M. Schneidera Trnavského-dlhodobo odstavené vozidlá-nezistené EČV a TK a EK

Zodpovednosť za riešenie: MÚ Dúbravka

Vyriešený

Vrak na poľnej ceste.

16. august 2019

Roman Mihalik

2 týždne od ohlásenia a žiadna reakcia?
19. august 2019

Odkaz pre starostu

Podnet bol opätovne preposlaný,

Pavla Rachelová
pavla.rachel@odkazprestarostu.sk
04. september 2019

Ján Protič

Stale nic.
04. september 2019

Roman Mihalik

Ja tam vidím progres, ubúda z neho. Kým úrad zareaguje, možno zmizne celé a ostane len bordel z neho.
04. september 2019

Lukáš Bartošovič

MU Dubravka reagovat v podstate nemusi, auto sa odprace "samo" a ta "cesta" je v sprave MV SR https://zbgis.skgeodesy.sk/mkzbgis/c/m7yck (teda, jej cast a zvysok vlastni nejaky sukromnik)
mimochodom, odfotte, prosim, niekto celne sklo, zaujima ma historia tohto vraku
04. september 2019

Roman Mihalik

Ak ide o podnet alebo konanie v zmysle spravneho poriadku, tak sa da aplikovat § 20 Postúpenie - "Ak správny orgán nie je príslušný na rozhodnutie, je povinný podanie bez meškania postúpiť príslušnému správnemu orgánu a upovedomiť o tom účastníka konania." občan by už nemal slúžiť ako poštár medzi obcou a úradmi, ale tieto by medzi sebou mali spolupracovať, ako im to predpisuje napr. § 5 ods. 7 zákona o obecnom zriadení a § 25 zákona o hlavnom meste Slovenskej republiky Bratislave.
17. september 2019

Roman Mihalik

Haló, samospráva, žijete?
18. september 2019

Lukáš Bartošovič

samosprava mlci, tak nechajme hovorit fotografie... v skratke - na zdevastovanom vozidle Skoda Octavia bola vylepena vyzva na odstranenie (vybavuje MC Dubravka)
19. september 2019

Odkaz pre starostu

Dobrý deň, podnet preposielame samospráve.

Pavla Rachelova
pavla.rachel@odkazprestarostu.sk
19. september 2019

Odpoveď samosprávy

Sami si protirečíte, napíšete v tej istej vete: "samospráva mlčí...bola vylepená výzva (vybavuje MČ Dúbravka)". Samozrejme, že to riešime my od prvého dňa, kto iný by to výzvu napísal a zverejnil.

Pracovník miestneho úradu hneď po zverejnení odkazu v auguste a preverení situácie na mieste vyžiadal od vlastníka pozemku (Ministerstvo vnútra SR) súhlas s odstránením vraku. Zároveň bola spracovaná výzva na odstránenie vraku. Súhlas vlastníka pozemku nám prišiel tento týždeň a následne sme na vozidle vyvesili výzvu. V súčasnosti plynie zákonná 60 dňová lehota výzvy a až potom môžeme pristúpiť k odstráneniu vraku.

Pri každom nahlásenom vraku zverejňujem podrobný zákonný postup, pánovi Bartošovičovi som ho napísal možno už aj 50x na jeho opakujúce sa podnety a komentáre k vrakom. Či sa vám to páči alebo nie mestská časť musí postupovať v súlade s platnými zákonmi, ktoré upravujú postup v takýchto prípadoch.

V samostatnom príspevku nižšie opakovane uvádzam zákonný postup. To čo píšu vyššie laickí vykladači zákonov je nesprávne a zavádzajúce a nie je možné tak konať.
Kto? Oddelenie životného prostredia

Rastislav Bagar, prednosta MÚ BA-Dúbravka
19. september 2019

Odpoveď samosprávy

O neplatnosti TK predmetného vozidla informujeme príslušný okresný úrad, odbor dopravy a pozemných komunikácií, ktorý nariadi držiteľovi vozidla vykonať povinnú technickú kontrolu vozidla. Platnosť TK a EK je povinný preverovať orgán polície alebo okresný úrad - odbor dopravy a pozemných komunikácií. Mestá a obce nemajú právomoc sledovať a kontrolovať EČV alebo platnosť technickej a emisnej kontroly vozidiel.

Mestá a obce v prípade odstraňovania vozidiel môžu postupovať len v zmysle § 67 ods. 1 písm. a) zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch. Dôvodom na odstránenie vozidla podľa tohto zákona nemôže byť chýbajúce EČV alebo neplatnosť TK a EK, nakoľko to zákon neumožňuje a platnosť alebo neplatnosť TK a EK nemá žiadny vplyv na vykonanie ustanovenia § 67 ods. 1 zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch.

Dôvody ako poškodzovanie, ohrozovanie ŽP, alebo narúšanie estetického vzhľadu obce musia byť preukázateľné, nie len pre samotné odstránenie vozidla ale aj v rámci konania podľa §67 ods. 5 zákona o odpadoch o tom či vlastníctvo k vozidlu nadobúda štát, ktoré vedie okresný úrad odbor starostlivosti o ŽP. V prípade ak neboli dodržané zákonné dôvody okresný úrad nevydá potrebné rozhodnutie a spracovateľ vozidiel nemôže vozidlo začať „likvidovať“.

Všetky nepojazdné motorové vozidlá nahlásené na Odkaze sú v procese ich riešenia. Pre nás je veľká pomoc, že ich občania prostredníctvom Odkazu nahlasujú. Aj na základe týchto podnetov ich vieme začať riešiť.

To, že v reálnej praxi samosprávy nedokážu ani po dvoch rokoch dané vozidlo z verejného priestranstva odtiahnuť je dôsledok toho ako je celý proces nastavený platnou legislatívou. Mestská časť, alebo magistrát, nemôžu konať inak ako v rámci kompetencií zverených zákonom. Auto stojace na parkovisku netvorí prekážku cestnej premávky - preto nezasiahne polícia. A to, že nemá TK a EK alebo má vypustené pneumatiky a dva roky sa nepohlo z miesta NIE JE podľa žiadneho súčasne platného zákona platného v SR dôvod na jeho odtiahnutie. A ani samospráva a ani žiaden nespokojný aktívny občan nemá právo zasahovať vlastníkovi takéhoto vozidla do jeho vlastníckych práv. Legislatíva dala jedine okresným úradom právomoc konať ďalej v týchto veciach a udeľovať pokuty alebo auto nakoniec vyradiť z evidencie.

Rastislav Bagar, prednosta MÚ BA-Dúbravka
19. september 2019

Lukáš Bartošovič

dobry den - aby nedoslo k omylu, na stranke TOHTO podnetu nebola ziadna reakcia samospravy (preto aj moje "samosprava mlci"), tak som ludi sledujucich podnet informoval aspon formou niekolkych fotografii
inspiraciou pre mna bola vyzva pana Mihalika
pricom som zamerne nikde nenapisal, ze si ziadam okamzite zmiznutie vozidla alebo ze ma neplatnu emisnu a technicku kontrolu, dokonca som (opat zamerne) nenapisal ECV vozidla (a ine udaje)
dakujem, ze pozorne citate moje prispevky
19. september 2019

Roman Mihalik

Ďakujeme za obsiahle vysvetlenie. Stačilo by, ak by ste hneď po prijatí podnetu sem napísali, že to evidujete a riešite. Následne po nejakom čase, alebo udalosti (vylepenie výzvy) by ste aktualizovali podnet, aby občania vedeli, že sa na to pracuje a nemuseli by sme byť zbytočne mylne v presvedčení, že úrad nekoná. Takáto proaktivita pôsobí profesionálne a vytvára lepší obraz o úrade, je obojstranne prospešná a vítaná u občanov.
23. september 2019

Ján Protič

Dobry den, dobra sprava na zaciatok tyzdna, auto je prec :)

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania