M. Schneidera Trnavského-dlhodobo odstavené vozidlá-vozidlo bez EČV, bez platnej TK a EK

Zodpovednosť za riešenie: MÚ Dúbravka

Vyriešený

odstavene auto bez ECV

03. apríl 2020

Miriama Holobradá

M. Schneidera Trnavského-dlhodobo odstavené vozidlá-vozidlo bez EČV, bez platnej TK a EK

Vozidlo bez EVČ nepojazdné, rozbité, situované oproti Rock club medzi yuventou a kúpaliskom Rosnička odparkované na parkovisku, žiadam odstrániť
04. apríl 2020

Odpoveď samosprávy

O neplatnosti TK predmetného vozidla informujeme príslušný okresný úrad, odbor dopravy a pozemných komunikácií, ktorý nariadi držiteľovi vozidla vykonať povinnú technickú kontrolu vozidla. Platnosť TK a EK je povinný preverovať orgán polície alebo okresný úrad - odbor dopravy a pozemných komunikácií. Mestá a obce nemajú právomoc sledovať a kontrolovať EČV alebo platnosť technickej a emisnej kontroly vozidiel.

Mestá a obce v prípade odstraňovania vozidiel môžu postupovať len v zmysle § 67 ods. 1 písm. a) zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch. Dôvodom na odstránenie vozidla podľa tohto zákona nemôže byť chýbajúce EČV alebo neplatnosť TK a EK, nakoľko to zákon neumožňuje a platnosť alebo neplatnosť TK a EK nemá žiadny vplyv na vykonanie ustanovenia § 67 ods. 1 zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch.

Dôvody ako poškodzovanie, ohrozovanie ŽP, alebo narúšanie estetického vzhľadu obce musia byť preukázateľné, nie len pre samotné odstránenie vozidla ale aj v rámci konania podľa §67 ods. 5 zákona o odpadoch o tom či vlastníctvo k vozidlu nadobúda štát, ktoré vedie okresný úrad odbor starostlivosti o ŽP. V prípade ak neboli dodržané zákonné dôvody okresný úrad nevydá potrebné rozhodnutie a spracovateľ vozidiel nemôže vozidlo začať „likvidovať“.

Všetky nepojazdné motorové vozidlá nahlásené na Odkaze sú v procese ich riešenia. Pre nás je veľká pomoc, že ich občania prostredníctvom Odkazu nahlasujú. Aj na základe týchto podnetov ich vieme začať riešiť.

To, že v reálnej praxi samosprávy nedokážu ani po dvoch rokoch dané vozidlo z verejného priestranstva odtiahnuť je dôsledok toho ako je celý proces nastavený platnou legislatívou. Mestská časť, alebo magistrát, nemôžu konať inak ako v rámci kompetencií zverených zákonom. Auto stojace na parkovisku netvorí prekážku cestnej premávky - preto nezasiahne polícia. A to, že nemá TK a EK alebo má vypustené pneumatiky a dva roky sa nepohlo z miesta NIE JE podľa žiadneho súčasne platného zákona platného v SR dôvod na jeho odtiahnutie. A ani samospráva a ani žiaden nespokojný aktívny občan nemá právo zasahovať vlastníkovi takéhoto vozidla do jeho vlastníckych práv. Legislatíva dala jedine okresným úradom právomoc konať ďalej v týchto veciach a udeľovať pokuty alebo auto nakoniec vyradiť z evidencie.
Kto? Oddelenie životného prostredia

Rastislav Bagar, prednosta MÚ BA-Dúbravka
04. apríl 2020

Lukáš Bartošovič

dobry den, no ja neviem, ako velmi ma byt rozmlatene toto vozidlo, aby splnalo podmienky na odtah?
je pravda, ze v zakone nie je definovane, co a v akom rozsahu ma byt vytlcene/rozobrane/spalene/atd., avsak tu pozorujeme solidnu destrukciu
ba co viac, casti vozidla sa povaluju v okoli, k tomu aj nejaky dalsi (automobilovy) odpad
mozno by sa na predmetne miesto mohol vybrat niekto z oddelenia ZP
pre zaujimavost: LC-657BG, Nissan Almera, r.v 1998
https://www.stkonline.sk/spz/LC657BG
https://www.seka.sk/ov/471405040D2D5B041621E5
06. apríl 2020

Marian

M. Schneidera Trnavského-dlhodobo odstavené vozidlá-vozidlo bez EČV, bez platnej TK a EK

24. apríl 2020

Roman Mihalik

Ja si myslím, že toto je už hádam dostatočne zdemolované, aby spĺňalo definíciu špatenia okolia.
07. máj 2020

Lukáš Bartošovič

presne tak, dokonca si dovolim tvrdit, ze v dalsom kroku bude nasledovat "taborak" v style podnetu 82906
ale mozno som len prilisny pesimista, osobne by som bol radsej za skory odtah...
22. máj 2020

Jakub Lukáč

M. Schneidera Trnavského-dlhodobo odstavené vozidlá-vozidlo bez EČV, bez platnej TK a EK

Rozbité auto pri kúpalisku rosnička
Všade sklo a olej
26. máj 2020

Barbora Madunická

vozidlo, teda vrak, je stale pri Rosničke
27. máj 2020

Miroslav Krempasky

stale stoji
01. jún 2020

Lukáš

Je vidieť, že teória rozbitého okna v tomto prípade presne pasuje, pretože auto sa postupom času stáva viac a viac zničeným. Vytvára to predpoklad aj na ďalšie problémy v tomto mieste.
11. jún 2020

Denisa

M. Schneidera Trnavského-dlhodobo odstavené vozidlá-nezistené EČV a TK a EK

ulica schneidera trnavskeho pred kupaliskom rosnicka je stary vrak, na vasej mape mi to nejde zadat
01. august 2020

Sandra Kotzigová

Dobry den, nakolko musi byt to auto zdevastovane, aby dostal majitel prikaz ho odtiahnut? Pripadne, aby zasiahla policia? Aktualny stav z dnesneho dna... Auto je totalne zdevastovane, vnutro vytrhane, zadny blatnik odtrhnhty a hodeny do vnutra. Auto blokuje 3 parkovacie miesta.
04. august 2020

Odpoveď samosprávy

Postup a lehoty pri odstraňovaní vrakov si nevymýšľajú obce ale určuje legislatíva.

Dňa 21.4.2020 bola držiteľovi vozidla zaslaná mestskou časťou výzva na odstránenie vozidla. Termín doručenia bol podľa úradnej pečiatky 10.6.2020. Až od tohto dátumu plynie zákonná lehota 60 dní, ktorá ešte stále neuplynula. Ak bude aj po jej uplynutí vozidlo stále na mieste objednáme jeho odtiahnutie. Dovtedy musíme čakať.
Kto? Oddelenie životného prostredia

Rastislav Bagar, prednosta MÚ BA-Dúbravka
17. august 2020

Odpoveď samosprávy

Vozidlo bolo odtiahnuté.
Kto? Oddelenie životného prostredia

Rastislav Bagar, prednosta MÚ BA-Dúbravka

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania