Tyršovo nábrežie-Zeleň a životné prostredie-iné

Zodpovednosť za riešenie: Magistrát hlavného mesta

V riešení
meno
Michal Budaj 10. júna 2019

Dobrý deň, už dlhšie ma trápi situácia na parkovisku na Tyršovom nábreží v Petržalke, konkrétne kempovanie zahraničných "turistov". Chcel by som sa spýtať či je na tomto parkovisku povolené kempovať, ak áno či je to schválené aj hygienikom. Pri prechádzke po nábreží som narátal minimálne 10 takýchto vozidiel z rôznych štátov a rôzneho štandardu. Ľudia z týchto vozidiel sa správajú ako v oficiálnom kempe, t. j. varia, jedia, oddychujú vo vozidlách a na kempíngovom nábytku. Prešiel som ďalej do lesíka smerom k Prístavnému mostu a našiel som toaletný papier pohodený na zemi spolu s exkrementami. Ak by sme pominuli ekonomický aspekt takéhoto správania, z ktorého pri takomto druhu turizmu mesto vôbec nič nemá, tak by sme sa mohli zamyslieť aj nad hygienou a spoločenskou vhodnosťou tohto javu.

11. jún 2019

Jana P

len pre info, aktualne (zahmlene) stanovisko magistratu: https://www.bakurier.sk/doprava-a-parkovanie/clanok-je-pravdepodobne-ze-divoke-parkovanie-na-tyrsovom-nabrezi-magistrat-zrusi

a tuto pisu "Podľa Vyhlášky ministerstva hospodárstva o kategorizácií ubytovacích zariadení musí kemp poskytovať aj hygienické a stravovacie služby. Parkovisko na nábreží to nespĺňa a preto by na ňom turisti kempovať nemali."
https://bratislava.sme.sk/c/20612221/z-tyrsovho-nabrezia-sa-stal-kemp-pre-turistov.html
12. jún 2019

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň,

sme radi, že vám záleží na stave nášho mesta. O vašom podnete sme informovali Sekciu dopravy, ktorá sa ním už zaoberá.

S pozdravom

Oddelenie vzťahov s verejnosťou
Magistrát hlavného mesta SR Bratislava
12. jún 2019

Jerome

Magistrát,

to divoké parkovanie ste ešte nedoriešili? Veď je to "stará" záležitosť, to parkovanie - kempovanie je nechutné
12. jún 2019

Jana P

Nesrovnalovci s tym divokym parkovaim nemali problem. Uvidime co Vallovci - duplom kedze este za minuleho volebneho obdoba sama Tatiana Kratochvilova na toto upozornovala
13. jún 2019

Jerome

ozaj, pripomenuli ste nam to, ze p.Kratochvilova ...sa o to zaujimala...
14. jún 2019

Jozef B.

pochybujem že Vallovci s tým niečo spravia. zatiaľ nespravil nič. možno si hľadajú ten svoj valov, z ktorého sa napapkaju. petržalská električka stále ani chýru ani slychu
19. jún 2019

Andrej

ta plocha je prisposobena na parkovanie vozidiel? na kempovanie? nici sa travnik, poda , zabera sa verejne priestranstvo, kde by sa dalo robit hocico ine...
ved spravte tam oficialne kempove miesto a postarajte sa o to -nejaky kamarat uz si spravi na tom peniaze...
10. august 2019

Katarina

Tyršovo nábrežie-vandalizmus-rušenie nočného pokoja

Dobry den, na Tyrsovom nabrezi na parkovisku zacali vo velkom kempovat karavany. Kedze to nie je oficialny kemp, nikto ho nespravuje a nedava pozor na spravanie kemperov. Dnes som tam bola ucastnikom napadnutia svorkou psov (mna aj mojich psov), ktora bola volne pustena pri karavane. Privolana hliadka spomenula, ze uz tam boli aj v noci kvoli drogam a ruseniu nocneho kludu.
Toto by sa asi v tak frekventovanej casti, akou je Tyrsovo nabrezie, blizkost detskeho ihriska, sadu, centra mesta.. ozaj nemalo diat. Bud nech je tam spravovany kemp, ktory ma svoje pravidla alebo nech je tam kempovanie zakazane.
11. august 2019

Jana P

@admin, prosim bolo by mozne tento podnet opatovne zaslat na policiu? Ved tie karavany parkuju na zeleni, zaujimalo by ma vyjadrenie policie ci je to podla nich v sulade so zakonom a ak nie, ci tymto karavanom ukladaju pokutu. Zaroven prosim o dlhodobe riesenie problemu.

Dufam, ze z policie nepride standardna odpoved, ze treba volat na policiu, lebo kym sa dozvedia o priestupku cez odkaz pre starostu, prejde dlha doba a dotycny tam uz nestoja,. Jasne ze stoja ... stoja tam nonstop, takze prosim ak planujete dat nejaku vyhovorku aby ste nemusieli riesit statie na travniku, skuste nejaku inu vyhovorku. Vdaka vopred
14. august 2019

Jerome

Admin, ziadajte odpoved od Magistratu aj MsP.
05. september 2019

Roman Salkovic

Vcera na Tyrsovom nabrezi zrazilo auto vychadzajuce z tohto "parkoviska" cyklistu. Prosim kompetentnych, aby sa situaciou s parkovanim vazne zacali zaoberat. Miesto takmer v centre mesta, ktore je vyuzivane cyklistami, korculiarmi aj beznymi turistami, nemoze byt v normalnej krajine predsa takto okupovane tisickami vodicov parkujucich chaoticky a uplne zadarmo. Je len otazka casu, kedy sa tu stane dalsie nestastie.
05. september 2019

Jerome

admin, preco viac ako tri tyzdne neurgujete?
05. september 2019

Nivy

Roman: čiže keby to bolo platené parkovanie, tak ju nezrazí?
05. september 2019

Roman Salkovic

Nivy: skusim este raz. Vobec nepisem o tom ze by tu mali vodici za parkovanie platit. Ja osobne som za to, aby malo toto miesto uplne inu funkciu (napriklad kulturnu, oddychovu a pod.). Samozrejme fakt, ze je parkovanie zadarmo, len pritahuje dalsie stovky a stovky aut ktore nicia tuto hodnotnu cast mesta. Logicky ak je v jednom mieste skoncentrovanych niekolko stoviek az tisic aut, este viac cyklistov a chodcov, zaroven tu nie je premavka docasne aspon regulovana (t.j. vyjazd/vjazd je mozny v akomkolvek bode Klokocovej ul.), nevyhnutne musi dochadzat ku koliziam. Momentalne je to tu cisty chaos a odnesu si to zase len ti, co tu nenicia nase mesto.
06. september 2019

Nivy

Roman Salkovic:
"Miesto takmer v centre mesta, ktore je vyuzivane cyklistami, korculiarmi aj beznymi turistami, nemoze byt v normalnej krajine predsa takto okupovane tisickami vodicov parkujucich chaoticky a uplne zadarmo. Je len otazka casu, kedy sa tu stane dalsie nestastie. "
Ak ste si nevšimol, tak mnohí cyklisti, korčuliari aj bežní turisti, sa na Tyršovo nám. dovezú autom, tam zaparkujú, a odtiaľ vyrážajú na bicykel, korčule alebo na prechádzku.

Ak chcete na danom pozemku podobne mrtvu zonu, ako je okolie Riverparku, tak podporte projekt Nove Lido.
06. september 2019

Jerome

Nivy,

ak ste si NEVŠIMLI! správny tvar v SJ

normálne parkovisko je označené dopravným značením /vodorovným/ :

čiže šípky -smer jazdy na zemi :) , boxy,atď.
Je neakceptovateľné, že sú tu zaparkované karavany a robia tu WC,at´d, viď príspevok v úvode, that ´s the point!

Admin, urgujte, aby Magi stráát od 12.juna nereagoval, je drzé voči svojim obyvateľom!
06. september 2019

Nivy

pravopis tu neriešme, to nie je podstata tohto príspevku.

Normálne parkovisko je akákoľvek verejne prístupná spevnená plocha. Dopravné značenie (vodorovné ani zvislé), vyhradené parkovacie boxy atď. nie sú podmienkou pre parkovanie vozidla.
Obytné auto je legislatívne kategória M1, takže parkovať tam môže rovnako, ako napríklad malá fiatka. Takisto môžete prespať aj v malej fiatke.
"Je neakceptovateľné, že sú tu zaparkované karavany a robia tu WC,at´d, viď príspevok v úvode, that ´s the point! " - pre koho je to neakceptovateľné? Pre vás? Legislatívne je to v poriadku - takisto si môžem sklopiť sedačky v mojom osobáku, a prespať v aute na tom parkovisku, alebo na parkovisku na diaľničnom odpočívadle, alebo v podstate hocikde, kde legálne parkujem.
"robia tu WC" - načo by osádka obytného auta behala niekde po lese a hľadala miesto na WC, keď v obytnom aute má WC, a na parkovisku je mobilné WC ("toitoi-ka")?

či skôr nebude tým " that ´s the point!" obyčajná ľudská závisť?
06. september 2019

Roman Salkovic

Nivy, trosku to zosumarizujem:

1. obhajujes nieco, co nie je v ziadnom hlavnom meste europskeho statu normalne (parkovanie hocikde, zadarmo, vytvaranie neporiadku, hluku, nicenie zelene, ohrozovanie cyklistov, chodcov, korculiarov).
2. tvrdis, ze som ziadal spoplatnenie parkovania pricom som nic take nikde v prispevku nepisal
3. prirovnavas stav bez aut k mrtvej zone pri Eurovei (vtipne, asi si v Eurovei nikdy nebol)
4. obhajujes parkovanie na Tyrsovom a pritom tvrdis, ze ide rovnako o korculiarov a cyklistov (opat velmi vtipne, znamenalo by to ze vacsina korculiarov a cyklistov zaparkuje auto kazdy den rano a cely den sa korculuju po hradzi zatial co ich auta parkuju na nabrezi)
5. pises pod anonymnym nickom

Cele mi to pride z tvojej strany ako prispevok od niekoho, koho sa presne tento prispevok tyka. Skus sa prosim teda zamysliet, ci ma tvoje konanie dlhodoby zmysel a ci by nemalo vacsi zmysel urobit na Tyrsovom namesti nieco, z coho budu mat prospech nie auta (stroje), ale aj ludia. Dik.

Admina by som tiez rad poprosil, aby preposlal podnet este raz na magistrat Hl.mesta Bratislava.
06. september 2019

Jana P

Tak super. Teraz tento podnet obchadza nie len magistrat, ale aj admini. Pevne verim, ze su len na dovolenke alebo tak

Snad s tym ale Vallovci maju nejake plany... Nejake naznaky svetla na konci tunela su v tomto videu... pozrite nesmelu odpoved primatora M.Valla na posledne 2 otazky novinarky
https://www.facebook.com/viembytpetrzalcan/videos/2401800816764162/
06. september 2019

Jana P

zrejme kym tento podnet niekto neslahne s patricnym komentaro do FB skupiny Matus Vallo podporovatelia (https://www.facebook.com/groups/339423393234805/), dlllllho nebudeme vediet, ake ma magistrat s tymto pozemkom plany
07. september 2019

Michal Budaj

Dobrý deň “Nivy”!
Ako autor úvodného príspevku by som chcel reagovať na vaše prezentované názory. Na Tyršovom nábreží je bezplatné a nekontrolované parkovanie prakticky v strede mesta. Ak by to parkovanie bolo nejakým spôsobom upravené, bol by tam a v tom podľa môjho názoru väčší poriadok. Na princípe nízkeho poplatku sú založené aj systémy Park and Ride v iných mestách. I keď treba uznať že systém P+R má primárnu úlohu znížiť množstvo áut v strede mesta. Ale ak by bola cena parkovania len 1 euro za deň, pri tom množstve áut by to boli aspoň nejaké peniaze na úpravu a údržbu terénu. Ďalšia vec, o ktorej som písal je wildcamping na spomínanom mieste. To čo vy všetko považujete za legislatívne v poriadku, nemusí byť tak celkom pravda. Stačí si o tom prečítať na webe, napr. https://www.bergzeit.co.uk/journal/wild-camping-europe-allowed/ Tiež by som rozlišoval medzi prespatím v aute, kde sa ráno zobudíte a odídete a medzi zotrvaním na parkovisku niekoľko dní vrátane varenia, vykonávania hygieny posedávania pred karavanom a opaľovania sa. A čo sa týka toho WC - vy vlastne spochybňujete to, čo veľa ľudí videlo na vlastné oči v priľahlom lesíka - kôpky prikryté toaletným papierom. Vidno že ste tam neboli. Ja tam chodím pomerne často a takto znečistený lesíka som zaregistroval až keď sa na nábreží začalo kempovať. A prenosné WC v karavanoch je potrebné niekam vyprázdniť. A aj mobilné WC TOITOI nie sú zadarmo. Ale asi toto všetko je podľa vás “legislatívne v poriadku”.
Na záver mi dovoľte ešte jednu poznámku: vaša úvaha o “obyčajnej ľudskej závisti” sa mi zdá úplne absurdná. To kto má komu závidieť? A čo mu má závidieť?
07. september 2019

Nivy

Takže stále dookola. Parkovisko nie je platené - no a? Je to pozemok v zaplavovom území, NAŠŤASTIE sa tam kvôli tomu nedá stavať. Som práve v Prahe a parkujem zadarmo. V centre mesta! Prečo si stále niekto myslí, že spoplatnením sa nejako zvýši kvalita či estetika? Pre mňa už samotné vyznačenie parkovacích miest je neestetické. K tomu rampa na vjazde, zvislé dopravné značky. A kto to bude kontrolovať a udržiavať? Snáď zadarmo? Potrebujete mať v živote všetko nalinkované? Pozrite sa na parkovisko na Špitálskej, oproti Prioru. Alebo za Priorom, kde stoja trolejbusy. Je súkromné alebo súkromníkovi prenajaté, je platené - a pripadá vám estetické? Tie búdy pre vyberačov parkovného?
07. september 2019

Nivy

a ešte k parkovaniu karavanov. Smejem sa na tých príspevkoch typu - veď oni sa tam opaľujú, oni tam dokonca posedávajú pred karavanom. NO A? Keď tam zaparkujem akýmkoľvek osobným autom (a to sú aj obytné autá), napríklad škodovkou oktávkou sa tam priveziem, vyberiem z kufra stoličku a budem na nej sedieť a opaľovať sa - tak čo? Aký je v tom rozdiel, než keď sedím a opaľujem sa na lavičke (ktorých je na nábreží minimum, a tak sú spravidla obsadené, hlavne cez víkend). Alebo keď si ľahnem na trávu a preležím tam hoci celý deň. Alebo keď si donesiem z domu piknikový kôš, a s partiou tam presedíme poobedie?
Veď už nebuďte takí zadubenci. Ja na to miesto chodím desaťročia, pamätám si ešte socialistický lunapark, aj neskôr už chátrajúci súkromný lunapark, aj každoročne zaplavený pozemok. Viac ako desať rokov tam chodím so psom, niekedy skoro ráno (tesne po východe slnka), niekedy neskoro večer alebo úpln v noci. Pozakrývané kôpky v lese? A sú od karavanistov? Ja tam stretávam skôr bezdomovcov, ktorí si perú veci v Dunaji. Skúste niekedy prejsť popod starý most do lesíka smerom k apollo mostu. Trebárs o polnoci.
07. september 2019

Nivy

Michal Budaj: ten link, ktorý ste sem dali, sa týka stanovania, táborenia. Nie obytných áut. Skúste napr. túto appku https://play.google.com/store/apps/details?id=de.promobil.mobillife&hl=de
07. september 2019

Michal Budaj

To Nivy: neviem prečo by som mal byť zadubený len preto lebo mám iný názor ako vy. Vzhľadom na to že prevažná väčšina príspevkov v tejto diskusii zastáva názor že by sa Tyršovo nábrežie malo zmeníť, vyzerá to tak, že všetci sú podľa vás zadubení a jediným majiteľom pravdy ste vy so svojim názorom že všetko sa má tolerovať. Ja taktiež chodím na Tyršovo nábrežie už desiatky rokov a myslím si že tak biedne ako vyzerá teraz, nevyzeralo ešte nikdy, ani za čias socializmu. Neviem či som mal pri poznámke o bezplatnom parkovaní v centre Prahy padnúť na zadok, ale mňa vôbec nezaujíma ako sa parkuje v Prahe, i keď mám s tamojším parkovaním veľa osobných skúseností., odlišných od tých vašich. Myslel som že tu riešime Bratislavu. Čo sa týka pojmu wildcamping, overil som si to ešte raz a tento pojem sa týka aj bývania v karavanoch. Nevidím dôvod prečo by som si mal sťahovať nejakú páku na android, ktorý nemám. Asi ste nečítali pozorne, ale nepísal som že samotné spoplatnenie parkovania skrášli priestor. Písal som o peniazoch, ktoré by pomohli priestor skultúrniť a skrášliť. Ale vy ste zrejme vyznavačom parkovísk kde pri daždi skočíte z auta rovno do blata, Pritom by možno pomohli napríklad zatrávňovacie tvárnice, aby dažďová voda mohla vsiakať do zeme. A prepáčte mi videl by som rozdiel medzi opaľovaním a piknikovaním na lúke a kempovaním o ktorom som písal. Tí ľudia si tam varia jedlo a zvyšk\ vyhadzujú veďľa karavanov, čoho som bol očitým svedkom. Mám pocit že reagujete len na veci ktoré sa vám hodia do argumentácie. Tak sa vás znova pýtam o čom mala byť tá vaša úvaha o obyčajnej ľudskej závisti?
07. september 2019

Nivy

Asi o tom, že nemáte obytné auto? Skúste si nejaké požičať. A dať si trip po Európe. Poradím: Berlín, Drážďany, Dusseldorf, Mníchov. Všade prakticky v centre, stellplatz zadarmo. A predstavte si, radnica to tam ešte aj čistí, aj smetné koše odvážajú.
07. september 2019

Nivy

Asi o tom, že nemáte obytné auto? Skúste si nejaké požičať. A dať si trip po Európe. Poradím: Berlín, Drážďany, Dusseldorf, Mníchov. Všade prakticky v centre, stellplatz zadarmo. A predstavte si, radnica to tam ešte aj čistí, aj smetné koše odvážajú. Inak - kam vyhadzujú odpad ľudia, ktorí piknikujú na lúke? Keď tam nie sú koše, ako píšete? Neraz som tam videl dokonca grilovať (a domáci, podľa EČV na autách). A kam vlastne chodia na WC?
10. september 2019

Odkaz pre starostu

Dobrý deň,
O podnete bola 2x informovaná MP BA 13.8. a 28.8. a dnes opätovne Magistrát.

Matúš Sedlák
Odkaz pre starostu
sedlak.odkaz@gmail.com
11. september 2019

Nivy

Mestskí policajti nech si na Starý most namontujú IP kameru, aby mali prehľad, čo sa na mieste deje.
Včera o 18:00 som na nábreží narátal 4 obytné autá a k tomu ďaľších 6 ks dodáviek, ktoré by sa dali za obytné auto považovať. Z týchto desiatich iba jeden jediný stál na trávnatej ploche - posádka nebola prítomná. Okrem nich odhadom asi 100 osobákov, 14 autobusov a 4 nákladné autá.
Na trávnatej ploche stáli okrem toho jediného obytného auta 4 veľké zájazdové autobusy, obytný príves s pezinskou EČV (ten tam stojí už dlhšie, a vyzerá to tak, že okolo prívesu vyrastá budúce oplotenie) a potom ten biely Ford Transit Connect, ktorý na nábreží stojí už niekoľko rokov - pravdepodobne je to odstavené ukradnuté vozidlo. Ford prišiel postupom času o značky, potom zmenil miesto parkovania, a teraz je komplet (vrátane skiel) pomaľovaný bielou farbou a nejakými insitnými kresbami nahých žien.
11. september 2019

Nivy

toto je ten ford
12. september 2019

Odkaz pre starostu

Dobrý deň,
ospravedlňujeme sa, ale podnet sme vyhodnotili ako duplicitný a preto bude zlúčený s iným podnetom. Kvôli veľkému záujmu o riešenie tejto situácie príde ku zlúčeniu až zajtra, aby ste mali možnosť všetci zareagovať na túto zmenu.

Pôvodný podnet nájdete tu:

https://www.odkazprestarostu.sk/bratislava/podnety/43084/kemping-na-nabrezi

Ešte raz sa za chybu a vzniknuté komplikácie sa ospravedlňujeme.

Prajem pekný deň
Matúš Sedlák
Odkaz pre starostu
sedlak.odkaz@gmail.com

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania