Odborárska-parkovanie-problémové


V riešení
meno
Karol 29. februára 2020

Chcel by som poziadat o vyriesenie statia na Odborarskej ulici pri objekte Odborarska 3, kde na prijazdovej ceste k byvalemu futbalovemu stadionu parkuju "nadivoko" obyvatelia tohto domu. Auta su zaparkovane a podstatne obmedzuju pristup a prehladnost pri vchadzani a vychadzani na hlavnu cestu ako vjazd ku miestnym garazam. Verim, ze to nebude problem, nakolko osadenie znaciek a nakreslenie zltej ciary na Nobelovej a Odborarskej sa podarilo v rekordnom case. Rovnako by som odporucal mestskym policajtom aby sa isli pozret aj do tejto casti a vsimali si parkovanie v krizovatke, statie na chodniku a parkovanie na zelenych plochach. Dakujem.

03. marec 2020

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň,

sme radi, že vám záleží na stave nášho mesta. O vašom podnete sme informovali Sekciu dopravy.

S pozdravom

Oddelenie vzťahov s verejnosťou
Hlavné mesto Slovenskej republiky
28. apríl 2020

Novomestan

Tento podnet je dolezity, ale malovat zlte ciary do sirokeho (bohato sirokeho) vstupu garazi je zbytocne. Mozno je to len subjektivna poziadavka pana Karola ktory tam chce mat vsetko pod palcom ;). A mozno je to aj netolerancia voci ludom co tam tiez ziju.
Logicke su len zlte ciary vo výjazde na hl. cestu, vratane oblukov - polomerov (ktore nesplnaju normu a aj vdaka tomu vstupujuce vozidla na hl. cestu smerom na Nobelovu ul. musia ist do proti smeru, na tak vytazenej ceste je to nebezpecne...). Mozno p. Karol myslel aj na toto len to zabudol napisat a mozno sa zabudol spytat p. Kuseho, Mikulca a ich dalsich kamosov co si vyboxovali parkovisko za rekonstruovanou budovou, že preco este nie je postavene,resp planovane parkovisko bez verejneho osvetlenia nema st. povolenia. Btw. vazeni uradnici, to osvetlenie tam bude chybat a jeho nevybudovanie bude sposobovat rozne problemy. Mozno treba na stavebnych uradoch nastudovat normy, vyhlasky, ... Verim ze pan Karol bude chciet bezpecnu zonu aby aj jeho garaz bola tiez v bezpeci.
28. apríl 2020

Karol

Vazeny Novomestan,
mozno by ste si mali uvedomit, ze ked si kupujete byt v nejakom objekte a vlastnite auto, ze budete potrebovat niekde parkovat. A mozno, ze developer od ktoreho ste si pravdepodobne kupovali byt, by mal mat podla normy aj parkovacie miesta. Ja tu vobec neriesim nejake sukromne parkovisko na sukromnom pozemku, kde ziadate vybudovat najlepsiei verejne osvetlenie. Mimochodom, preco by som mal platit zo svojich dani vybudovanie a prevadzku osvetlenia na nejakom sukromnom parkovisku? Preco si nevybudujete vlastne osvetlenie? Nemali by sme Vam zabezpecit aj platenu bezpecnostnu sluzbu, rampu, vstupne cipy, ....? Odporucam Vam vybudovat si vlastne osvetlenie a mate pokoj. Nemusite sa nikomu prosit a budete mat svoj pocit istoty a bezpecia.

Mimochodom, "zrekonstruovana budova" nebola nikdy urcena na trvale obyvanie a o rekvalifikaciu poziadal az investor. Keby sa uz vtedy tato zlodejina neumoznila, tak by sa tu teraz nemuseli riesit dosledky.

Ja vyhlasku aj normy poznam a mozno by ste si mali prestudovat cestny zakon a zistite, kde vsade je zakazane zastavit a stat. Pisete o bohato sirokom vjazde, ktora norma hovori o niecom takom? Nie je to len Vas subjektivny pohlad. Preco by mal niekto parkovat vo vjazde/vyjazde? Videl som tam uz niekolko krat nakladne vozidlo ale aj osobne vozidlo, ktore vdaka tolerantnym parkujucim obyvatelom tam muselo niekolkokrat cuvat aby nahodou neposkodilo tymto ludom ich auticka. Mate odkupeny pozemok pred objektom Odborarska 3 aj za nim, preco si neparkujete pod oknami? Preco okupujete prijazdove cesty, chodniky? Ved mozete parkovat na svojom - sukromnom.

Nech spolocne sluzi vsetkym a sukromne nech je sukromne, ale neposkodzuje prava ostatnych. Urobte opatrenia, ktore potrebujete na svojom pozemku. V tomto vas silno podporujem, ale netvarme sa, ze Vas sukromny problem s parkovanim mame riesit my ostatni.
29. apríl 2020

Novomestan

Vazeny pan Karol, treba citat s POROZUMENIM!!!! To je zaklad pre dobru diskusiu. Nikde neuvazdam ze to ma platit mesto ale mesto je ORGAN co ma kontrolovat cez svoje stavebne urady ci dany projekt je v poriadku a mesto ide povolit stavbu parkoviska bez osvetlenia, tym padom PORUSUJE normy a vyhlasky tejto krajiny ak to ta podpise, co zatial k tomu situacia nasvedcuje... Vy ako obcane danej lokality sam nechcete aby boli tzv. NO GO zony, ci sa mylim??? Samozrejme ze developer pochybil alebo nejak si zabezpecil na OKRESNEOM STAVEBNOM URADE stav. povolenie - zmeny adm. budovy na bytovy dom s polyfunkciou bez parkovacich miest.... Ano v takejto krajine zijeme, nik normalny s tymto pocinom samozrejme nesuhlasi... A nakoniec musel stavebnik ustupit, skoda ze uradnici na okresnom urade tam stale sedia a nesedia niekde inde ...
Ohladom vjazdu, aka je to cesta, akej tredy, aka je min. sirka prejazdu na takom druhu cesty???? Nepoznate dane normy a vyhlasky, inac by ste dane udaje tu napisal ;) Dalej nik od vas nechce aby ste riesil ostatnych problemy, vy tam mate garaz a mate do nej pohodlny pristup, ... ste v pohode. Ini ludia tu maju problemy a ludi ktorých ste zvolili za tuto M.Č robia len problemy tejto casti zony tejto M.Č.. Lebo mi konali promtne pri povolovani staby parkovacich ploch so vsetkymi nalezitostami k danej stavbe patria, no nekonaju ... Lebo...? Odpovedze si sam ... Opakujem sa, nik od vas nic nechce, iba byt TOLERANTNY kym sa dane parkovisko nepostavi + napiste tu aký druh cesty (vjazdu do garazi) sa jedna a ake su min. sirky?
18. máj 2020

Karol

Odklanate tu diskusiu na Vase parkovisko. Problem, ktory riesim ja, je nedovolene zastavenie a statie, ktoremu tu stale prichadza. Investor, ktory renovoval dom, v ktorom byvate vyuzil dieru v zakone a pred uradmi sa tvaril, ze parkovanie mate zabezpecene v areali byvalej vietnamskej ubytovne. Tu mate odkaz, ak by ste zabudli: https://www.yimba.sk/kubik/bytovy-dom-bez-parkovacich-miest-katastrofa-alebo-skvely-napad.

Odpovede na Vase otazky:
1. Prijazdova cesta o ktorej sa bavim je miestnou komunikaciou v zmysle §4b zakona c. 135/1969 Zb. o pozemnych komunikaciach. V sucasnosti by mali byt miestne komunikacie budovane podla STN 736110, aka norma platila vtedy a ake vynimky povolil stavebny urad neviem a neviete to ani vy, pretoze dokumentacia k tomu neexistuje.

2. Poznate §23 ods. 1 a §25 zákona 8/2009 Z.z. o cestnej premavke? Odporucam nastudovat.
"Pri státí musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre každý smer jazdy.", "Vodič nesmie zastaviť a stáť:
d) na križovatke a vo vzdialenosti kratšej ako 5 m pred hranicou križovatky a 5 m za ňou; tento zákaz neplatí v obci na križovatke tvaru „T“ na náprotivnej strane vyúsťujúcej cesty,
n) pred vjazdom na cestu alebo na vyhradenom parkovisku, ak nejde o vozidlo, pre ktoré je parkovisko vyhradené,
q) na chodníku okrem prípadu podľa § 52 ods. 2,
s) na cestnej zeleni a verejnej zeleni, na ostrovčekoch a deliacich pásoch, ak to nie je dovolené dopravnou značkou,
u) na iných miestach, kde zastavenie alebo státie môže ohroziť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky alebo obmedziť jazdu vozidiel; osobitne na miestach vjazdov alebo výjazdov z pozemkov, vjazdov a výjazdov z objektov určených na zásobovanie alebo parkovacích miest.
Ak si vsimnete, zakon sa nevymedzuje na konkretny druh pozemnej komunikacie, ale mysli aj na ine pripady (napr. pism u). Prosim preto nepiste o nejakych normach a minimalnej sirke prejazdu na "takychto komunikaciach". Zakon je jasny, pri stati tam musi ostat 3m v oboch smeroch. To, ze nejaka norma hovori, ze minimalna sirka je nejaka, alebo polomer otacania je nejaky, NEZNAMENA, ZE POSTAVENA CESTA NEMOZE BYT SIRSIA.

3. Nehodnotte ci ja mam pohodlny pristup ku svojej garazi. Skuste sa najprv pozret ako to teraz vyzera ako tam parkujete. Priklad, pride vozidlo, odstavi si svoju dodavku a odide inym autom. Tmavo-sedy passat, nema problem sa postavit za biely Mercedes a ked po polhodine krutenia sa aby vyparkovala a odide, rychlo sa passat postavi na jej miesto a podobne.

4. Mate to pomylene, ja nemusim tolerovat toto chrapunstvo. Nikto nemusi. Chovajte sa ku spolocnemu ako k spolocnemu a tak ako sa patri. Preco nevybudujete parkovisko a nasledne nevybudujete osvetlenie na svojom pozemku. K tomu nepotrebujete stavebne povolenie ani nic od mestskej casti, pripojenie na verejne osvetlenie je ina vec.

A teray moje otayky:
1. Preco obyvatelia tohto domu neparkuju na prenajatom parkovisku pri Vietnamskej ubytovni? A ak nakoniec nebola najomna zmluva uzavreta, co vam brani ju uzatvorit teraz AK TO OD ZACIATKU NEBOL PODVOD, aby mohli obyvatelia pohodlne parkovat?
2. Co Vam brani vybudovat parkovaciu plochu bez osvetlenia?
3. Co Vam brani vybudovat VLASTNE osvetlenie nasledne na svojom pozemku napojene na VLASTNU elektricku pripojku?
4. Napiste tu aka je MAXIMALNA SIRKA "TAKEJTO" KOMUNIKACIE, a podla ktore normy/zákona si to myslite?
14. február 2021

Odkaz pre starostu

Zmena zodpovednosti za podnet na: Mestská polícia hlavného mesta SR Bratislavy
16. február 2021

Odpoveď samosprávy

Príslušníci MsP sú o tomto probléme vyrozumení a inštruovaní, aby počas výkonu služby riešili túto situáciu a zabezpečili zákonný stav.

Bc. Marcela Ťarcha
01. jún 2021

Karol

Dobry den,

mohli by ste prosim uviest ake kroky boli prijate na zabezpecenie zakonneho stavu a bezpecnosti premavky na pozemnych komunikaciach?
1. Statie v krizovatke pri vyjazde od garazi je stale okupovane po obidvoch stranach, pricom brania vo vyhlade vychadzajucich aj prichadzajucich vozidiel, co v kombinacii s nedodrziavanim prednosti vozidla prichadzajucich z pravej strany vytvara nebezpecne situacie.

2. Vozidla stojace na chodniku popri ceste pripajajucej sa na Odborarsku ulicu neumoznuju plynuly prejazd dvoch vozidiel vedla seba, coho dosledkom musi jedno z vozidiel cuvat (bud na Odborarsku alebo smerom k stadionu).

3. Dlhsie vozidla maju problem sa vytocit, pokial vozidla vycnievaju do krizovaky.

4. Vozidla nadalej parkuju na prilahlych zelenych plochach a novo rekonstruovany chodnik pouzivaju na otacanie vozidiel.

5. Ani po vybudovani rozlahlej parkovacej plochy sa situacia nezmenila a majitelia viacerych vozidiel parkuju stale na uvedenych miestach.

V com sa teda situacia zmenila a ako je zabezpeceny zakonny stav? Prosim o informaciu o konkretnych prijatych opatreniach. Myslim, ze rok je dostatocna doba na to, aby sa nieco dalo urobit.

S pozdravom,

Karol

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania