Odpočívajúca Octavia, Janka Alexyho 1

Zodpovednosť za riešenie: MÚ Dúbravka

Vyriešený
meno
Lukáš Bartošovič 25. septembra 2018

Na najkrajnejšej parkovacej ploche v sérii parkovísk na ulici Janka Alexyho sa v kúte pri smetiakoch schováva staršia Škoda Octavia s karosériou v svetlej striebornej metalíze. Vyzerá pomerne ojazdene, pneumatiky sú navonok v poriadku, z vozidla asi netečú oleje, avšak pravé predné koleso má zvláštnu geometriu (poškodená náprava?). Vozidle má obe tabuľky EČV, BL-452CJ. Predmetná Škoda nemá platné kontroly EK a TK, z verejne dostupných databáz zistíme, že prepadli 03.06.2017. Vozidlo nemá platnú zmluvu PZP (platila do 29.11.2014, Komunálna). Doplňujúce údaje: r.v 1999, číslo VIN TMBZZZ1U4X2185042, číslo nálepky EK SKHi 980 515.

27. september 2018

Peter

Pan Bartosovic spravte si prechadzku na prilahle parkovacie plochy, kusok od tohto vraku je nepojazdny strieborny Renault Scenic alebo od jari minuleho roku odstaveny Chevrolet Transporter na Valachovej 6... Je smutne, ze skoro na kazdej ulici alebo parkovisku je vzdy minimalne jeden vrak a MP jazdi okolo ako keby tam nic nebolo...
27. september 2018

Lukáš Bartošovič

Dobry den, vdaka za tip, pojdem sa po nich pozriet a celkovo prejdem okolie o nieco podrobnejsie. V danej lokalite nebyvam, akurat prechadzam ulicou cca 2x tyzdenne. Tuto Skodovku som si vsimol akurat pre jej zvlastnu poziciu (pri smetiakoch a za burinou) a tiez pre vyssie spomenute koleso. Vami uvedeny Transporter som myslim odfotografoval pri aktualizacii tohto podnetu https://www.odkazprestarostu.sk/bratislava/podnety/51592/dlhodobo-odstavene-vozidlo - je to ono?
30. september 2018

Odpoveď samosprávy

Mestá a obce nemajú právomoc sledovať a kontrolovať EČV alebo platnosť technickej a emisnej kontroly vozidiel. Mestá a obce v prípade odstraňovania vozidiel musia postupovať v zmysle § 67 ods. 1 písm. a) zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch. Dôvodom na odstránenie vozidla podľa tohto zákona nemôže byť chýbajúce EČV alebo neplatnosť TK a EK, nakoľko to zákon neumožňuje a platnosť alebo neplatnosť TK a EK nemá žiadny vplyv na vykonanie ustanovenia § 67 ods. 1 zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch.

Dôvody ako poškodzovanie, ohrozovanie ŽP, alebo narúšanie estetického vzhľadu obce musia byť preukázateľné, nie len pre samotné odstránenie vozidla ale aj v rámci konania podľa §67 ods. 5 zákona o odpadoch o tom či vlastníctvo k vozidlu nadobúda štát, ktoré vedie okresný úrad odbor starostlivosti o ŽP. V prípade ak neboli dodržané zákonné dôvody okresný úrad nevydá potrebné rozhodnutie a spracovateľ vozidiel nemôže vozidlo začať „likvidovať“.

Platnosť TK a EK je povinný preverovať orgán polície, okresný úrad odbor dopravy a pozemných komunikácií. O neplatnosti TK predmetného vozidla informujeme príslušný okresný úrad, odbor dopravy a pozemných komunikácií, ktorý nariadi držiteľovi vozidla vykonať povinnú technickú kontrolu vozidla.

Tak ako pri všetkých podnetoch týkajúcich sa odstavených nefunkčných vozidiel, základným problémom brániacim ich urýchlenému odstráneniu je to, že ochrana vlastníckych práv majiteľa vozidla má prednosť pred verejným záujmom. Procedúra, ktorá predchádza zákonnému odtiahnutiu nepojazdného vozidla z vereného priestranstva trvá obvykle minimálne pol roka a bežne rok a viac. Mestská časť alebo magistrát môžu konať len v rámci svojich zákonných možností.

Rastislav Bagar, prednosta MÚ Dúbravka
22. november 2018

Lukáš Bartošovič

Dokumentujem aktualny stav vozidla - beriem to viac-menej ako informaciu pre obcanov sledujucich tento podnet. Dovod je ten, ze na portali je nemalo "spiacich" podnetov, ktore su v rieseni dajme tomu od roku 2015 a dobry rok/dva sa k nim nikto nehlasi. Mozno uz ani sam autor nesleduje stav riesenia. A mozno je podnet davno vyrieseny, len o tom administratora pre danu MC nikto neinformoval. To sa mne a mojim podnetom nestane...
26. november 2018

Odpoveď samosprávy

Všetky nepojazdné motorové vozidlá nahlásené na Odkaze sú v procese ich riešenia. Pre nás je veľká pomoc, že ich občania prostredníctvom Odkazu nahlasujú. Aj na základe týchto podnetov ich vieme začať riešiť.

To, že v reálnej praxi samosprávy nedokážu ani po dvoch rokoch dané vozidlo z verejného priestranstva odtiahnuť je dôsledok toho ako je celý proces nastavený platnou legislatívou. Mestská časť nemôže konať inak ako v rámci kompetencií zverených zákonom. Auto stojace na parkovisku netvorí prekážku cestnej premávky - preto nezasiahne polícia. A to, že nemá TK a EK alebo má vypustené pneumatiky a dva roky sa nepohlo z miesta NIE JE podľa žiadneho súčasne platného zákona platného v SR dôvod na jeho odtiahnutie. A ani samospráva a ani žiaden nespokojný aktívny občan nemá právo zasahovať vlastníkovi takéhoto vozidla do jeho vlastníckych práv. Legislatíva dala jedine okresným úradom právomoc konať ďalej v týchto veciach a udeľovať pokuty alebo auto nakoniec vyradiť z evidencie.

Rastislav Bagar, prednosta MÚ Dúbravka
12. február 2019

Lukáš Bartošovič

vozidlo bolo odstranene, 3x hura!

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania