Sokolíkova-dlhodobo odstavené vozidlá-vozidlo s EČV, bez platnej TK a EK

Zodpovednosť za riešenie: MÚ Dúbravka

Uzavretý
meno
Majlo 20. novembra 2019

Dlhodobo odpocivajuce vozidlo

20. november 2019

Odpoveď samosprávy

O neplatnosti TK predmetného vozidla informujeme príslušný okresný úrad, odbor dopravy a pozemných komunikácií, ktorý nariadi držiteľovi vozidla vykonať povinnú technickú kontrolu vozidla. Platnosť TK a EK je povinný preverovať orgán polície alebo okresný úrad - odbor dopravy a pozemných komunikácií. Mestá a obce nemajú právomoc sledovať a kontrolovať EČV alebo platnosť technickej a emisnej kontroly vozidiel.

Mestá a obce v prípade odstraňovania vozidiel môžu postupovať len v zmysle § 67 ods. 1 písm. a) zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch. Dôvodom na odstránenie vozidla podľa tohto zákona nemôže byť chýbajúce EČV alebo neplatnosť TK a EK, nakoľko to zákon neumožňuje a platnosť alebo neplatnosť TK a EK nemá žiadny vplyv na vykonanie ustanovenia § 67 ods. 1 zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch.

Dôvody ako poškodzovanie, ohrozovanie ŽP, alebo narúšanie estetického vzhľadu obce musia byť preukázateľné, nie len pre samotné odstránenie vozidla ale aj v rámci konania podľa §67 ods. 5 zákona o odpadoch o tom či vlastníctvo k vozidlu nadobúda štát, ktoré vedie okresný úrad odbor starostlivosti o ŽP. V prípade ak neboli dodržané zákonné dôvody okresný úrad nevydá potrebné rozhodnutie a spracovateľ vozidiel nemôže vozidlo začať „likvidovať“.

Všetky nepojazdné motorové vozidlá nahlásené na Odkaze sú v procese ich riešenia. Pre nás je veľká pomoc, že ich občania prostredníctvom Odkazu nahlasujú. Aj na základe týchto podnetov ich vieme začať riešiť.

To, že v reálnej praxi samosprávy nedokážu ani po dvoch rokoch dané vozidlo z verejného priestranstva odtiahnuť je dôsledok toho ako je celý proces nastavený platnou legislatívou. Mestská časť, alebo magistrát, nemôžu konať inak ako v rámci kompetencií zverených zákonom. Auto stojace na parkovisku netvorí prekážku cestnej premávky - preto nezasiahne polícia. A to, že nemá TK a EK alebo má vypustené pneumatiky a dva roky sa nepohlo z miesta NIE JE podľa žiadneho súčasne platného zákona platného v SR dôvod na jeho odtiahnutie. A ani samospráva a ani žiaden nespokojný aktívny občan nemá právo zasahovať vlastníkovi takéhoto vozidla do jeho vlastníckych práv. Legislatíva dala jedine okresným úradom právomoc konať ďalej v týchto veciach a udeľovať pokuty alebo auto nakoniec vyradiť z evidencie.
Kto? Oddelenie životného prostredia

Rastislav Bagar, prednosta MÚ BA-Dúbravka
27. december 2019

Peter Kovac

Auto je preparkovane pred restauraciou Zlata lipa-parkovisko.
11. apríl 2020

Viliam

Z auta už je smetisko
11. apríl 2020

Viliam

Prosím admina o preposlanie na magistrát keďže parkovisko Svantnerova patrí magistratu
11. apríl 2020

Lukáš Bartošovič

aj to, ale tiez by mohli upravit polohu v mape, niekde na parkovisko pri Zlatej Lipe
toto je TEN vrak, ktory spominam v podnete venovanemu uz vyriesenemu vozidlu Ford https://www.odkazprestarostu.sk/bratislava/podnety/83030/svantnerova-dlhodobo-odstavene-vozidla-nezistene-ecv-a-tk-a-ek
13. apríl 2020

Odkaz pre starostu

Dobry den,
podnet bol opatovne odoslany,

s pozdravom,

Pavla Rachelová
pavla.rachel@odkazprestarostu.sk
15. apríl 2020

Lukáš Bartošovič

dobry den, Audi uz ma zalozeny novy podnet lokalizovany na parkovisko pri Zlatej Lipe
takze tento starsi: 1) uzavrieme, alebo 2) aktualizujeme o novu polohu v mape a novsi priradime ako aktualizaciu/komentar
https://www.odkazprestarostu.sk/bratislava/podnety/89298/svantnerova-dlhodobo-odstavene-vozidla-nezistene-ecv-a-tk-a-ek

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania