákon neumožňuje a platnosť alebo neplatnosť Tk a EK nemá žiadny vplyv na vykonanie ustanovenia § 67 ods. 1 zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch.

Dôvody ako poškodzovanie, ohrozovanie ŽP, alebo narúšanie estetického vzhľadu obce musia byť preukázatľné, nie len pre samotné odstránenie vozidla ale aj v rámci konania podľa §67 ods. 5 zákona o odpadoch o tom či vlastníctvo k vozidlu nadobúda štát, ktoré vedie okresný úrad odbor starostlivosti o ŽP. V prípade ak neboli dodržané zákonné dôvody okresný úrad nevydá potrebné rozhodnutie a spracovateľ vozidiel nemôže vozidlo začať „likvidovať“.

Platnosť TK a EK je povinný preverovať orgán polície, okresný úrad odbor dopravy a pozemných komunikácií. O neplatnosti TK predmetného vozidla informujeme príslušný okresný úrad, odbor dopravy a pozemných komunikácií, ktorý nariadi držiteľovi vozidla vykonať povinnú technickú kontrolu vozidla.

Tak ako pri všetkých podnetoch týkajúcich sa odstavených nefunkčných vozidiel, základným problémom brániacim ich urýchlenému odstráneniu je to, že ochrana vlastníckych práv majiteľa vozidla má prednosť pred verejným záujmom. Procedúra, ktorá predchádza zákonnému odtiahnutiu nepojazdného vozidla z vereného priestranstva trvá obvykle minimálne pol roka a bežne rok a viac. Mestská časť alebo magistrát môžu konať len v rámci svojich zákonných možností.

Rastislav Bagar, prednosta MÚ Dúbravka
17. september 2018

dobrý_sused

Lukáš: Tento vrak je už zjavne odhlásený z evidencie - viď priložený printscreen.
Navyše aj tá predná "značka" mi príde ako papierová, čo by dávalo zmysel pri odhlásenom vozidle.
21. september 2018

jass

Tu niekto investoval svoj vklad do riešenia veci len tak, že dal nejakému právnikovi vypracovať jeho osobný výklad záležitostí okolo vrakov, milosrdne prospešný pre úradníkov mestskej časti.
Tento výklad je ďalej kopírovaný, bez záujmu o všetky jednotlivé konkrétnosti pri nahlasovaných prípadoch.
Tu ho ani náhodou nezaujalo falšovanie EČV.

Zaujímavé, že inokedy procedúry, ktoré predchádzajú odtiahnutiu vozidla z určitého miesta v našom meste, netrvajú ani trištvrte hodinu (a to je vozdlo vybavené aj patnou EČV, TK, EK, PZP), no pri vozidlách ktoré porušujú rad ustanovení zákonov (priestupky až trestné činy - čo môže byť práve prípad falošnej EČV) nehnú s nimi -zodpovednými priamo či nepriamo- ani tak, aby si na takéhoto previnilca posvietili cez príslušné spolupracujúce zložky, činné na území mesta, alebo mestskej časti,
17. november 2018

Lukáš Bartošovič

dobry den, dovolil by som si poziadat o presunutie zodpovednosti na Magistrat hlavneho mesta, kedze uvedenu parcelu spravuju oni https://tinyurl.com/y7fqjvbe (katastralna mapa)
12. február 2019

Lukáš Bartošovič

vrak Formanu sa premiestnil v ramci "parkoviska" (alebo bol premiestneny)
ale jeho cas pride...
17. apríl 2019

Erik Kevin Meszaros

Tento favorit sme uz maly skoro nalozeny na odtahovke ale prisiel majitel ze ho odstrani a zrejme tak neurobil poprosim magistrat o novu vyzvu
26. august 2019

Lukáš Bartošovič

no, ten ho tak skoro neodstrani, asi by bolo naozaj vhodne vypisat novu objednavku na odtah
19. október 2019

Lukáš Bartošovič

vrak zaznamenal mierny posun v ramci parkovacej plochy
15. december 2019

Lukáš Bartošovič

s tymto vrakom by sa pohlo snad len ak by niekto nahlasil, ze v modrych vreciach sa nachadza... (doplnte si nieco desive podla vlastnej predstavivosti)
17. december 2019

Odkaz pre starostu

Podnet bol odoslany zodpovednej institucii,

s pozdravom,
Pavla Rachelova
pavla.rachel@odkazprestarostu.sk
06. marec 2020

Lukáš Bartošovič

dakujem, dufam, ze to bolo preposlane smerom ku vlastnikovi parcely https://zbgis.skgeodesy.sk/mkzbgis/c/a3mXg
nas vrak sa v zdravi dozil roku 2020, snad sa MY na druhej strane dozijeme jeho odtahu...
27. jún 2020

Lukáš Bartošovič

vrak je stale pritomny, dokonca som pozornejsim prieskumom roznych fotografii zistil, ze vedla odpocivajuci Renault Megane je previnilec zo zdanlivo vyrieseneho podnetu https://www.odkazprestarostu.sk/60291
poprosim preposlat novo zistene skutocnosti spravcovi predmetnej plochy, teda Magistratu hlavneho mesta
29. jún 2020

Odkaz pre starostu

Podnet bol opätovne odoslaný samospráve,

s pozdravom,

Pavla Rachelová
pavla.rachel@odkazprestarostu.sk

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania