Osuského - ľudia bez domova

Zodpovednosť za riešenie: Hlavné mesto SR Bratislava

Neriešený
meno
Milan 07. marca 2020

Dobrý deň, problém sa na danom mieste opakuje už od roku 2015. Jedná sa o bezdomovcov najprv tam boli dvaja teraz ich tam je 4+ pravidelne sa menia. Robia tam čierne skládky (opakované podnety), Vykonávajú svoje potreby po celej ploche parkoviska, v kríkoch a aj na bývalom detskom ihrisku. Vonku je zima a aj tak to tam zapácha. Bezdomovci bežne chodia za ľudmi sú neodbytný a nasilu obťažujú, veľmi často sa medzi sebou hádajú. Deti sa boja prechádzať v okolí vlastného bydliska. Naozaj budeme ako spoločnosť čakať kým sa tam nestane niečo vážne ? Môžu tu vzniknúť rôzne prenosné choroby, premnožiť sa hlodavce prípadne požiar ( opitý bezdomovci pravidelné ležia v odpade s cigaretou môže to tam začať horieť chytiť sa kotolňa prípadne v okolí parkuje niekoľko desiatok áut.)

11. marec 2020

Lady

24.5.2018 už tam aj dosť masívne horelo, tak sa asi čaká než tam niekto uhorí...

Keď už asi nemôžu odtiaľ dostať oficiálne preč tých ľudí, tak nech pravidelne odvážajú to čo tam nadovliekajú - na upratanie znečistenia z verejného priestranstva má mestská časť priam povinnosť.
24. marec 2020

Peter Leginsky

11.3 pridaný príspevok a dodnes neriešené ani žiadne vyjadrenie. Čo tak stym už niečo spraviť ? Kedysi sa dokonca vtom výklenku kde sa usadili parkovalo. Čiže nás obrali minimálne o 1 parkovacie miesto. Po novom si tam dotiahli dokonca vrak Felicii... nehovoriac o tom že celé okolie smrdí lebo seru asi všade medzi autami v kríkoch atd
13. máj 2020

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň.
Podnet bol preverený a riešený dňa 24.03.2020. Priestor bol vyčistený a osoby bez domova sa tam nenachádzali. Lokalita je naďalej monitorovaná hliadkami MsP aj v spolupráci s pracovníkmi samosprávy.
Ďakujeme za podnet.

Bc. Marcela Sabinová
13. máj 2020

Lady

Tak toto nie je vobec pravda - cely home office od 10.3. ich vidime pruamo z okna a su tam neustale aj s ich vecami...
14. máj 2020

Milan

Maximálna lož, ďakujeme mestskej samospráve ktorá je platená z našich daní za to že svojich občanov takto bez hanby zavádza.
02. júl 2020

El Padre

stale su tam!! bordel, vrak felicie a obtazovanie ludi! zakroci samosprava alebo to maju obcania vziat do svojich ruk, kedze sa na tento problem dlhodobo neriesi!
03. júl 2020

Lady

Aj sa to bude po mesiacoch uz riesit, alebo treba vytvorit novy podnet? Alebo napisat priamo staznost starostovi MC?
04. júl 2020

Michal Haman

Podnet bol opätovne preposlaný na Mestskú polícia hlavného mesta SR Bratislavy.

Michal Haman
Administrátor pre Petržalku
19. júl 2020

Katarina

Osuského-Verejný poriadok-iné

Bezdomovci na Osuskeho, uz ich na parkovisku byva 8! Potrebu vykonavaju v krikoch, su hlucny, opity. Susedia sa tam boja parkovat. Exkrementy mozu byt infekcne.
19. júl 2020

Michal Haman

Podnet bol preposlaný Magistrátu hl. mesta.

Michal Haman
Administrátor pre Petržalku
23. júl 2020

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň,

sme radi, že vám záleží na stave nášho mesta. O vašom podnete na vrak a čiernu skládku sme informovali kompetentné oddelenie, ktoré sa ním už zaoberá.

S pozdravom
Kto? Oddelenie životného prostredia

Oddelenie vzťahov s verejnosťou
Magistrát hlavného mesta SR Bratislava
01. september 2020

Lady

Aj sa to niekedy vyriesi, alebo sa stale len riesi? Alebo je pol roka pre magistrat este kratka moc doba?
02. september 2020

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň,

kolega z oddelenia životného prostredia nás informoval, že na mieste bol a podnet riešil aj priamo s autormi podnetov v tejto lokalite. V tej dobe sa tam nenachádzal odpad, ktorý by sa dal zo zákona jednoducho vyhodnotiť ako čierna skládka a zlikvidovať.
Mesto si uvedomuje komplexnosť problému, ktorý je spájaný s ľuďmi bez domova a ktorý sa dá všimnúť si aj tu. Bohužiaľ riešenia nebývajú jednoduché ale mesto na komplexnom riešení problému bezdomovectva už začalo pracovať.
Minulý rok sme pracovali na identifikácii vhodných mestských budov (ktorých nezostalo veľa), v ktorých by nocľahárne a denné centrá pre ľudí bez domova mohli vzniknúť. Od roku 2019 má mesto splnomocnenca primátora pre ľudí bez domova a sociálne bývanie Sergeja Káru, ktorý sa tejto téme venuje a má v nej dlhoročné skúsenosti. Pár vybraných aktivít, ktoré sa nám podarilo v roku 2019 dosiahnuť v téme straty domova:
1. Historicky najvyššia finančná podpora sociálnych služieb pre ľudí bez domova v Bratislave
2. Finančná podpora organizácií pre ľudí bez domova s cieľom ukončenia bezdomovectva vďaka bývaniu - najvyššia dotačná podpora tejto témy v SR na všetkých úrovniach
3. Spustenie prvého mestského terénneho tímu - nástup prvých kvalifikovaných terénnych sociálnych pracovníkov – práca s ľuďmi bez domova, ktorí pomáhajú riešiť aj takéto situácie na ktoré Mestská polícia doteraz nemala kapacity
4. Vyčlenenie, príprava a v tomto roku už aj odovzdanie prvých 11 bytov (byty, ktoré nebolo možné užívať a vyžadovali rekonštrukciu) na dostupné nájomné bývanie s podporou - 2 byty budú krízové pre obete náhlych životných udalostí, 6 bytov bude vyčlenených pre ľudí na ceste z ulice s odbornou podporou, 3 byty budú vyčlenené pre 3 najohrozenejšie rodiny, ktoré máme v poradovníkoch viac ako 5 rokov
5. Historicky prvé byty (12 bytov) vyčlenené pre náhradné nájomné bývanie - nájomníci v reštituovaných nehnuteľnostiach budú mať prvý krát po 30 rokoch šancu získať udržateľné bývanie
6. Zlepšovanie životných podmienok ľudí v mestských ubytovniach
7. Nové personálne kapacity na tému ľudí bez domova.
Nakoľko sa podnet pôvodne týkal odpadkov a tie sa na mieste nenachádzajú navrhujeme podnet označiť ako vyriešený.

S pozdravom

Oddelenie vzťahov s verejnosťou
Magistrát hlavného mesta SR Bratislava
02. september 2020

Lady

Ak si roztiahnem matrac uprostred Primacionalneho namestia na magistratnom pozemku a oblozim sa igelitkami tak to bude v poriadku?
A opytali ste sa tych ludi, kam chodia na WC? Lebo vidiet ich pravidelne vykonavat potrebu do krikov... to je tiez v poriadku?
02. september 2020

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň,

samozrejme, že nie je v poriadku to, že v našom meste sa vyskytujú ľudia, ktorí nemajú domov a prístup k splachujúcej toalete. Preto sme Vám napísali zoznam 7 konkrétnych krokov, ktoré sa nám v minulom roku podarilo uskutočniť, aby aj ľudia bez domova mali možnosť vrátiť sa späť do spoločnosti, nájsť si prácu a stabilné bývanie. Rozumieme diskomfortu, ktorý Vám vzniká, ale problém, ktorý popisujete nie je jednoduchý a jeho riešenie nie je rýchle. Ubezpečujeme Vás však, že robíme všetko preto aby sme riešenia priniesli čo najskôr.

S pozdravom

Oddelenie vzťahov s verejnosťou
Magistrát hlavného mesta SR Bratislava
02. september 2020

Lady

Ponukli ste im ponukli konkretne nieco z toho co ste vypisali vyssie? Lebo inak ste zbytocne drali ctrl c... ctrl v
03. september 2020

Svetluška Marcelka

Problem vyrieseny? Aj keby ste im ponukli ubytovanie nikam by nesli. Jeden z nich tu byval preto sa tu zdrzuje, sestra ho volala k sebe byvat ani to nechcel, takze pokial ich odtial nedonutite odist neodidu,len tam znasaju veci, ano vcera tam bolo bordelu menej, ale to nic nemeni na veci, ze tam spia a ozrati roznasaju vykaly kade tade
06. november 2020

Robo

Osuského-vandalizmus-pitie alkoholu na verejnosti

Dobry den. Chcel by som nahlasit sustavne znecistovanie verejneho priestranstva bezdomovcami(vid prilozene foto). Bolo by uz na case danu situaciu vyriesit kedze tadial kazdodenne chodime s maloletym dietatom(a nie len my). Dakujem a dufam ze sa Vam tuto nestastnu situaciu podari promptne vyriesit. Obyvatelia ul.Osuskeho by Vam boli velmi vdacni.
21. február 2021

Zuzana Humená

Vazeny pan starosta,


touto cestou Vas opatovne ziadame o pomoc a riesenie problemu s ludmi bez domova, ktory nielenze doposial nebol vyrieseny, ale situacia sa z mesiaca na mesiac zhorsuje.


Pod nasimi oknami rastu skladky odpadu, v radiuse 100 metrov su porozhadzovane flase a plechovky z alkoholu, krabicky z cigariet, ludske vykaly, nefunkcne kociky... Chodniky a mury smrdia od mocu, ze sa im musime vyhybat, co nam komplikuje zivot. A celkovo kvalita zivota v tejto lokalite sa za posledny rok zmenila na neznesitelnu – neporiadok, smrad, obtazovanie, denne a nocne hadky opitych ludi a vykonavanie potrieb priamo pod nasimi oknami, na travach a chodnikoch, kde sa hraju nase deti, 20 metrov od detskeho ihriska.


Nebudem prepisovat, co uz bolo pisane v podnetoch v predmetnej diskusii, vsetky su dodnes aktualne.


Je vycerpavajuce a nechutne zit a vychovavat deti v takomto diskomfortnom prostredi, preto Vas zdvorilo prosime o riesenie tohto problemu a rovnako aj udrzanie prevedeneho riesenia.
22. február 2021

Michal Haman

Podnet bol opätovne preposlaný samospráve.

Michal Haman
Administrátor pre Petržalku
22. február 2021

Zuzana Lazarčíková

Úplne súhlasím. Žiadne riešenie zo strany MČ Petržalka nie je vidieť. Tu už bohužiaľ nieje čas na diplomaciu. Situácia v našom okolí je katastrofálna. Žiada si to rázne riešenie.
22. február 2021

Lucia Poláková

Vazeni kompetentni, konat v danej veci / starosta to asi necita /

Tak, ako je vyssie uvedene, apelujem aj ja na Vas, aby sa v danej veci konalo radikalnejsie.
Zijem v Petrzalke od roku 1978. Je smutne, ze Petrzalka je posledne roky spinave a zanedbane sidlisko. Verim, ze snaha starostu a organizacnych struktur samospravy ma na zreteli starostlivost o cistotu a poriadok v danej mestskej casti. Neviem, kde je vsak problem? Nestaci prist raz za 3 mesiace, trocha vycistit verejne priestranstvo lenivymi, pomalymi pracovnikmi /odsledovala som ich pracu/. Vysypat stare derave 40 rocne smetne kose / Co tak ich uz konecne vymenit za nove uzatvaratelne, aby z nich odpadky nevyberali straky a vrany / . Ano, bezdomovci su tu velkym problemom...Ja by som ich skor nazvala asocialmi a alkoholikmi. Tito pod nasimi domami su problemovi. Vsade po okoli vykonavaju svoju osobnu potrebu a robia neporiadok. Chovaju sa hlucne. / Podla vseobecneho zavazneho nariadenia, V skratke: § 5. Na verejných priestranstvách sa zakazuje: a) odkladať, odhadzovať alebo vyhadzovať odpadky
b) vysypávať a rozsypávať odpad mimo miest na to určených... l) znečisťovať verejné priestranstvo vykonávaním osobnej telesnej potreby… / .
Mna by za to sankciovali. A osoby, ktore sa zdrziavaju v okoli kotolne na Osuskeho ulici nam tu veselo kakaju a cikaju priamo pod nasimi domami. Rozhadzuju po okoli flase od alkoholu, vyberaju veci z kontajnerov, co sa im nehodi porozhadzuju po parkovicsku a tak by som mohla pokracovat dalej. Velebnosti, chce se mi bleeejt.
Prepacte nechala som sa uniest.

Po zhliadnuti stoviek az tisicov podnetov od obcanov Petrzalky na riesenie problemov zo spinavym prostredim sa obavam, a uz stracam nadej a optimizmus, ze toto sidlisko bude v nedohladne peknym, a cistym miestom pre zivot.

Prosim kompetentych o kladne doriesenie problemu s neprisposobivymi spoluobcanmi a o vacsiu iniciativu v riesenie celej problematiky znecistovanie verejnych priestranstiev v nasom meste.

Vopred dakujem a ostavam s uctou.

Lucia Polakova, obyvatel Osuskeho ulice.
26. február 2021

Zuzana Humená

Osuského-neporiadok a odpadky-čierne skládky

Dobry den pan starosta,

Touto cestou ZIADAME miestnu cast Petrzalka ako príslušný správny orgán v zmysle zákona NR SR č. 79/2015 Z. z.. o odpadoch a v súlade so zákonom č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov, UROBIT v spolupráci s okresným úradom, odborom starostlivosti o životné prostredie, všetky opatrenia pre ODSTRANENIE VSETKYCH ciernych SKLADOK ODPADOV v okoli Oskuskeho ulice.

Nelegalna skladka sa za poslednych 18 mesiacov rozrastala do niekolkych desiatok metrov stvorcovych komunalneho odpadu.
19. marec 2021

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň,

podnetom sa už niekoľkokrát zaoberala Sekcia sociálnych vecí. Na poslednej kontrole dňa 16.03.2021 terénna sociálna pracovníčka Mestského terénneho tímu (ďalej len „MTT“) navštívila lokalitu Osuského ul. a okolie spolu so sociálnym pracovníkom MČ BA-Petržalka. V čase návštevy sa nachádzali na mieste dve osoby a dva psy. V okolí nebol nazhromaždený žiaden odpad a väčšina vecí bola zbalená v kufroch. Psom boli skontrolované očkovacie preukazy a oba psy mali potrebné očkovania a ošetrenia proti parazitom. Takisto bola u klientov uskutočnená kontrola AG testov. Zároveň boli motivovaní k pravidelným návštevám odberových miest. Klienti sú ochotní spolupracovať a miesto už niekoľkokrát vypratali od zbytočných predmetov. Za účelom udržiavanie poriadku im bola prisľúbená pomoc s odpadovými vrecami. Klientov takisto navštevuje organizácia OZ Stopa, ktorá sa venuje individuálnej práci s ľuďmi bez domova.

S pozdravom

Oddelenie vzťahov s verejnosťou
Magistrát hlavného mesta SR Bratislava
19. marec 2021

Svetluška Marcelka

To je ale vtip dna, ze nemali nazhromazdeny ziadny odpad.. Kazdy, ktory tu byva vam povie, ze klamete, kazdy bozi den je tam bordel a stale je tam viac a viac veci nanosenych plus novinka tie dva psy.. A jedine co je pravda, ze tam obcas pride nejaky ten policajt zeleny ci mestky a to je asi tak vsetko. Dakujeme, ze sa tu na Osuskeho mozeme aj rozstvrtit a vy kompetentni si stale budete tvrdit svoje ako ich riesite ako sa napravia a ako tam maju chudaci zbalene v kufroch s vyupratovanym okolim a nadalej s tym nic nespravite 👌
19. marec 2021

Lucia Poláková

Dobry den,
ano medzicasom, ako zvyknu pravidelne, raz za rok🙄upratovat a orezavat dreviny technicke sluzby ( alebo kto to ma na starosti🤷🏻‍♀️ ) sidlisko, upratali po nich , ako i v okoli neporiadok. Avsak kociare s ich osobnymi vecami presunuli bezdomovci za kotolnu... teda pracovnici MTT si myslia, ako pekne upratali.. a dali nam ich na parkovisko medzi auta! Nehovorim o tom, ze par hodin po “dokladnom” upratovani nam dofukalo , prepacte za vyraz, ostraty toaletak k nasej brane...
Inak snaha sa ceni. Dakujeme za zaujem riesit dany problem.
S pozdravom.
Lucia Polakova obyvatel Osuskeho ulice
19. marec 2021

Lady

Dobry den, mna osobne by zaujimala ich odpoved, ze kam chodia na zachod... lebo ozaj nie je nad to ked clovek rano vide s usmevom s kavickou na slniecko na balkon a vidi holy k**** bezdomovca mociaceho par metrov od vas este ani tolko hanby nema, aby sa otocil chrbtom k domu.... alebo exkrement vedla domu a okolo utrete papiere - to asi pes nebol... teda aspon nas to nedokaze.
19. marec 2021

Lucia Poláková

...a ja , ze preco ich nie je v poslednej dobe vidno kakat a cikat pred nasim domom, ze pofotim ich... lebo chodia teraz s..ť pred vas dom😁

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania