Na vrátkach-Verejný poriadok-iné

Zodpovednosť za riešenie: Iné

Vyriešený
meno
Martin 15. marca 2019

V lokalite Na vratkach sa stalo uz beznou realitou obtazovanie ludi hlukom pocas dna a to najma obyvatelov obytnych domov na Drobneho ulici. Takmer kazdy den tu pocuvame zvuk motorovej pily, ktory je mimoriadne otravny. Jedna sa o kolisavy a velmi neprijemny hluk, ktory asi netreba nikomu opisovat. Vacsinu hluku vytvara zahradnicka firma, ktora si tu pod nasimi oknami zriadila prevadzku. Pilenie dreva na dvore, jazda nakladnymi autami, ktore neustale cuvaju a pri kazdom cuvani upozornuju otravnym pipanim, buchanie a pouzivanie roznych mechanizmov znamena, ze z miesta, kde bol kedysi uplny klud, sa stalo miesto, kde sa neda existovat. Ak neotravuje tato podarena firma, tak otravuju majitelia zahrad, ktori su schopni cele dni (od rana do vecera) pouzivat motorove pily bez ohladu na inych.

15. marec 2019

Martin

Videa to nepridalo, tak tu su:
https://streamable.com/b43io
https://streamable.com/swkrk
https://streamable.com/yjows
https://streamable.com/gz65o

Ta drzost je neuveritelna aj na slovenske pomery.
21. marec 2019

Odpoveď samosprávy

V zmysle zákona č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, oprávnenými osobami, ktoré môžu ukladať povinnosti a sankcie za porušenie povinností subjektom používajúcim alebo prevádzkujúcim zdroje hluku, infrazvuku alebo vibrácií sú príslušné orgány verejného zdravotníctva, Ministerstvo zdravotníctva SR, regionálne úrady verejného zdravotníctva, Ministerstvo obrany SR, Ministerstvo vnútra SR, Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií, Slovenská informačná služba. 

V prípade, ak fyzická osoba alebo právnická osoba prevádzkuje zdroj hluku, môžete sa obrátiť na príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva, ktorý je oprávnený  objektivizovať hladinu hluku a uložiť pokutu, v prípade ak hladina hluku presahuje limity stanovené Vyhláškou MZ SR č. 549/2007 Z.z.
Aj keď mestská časť nie je oprávnená poskytovať právne rady, jednou z ďaľších možností je, že sa môžete domáhať ochrany v občianskoprávnom konaní pred súdom obrátiť na súd  so žalobou na určenie povinnosti zdržať sa zásahov do vlastníckeho práva t.j. zdržať sa obťažovania hlukom nad mieru primeranú pomerom. 
Zákon č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, žiaľ v tomto smere nezveril mestskej časti žiadne oprávnenia. Tunajšia mestská časť nedisponuje žiadnymi zákonnými prostriedkami, na podklade ktorých by mohla riešiť Vašu sťažnosť na šíriaci sa hluk.


Rastislav Bagar, prednosta MÚ Dúbravka
23. marec 2019

Martin

Mesto nemoze nijak obmedzit cinnost tym, ktori zneprijmenuju zivot jeho obyvatelom? Ako je mozne, ze mozete zakazat krmenie zvierat, obmedzovat prevadzku podnikov, obmedzit psickarov a ine , ak toto nie? Kto im dal na toto povolenie? Obec predsa moze riesit zasah do pokojneho stavu podla obcianskeho zakonnika. Tento byt ma nasa rodina 45 rokov, toto sidlisko este ani postavene poriadne nebolo a my mame byt obmedzovani firmou, ktora sa sem nasackovala pred par rokmi??? Na sidlisku nemaju co robit. RUVZ je na nic, lebo ti pridu vtedy, kedy maju cas a ked tito robia len niektore dni, je velmi tazke ich hluk merat. Zaujimave je aj to, ze vzdy ked sa stazujeme, tak na niekolko dni stichnu. Nahoda?
25. apríl 2019

Odkaz pre starostu

Podnet bol preposlaný na Regionálny úrad verejného zdravotníctva. RÚVZ podnet aktívne rieši / v súčasnosti prebieha meranie hluku ŽP a o výsledkoch merania a závere šetrenia budeme informovaní.

Pavla Rachelová
pavla.rachel@odkazprestarostu.sk
02. jún 2019

Odpoveď samosprávy

V prílohe sa nachádza odpoveď Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislave.

Pavla Rachelová
pavla.rachel@odkazprestarostu.sk
03. jún 2019

Martin

Zbytocne to sem posielate, davno to vyjadrenie mam. Ja sam som ten podnet podal. Mesto teda vyriesilo prd. Otravovat prestali, lebo RUVZ u nich vykonal kontrolu - prave preto pri naslednom merani nic nenamerali. Ich vyjadrenia su absurdne a detailne ich rozoberat ani nebudem, ich (vraj ojedinelu) cinnost mame detailne zaznamenanu, nehovoriac o svedkoch, a v pripade obnovenia tejto cinnosti to budeme znova riesit. Hluk prichadzajuci zo zahrad vsak zostal a pretrvava. Pilenie drevin motorovymi pilami sa tu stalo beznou cinnostou zahradkarov. Pokojne byvanie je tu uz neznamy pojem.
03. jún 2019

Pozorovatel

@Martin

Ludsky Vam rozumiem, lebo ma tiez hluk hneva, ked si bezohladni ludia nedaju napr. ani v nedelu pokoj a rusia susedov kadeakymi hlucnymi pracami v dome, alebo vonku...

Na druhej strane zas patri vdaka p. Rachelovej, ze podnet poslala zodpovednej institucii a zaroven zverejnila odpoved.
Mozno sa to niekomu zide ako navod, ako postupovat v podobnej situacii.
11. jún 2019

Martin

Pozorovatel - podnet som tam poslal ja sam davno pred nou, tak za co mam dakovat? Za to poslanie emailu? Cca minuta "prace" ? Cakal by som ovela vyssiu iniciativu od tych, ktorych volime a platime z dani, v snahe zabranit takymto pripadom, ale ako mi povedali ludia z RUVZ, mesto sa len zbavi problemu tak, ze to prihraje im. Nemam za co dakovat, lebo nic nespravili.

Dneska sa tu veselo piluje od rana cely den - predpokladam, ze to sa opat len chystaju na zimu (asi sibirsku), ci ako znel ten nonsens, v tom ich trapnom vyhlaseni.

Takze tak.
11. jún 2019

Pozorovatel

@Martin
Vy pisete o pracovnikoch samospravy.

Ja som pisal o p. Rachelovej z tohto portalu "Odkaz pre starostu" (Portál je projektom neziskovej mimovládnej organizácie Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť - SGI.)
Kedze pripojena odpoved z RUVZ bola adresovana jej, predpokladam, ze im podnet zaslala ona, preto som si dovolil vyslovit vdaku...
11. jún 2019

Martin

Pozorovatel - v takom pripade sa ospravedlnujem. Jej prispevok je tam pridany ako "Odpoved samospravy". Za sluzby tohto portalu patri vdaka. O to viac je tu potom vidiet uplna ignoracia mesta.

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania

Sledovať riešenie podnetu
Chcete byť informovaní o ďalšom vývoji podnetu? a sledujte jeho riešenie.