Sekta zavádza občanov

Zodpovednosť za riešenie: Iné

V riešení
meno
Anonymný užívateľ 16. novembra 2010

Potešila som sa, že na Kramároch postavili kontajner na šatstvo a topánky- HUMANA People to People s.r.o. a pre istotu som si to preverila na internete a dosť ma to šokovalo – je to vraj sekta. Nechápem prečo samospráva dovolí umiestnenie firme, ktorá podľa informácií klame, zavádza a týmto aj okráda ľudí.

Dozvedela som sa, že takéto kontajnery sa nachádzajú vo viacerých mestských častiach Bratislavy a je to veľmi smutné, že sa takto MČ a samospráva nechajú klamať a tak isto zavádzajú svojich občanov!

Zneužívajú dôveru ľudí po celom svete, ktorí v dobrej viere pomáhať, venujú svoje obnosené veci na charitu smerujúcu k chudobným Afričanom, ale ktoré Tvind obratom predáva vo svojej rozsiahlej sieti second-handov po celom svete.

Chceme vás upozorniť na kontroverzné zistenia, ktoré sa nezlučujú s ich vlastným verejným prezentovaním sa ako humanitárnej organizácie:

1. V čele stojí guru – Amdi Petersen, ktorý je podporovaný úzkou skupinkou vedúcich pracovníkov. Širšiu základňu tvoria tzv. Teacher´s Group – to sú vedúci projektov.

2. Všetci členovia prijali spoločné princípy (Petersenove): spoločné financie, žiadny alkohol, stopercentná oddanosť k práci a hľadanie partnerov iba medzi členmi organizácie.

3. Tvind sa teda vo svojej vnútornej štruktúre správa ako uzavretá sekta so všetkými jej atribútmi (okrem vzývania nejakého náboženstva - božstvom je v tomto prípade finančný zisk cez humanitárnu zásterku).

o. z. Integra – Centrum prevencie v oblasti siekt: www.integra.fost.sk

4. Finančne a psychicky zneužíva svojich prívržencov, ktorí pre Tvind vo forme školného a tzv. fundraisingom (ktorý je však blízky žobraniu), prinášajú do organizácie obrovské finančné čiastky.

5. Kontroluje sa kontakt dobrovoľníkov s domovom – všetky maily sa sústreďujú v centrále organizácie a až potom sa rozposielajú adresátom.

6. Zneužívajú dôveru ľudí po celom svete, ktorí v dobrej viere pomáhať, venujú svoje obnosené veci na charitu smerujúcu k chudobným Afričanom, ale ktoré Tvind obratom predáva vo svojej rozsiahlej sieti second-handov po celom svete.

7. Peniaze získané z projektov, od študentov-dobrovoľníkov a rôznych charitatívnych zbierok presúva z jedného svojho vrecka do druhého a na dane v príslušných krajinách zabúda.

8. Humana nie je registrovaná charita.

9. Je to komerčná činnosť, ktorá si vyžaduje vaše peniaze a čas.

10. Prácou pre Humanu podporujete Tvind – organizáciu, ktorá je obvinená z vykorisťovania verejnosti, jej vlastných dobrovoľníkov a tretieho sveta.

11. Činnosť tejto organizácie sa vyšetruje a bol jej odmietnutý charitatívny status v niekoľkých krajinách.

Vynárajú sa tu viaceré otázky. Nejde náhodou o zneužívanie ušľachtilej myšlienky humanizmu a pomoci iným na obohacovanie "vodcu" a organizácie?

Ide naozaj o činnosť zameranú na humanitu, alebo ide o "novodobých otrokov"? Získajú dobrovoľníci to čo je im v inzerátoch ponúkané?

Na základe štúdia uvedených zdrojov sa domnievame, že cieľom Tvindu nie je pomoc tretiemu svetu, práca s deťmi na uliciach, práca na enviromentálnych projektoch či boj proti AIDS, ako to hlásajú inzeráty v médiách. Všetko nasvedčuje tomu, že ide o rozmnožovanie vlastného bohatstva s cieľom stať sa hospodársky čo najbohatším, a tým môcť uskutočňovať aj politické ciele.

Aká je v skutočnosti organizácia Tvind je ťažké jednoznačne definovať. Avšak z existujúcich zdrojov je možné povedať aspoň to, že ide určite o kontroverznú organizáciu. Pokiaľ chce niekto z vás ísť do Afriky pomáhať tým najslabším - chudobným, deťom, chorým na AIDS, či pomáhať v oblasti životného prostredia a výstavby nových škôl a nemocníc, mal by brať do úvahy aj tieto informácie a zvážiť svoje rozhodnutie robiť to cez organizáciu HUMANA - People to People a Tvind!

16. november 2010

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň,

reagujem k podnetu Sekta a zavádza ľudí v mestskej časti Bratislava – Nové Mesto odkazom na článok zo SME 17.8.2010 „Šaty z kontajnera idú na charitu“

http://bratislava.sme.sk/c/5508742/saty-z-kontajnera-idu-na-charitu.html

S pozdravom
Ing. Ľudovít Kollárik

Miestny úrad Bratislava-Nové Mesto
Junácka 1
832 91 Bratislava
16. november 2010

Anonymný užívateľ

Toto vyzerá na oveľa komplikovanejší prípad ako sa možno zdá na prvé videnie. Vec s touto "charitou" už riešili aj redaktori na Fox News v Amerike, takže nejaké vyjadrenie pána Andrassyho bez dodatočného novinárskeho overenia osobne nepovažujem za žiadny dôkaz dobrého úmyslu spoločnosti HUMANA. Zrejme tam treba občanov presvedčiť inými vhodnejšími prostriedkami, že je to pre dobrú vec...

http://www.tvindalert.com/the-used-clothes-scam/

http://www.myfoxdc.com/dpp/news/investigative/051209_fox_5_investigation_planet_aid
16. november 2010

robert

Ziadame aby samosprava, ktoru fungovanie hradime z nasich dani, tuto zalezitost riesila a komunikovala s obcanmi. Nestaci prekopirovat clanok z novin...
Aj obcania by mali mat pravo rozhodovat o takychto zavaznych veciach. Prosim aby sa to opatovne zaslalo na riesenie, pretoze samosprava tento problem absolutne nevyriesila iba ho pekne zmiatla pod stol!
16. november 2010

Anonymný užívateľ

Robert, som presvedčený, že pán prednosta Kollárik túto diskusiu sleduje. Sme s ním v konakte (podnet bol zaslaný na riešenie v časti BA - Nové Mesto).

Bolo by možno fajn tieto podnety zaslať aj z iných mestských častí, ktorých sa to týka, keďže zjavne na umiestnenie kontajnerov dávali povolenia viaceré mestské časti Bratislavy.

Sme veľmi zvedaví, ako sa tento podnet bude vyvíjať...
28. február 2011

K

Nepotrebné šatstvo je možné darovať Charite. Viac info viď :
http://www.charita.sk/stranky/sklad-solidarity
09. apríl 2012

Peter

Osobne som nakladal kamiony vyzbieranymi handrami a podpisoval cestovny prikaz. Z Bratislavy sa handry vozili do Belgicka a nie do Martina, ako to tvrdil Christian Sööt. Do Martina sa handry naopak dovazali z Talianska. Vozia to po celej Europe, predavaju sami sebe, odrbavaju staty a ludi. Christian Sööt z HPP tvrdi o sebe ze bol dobrovolnikom v afrike...Tento tipek okolo prace v zivote nesiel, plati si v Bratislave podnajom v jednej z najdrahsich nehnutelnosti cca 900eur/mes, ale ked pride na vyplatenie brigadnikov za nakladanie kamionov, tak tvrdi, ze firma nema peniaze, osobne sa s nikym nechce stretnut...
09. apríl 2012

C

Bolo by dobré ich (organizáciu Humana) zo Slovenska vykázať. Čo najskôr.
05. máj 2012

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň,

v súvislosti s Vašou požiadavkou o informácie týkajúce sa
podnetov a kontrol organizácie HUMANA People to People v
prevádzkových jednotkách second - handov Vám poskytujeme nasledovné
stanovisko:

Slovenská obchodná inšpekcia na predmetnú spoločnosť eviduje
jeden podnet a to v roku 2010. Predmetom podnetu bolo neoznačenie
výrobkov cenou a odmietnutie predaja vystaveného výrobku. Dňa
25/10/2010 bola vykonaná kontrola inšpektorátom SOI pre
Banskobystrický kraj a predmet podania sa nepotvrdil.

Zároveň Vám oznamujeme, že v roku 2010 inšpektorát SOI pre
Žilinský kraj začal voči spoločnosti dve správne konania. V jednom
prípade za neuvedenie názvu odpredávaného výrobku na doklade o
kúpe a v druhom prípade za nesplnenie záväzného pokynu uloženého
v zmysle zákona č. 128/2002 Z. z. o štátnej kontrole vnútorného
trhu vo veciach ochrany spotrebiteľa. V oboch prípadoch je výška
uloženej sankcie 250 EUR a obe rozhodnutia sú právoplatné.

Ďakujeme za prejavenú dôveru.

S pozdravom

Petra Blehová
Komunikačný odbor ÚI SOI
Slovenská obchodná inšpekcia
05. máj 2012

Odkazprestarostu.sk

Po ďalšom zvážení podnetu sme sa obrátili aj na Slovenskú obchodnú inšpekciu s otázkou, či sú v súvislosti so spoločnosťou Humana evidované sťažnosti alebo podnety občanov (odpoveď SOI zverejňujeme). Keďže máme za to, že rozhodovanie o tom, či takáto spoločnosť môže vykonávať svoju podnikateľskú činnosť nie je na konkrétnej samospráve, ale iných orgánoch, ako zodpovedný subjekt tohto podnetu ďalej už neevidujeme mestskú časť Nové mesto. Pokiaľ sa uvedené informácie potvrdia, veríme, že zodpovedné orgány voči spoločnosti vyvodia dôsledky a spoločnosť nebude môcť na území SR vykonávať svoju činnosť. Zároveň by sme chceli upozorniť, že podobne ako spoločnosť Humana umiestňujú v hlavnom meste kontajnery na zber šatstva aj iné spoločnosti a samotní občania si môžu vybrať, ktorej spoločnosti zveria nepotrebné odevy. Podnet budeme sledovať aj nadalej a aktualizovať v prípade obdržania ďalšieho stanoviska.
08. marec 2013

C

Zdá sa, že Humana tu stále podniká. Je to v poriadku ?
24. február 2015

Miro Gajdos

Dva roky presli a humana boxy na kramaroch nadalej stoja a balamutia ludi

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania