Nadbytočný starý Ford Focus, Drobného 25

Zodpovednosť za riešenie: MÚ Dúbravka

V riešení
meno
Lukáš Bartošovič 15. septembra 2018

Čo? opustený Ford Focus combi v striebornej metalíze
Prečo? vozidlo narušuje estetický vzhľad MČ Dúbravka svojím zanedbaným vzhľadom (znečistený povrch karosérie a podhustené pneumatiky)
Kde? okraj cesty pred bytovým domom Drobného 25, neďaleko zákruty

dodatočné údaje: BL-556CY, r.v 1999, VIN WF0NXXGCDNXK20444, PZP platné do 12/2013 (Uniqa), EK SKDi 151 999 (do 04/2012)

16. september 2018

Odpoveď samosprávy

Mestá a obce nemajú právomoc sledovať a kontrolovať platnosť technickej a emisnej kontroly vozidiel. Mestá a obce v prípade odstraňovania vozidiel musia postupovať v zmysle § 67 ods. 1 písm. a) zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch. Dôvodom na odstránenie vozidla podľa tohto zákona nemôže byť neplatnosť TK a EK, nakoľko to zákon neumožňuje a platnosť alebo neplatnosť Tk a EK nemá žiadny vplyv na vykonanie ustanovenia § 67 ods. 1 zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch.

Dôvody ako poškodzovanie, ohrozovanie ŽP, alebo narúšanie estetického vzhľadu obce musia byť preukázatľné, nie len pre samotné odstránenie vozidla ale aj v rámci konania podľa §67 ods. 5 zákona o odpadoch o tom či vlastníctvo k vozidlu nadobúda štát, ktoré vedie okresný úrad odbor starostlivosti o ŽP. V prípade ak neboli dodržané zákonné dôvody okresný úrad nevydá potrebné rozhodnutie a spracovateľ vozidiel nemôže vozidlo začať „likvidovať“.

Platnosť TK a EK je povinný preverovať orgán polície, okresný úrad odbor dopravy a pozemných komunikácií. O neplatnosti TK predmetného vozidla informujeme príslušný okresný úrad, odbor dopravy a pozemných komunikácií, ktorý nariadi držiteľovi vozidla vykonať povinnú technickú kontrolu vozidla.

Tak ako pri všetkých podnetoch týkajúcich sa odstavených nefunkčných vozidiel, základným problémom brániacim ich urýchlenému odstráneniu je to, že ochrana vlastníckych práv majiteľa vozidla má prednosť pred verejným záujmom. Procedúra, ktorá predchádza zákonnému odtiahnutiu nepojazdného vozidla z vereného priestranstva trvá obvykle minimálne pol roka a bežne rok a viac. Mestská časť alebo magistrát môžu konať len v rámci svojich zákonných možností.

Rastislav Bagar, prednosta MÚ Dúbravka
11. marec 2019

Robert F.

Vozidlo sa tam už nenachádza.
11. marec 2019

Lukáš Bartošovič

dobry den, ale nachadza, par (desiatok) metrov od svojho povodneho stanovista
mimochodom, ak by to niekoho zaujimalo, tak:
https://www.overeniestk.sk/overenie-km
FORD, FOCUS, 1999
ŠPZ: BL556CY
VIN: WF0NXXGCDNXK20444
EMISNÁ KONTROLA VYKONANÁ ... 28.4.2010
DÁTUM NÁSLEDNEJ KONTROLY ... 27.4.2012
Meškáte s kontrolou 2511 dní
to chce rozhodne guraz...
12. marec 2019

Lukáš Bartošovič

no moment, tento podnet rozhodne nie je vyrieseny!
ako pisem vyssie a dokladam fotografiou, Ford je stale tam, akurat je posunuty o par metrov dalej
rovnako ako v case nahlasenia podnetu, kontroly EK/TK nie su platne (vid komentar vyssie)
pre administratora: poprosim o zmenu statusu podnetu na "V RIEŠENÍ", dakujem

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania