Ďalší skosený krík a kosenie na Kramároch

Zodpovednosť za riešenie: MÚ Nové Mesto

Vyriešený
meno
Anonymný užívateľ 30. apríla 2014

Včera (29.4.) konečne prišli kosiť Kramáre. Miestami tráva, burina dosahovala 1 m. Prišli aj na ulicu Na Revíne. Nakoľko tu v blízkej minulosti neodborným kosením zlikvidovali niekoľkoročný krík, včera som osobne jedného z koscov upozornila na to, že pri bytovke sa nachádzajú kríky, aby ich s trávou nepokosili. Prikývol. Nepočkala som, kým začnú kosiť pri bytovke, šla som do práce. Chyba. Skosili aj krík. Z pôvodne cca 60 cm na bielo kvitnúceho kríka ostali 2 asi 10 cm pahýle (viď foto).
Z pred pár rokmi susedom vysadených 4 kríkov prežil 1 (2 skosili, 1 vyhynul na následky "polievania a hnojenia" psami).
Ďalší včerajšími koscami poškodený krík je rozložitá tuja, ktorá sa nachádza na Bárdošovej ulici poniže odbočky na Ambrovu ulicu. Väčšinu konárov má odseknutých / ošklbaných lankovým vyžínačom. Tuja bola totiž obrastená vyše metrovou pŕhľavou. Kosci namiesto toho, aby pŕhľavu vytrhali, sekali hlava-nehlava ...
Ešte k tomu "koseniu" lankovými vyžínačmi - trávnaté plochy sú po nich totálne nerovnomerne ošklbané, niekde rastliny (tráva, burina) o výške 10 - 20 cm, niekde rastliny zlikvidované úplne na hlinu. Tieto nástroje by sa mali používať iba na "kosenie" okrajov plôch pri obrubníkoch, pod lavičkami, okolo stĺpov a pod., a nie na "kosenie" rozľahlých rovných plôch. Tam sa majú použiť plošné kosačky. Inak na týchto plochách nikdy normálny trávnik nebude.
Pri odbočke z Bárdošovej na Višňovú sa nachádza väčšia plocha čerstvo vysiata trávou, nakoľko tam vodári pred pár týždňami opravovali závadu na potrubí. Táto plocha je po tomto kosení totálne utlačená, pravdepodobne veľkou kosačkou. Ktovie, či tam tráva vôbec vyrastie.
Prosím, aby ste firmu, ktorá sa stará o zeleň, upozornili na tieto nedostatky.

01. máj 2014

Peter

u nás v Petržalke nechali zase aj lopúchy obkosili ich, asi ich považovali za kvetinu
02. máj 2014

Odpoveď samosprávy

Pekný deň,
ďakujeme za podnet. Vec sme postúpili EKO podniku, ktorý zabezpečuje starostlivosť o zeleň.
V tejto súvislosti by sme chceli poprosiť občanov, ktorí si v okolí bytoviek vysadia kry, aby ich akýmkoľvek spôsobom označili, či už kolíkom alebo niečím viditeľným. Uľahčí to identifikáciu vysadenej zelene a náletovej buriny. Ďalej by sme radi upozornili, že sadenie bez súhlasu správcu / vlastníka pozemku je protiprávne. Aj napriek tomu, sa za pokosené kry ospravedlňujeme.
Čo sa týka kosenia veľkých plôch obkášačkou, naše veľké kosačky dokážu kosiť svahy do určitého sklonu, takže, aj keď sa zdá, že terén je prístupný a rozľahlý, veľká kosačka sa na vlhkej tráve kĺže a môže spôsobiť škody na majetku, napríklad sa skĺzne na zaparkované auto. A veľakrát sa aj na rovnú rozľahlú plochu veľká kosačka nedostane, pretože má zablokovaný prístup pre parkujúce autá.
Keďže rozloha Nového Mesta je naozaj veľká, ručné trhanie buriny okolo každého kra v rajóne je nemysliteľné, to by nám nestačilo ani desaťnásobné množstvo pracovníkov a nezostáva nič iné, ako urobiť to lankovou vyžínačkou.
S pozdravom

Marek Tettinger, hovorca BANM
02. máj 2014

Tina

Všetky kríky boli vyznačené, ale označenie vydržalo iba krátku dobu, nakoľko všetky okolité zelené plochy psíčkari využívajú ako venčisko pre svojich miláčikov. Pravidelne po nich zbierame kopy, aj napriek tomu, že smetníkov na psie exkrementy je tu dostatok.
Čo sa týka tých kosačiek, existujú aj menšie na kolieskach, ktoré sa tlačia, prípadne tie, na ktorých sa sedí, ale sú značne menšie, než tie, ktoré sa teraz používajú..
Súhlasím, že trhanie buriny okolo každého kríka je kapacitne problematické, ale keď je krík obrastený metrovou prípadne vyššou burinou, tak to by sa naozaj malo vytrhať, a nie kosiť spolu s kríkom. Veď z konárov toho kríka skosili viac, ako je ročný prírastok ... Keby tie ošklbané konáre aspoň zastrihli ...
02. máj 2014

Tina

Ešte dodatok k tomu koseniu buriny - kosením sa len posilňuje jej koreň, takže porastie opäť a bujnejšia, ak sa vytrhne aj s koreňom, neporastie ...
Preto sa nečudujme, že je mesto plné buriny ... Raz sa z jej likvidovaním musí začať ...
20. máj 2014

Tina

Je zaujímavé, že podnet sa dostal do stavu "Vyriešený", keď napr. dodnes nikto nezastrihol rozstrapkané konáre ošklbanej tuje na Bárdošovej ulici. Podľa zažltnutej trávy, ktorá ju obklopuje, sa dá odhadnúť, že dĺlžka zlikvidovaných konárov bola cca 30 - 40 cm ... Tuja je opäť prerastená vysokou pŕhľavou, takže sa obávam, že pri najbližšom kosení budú odkosené ďalšie konáre tuje. Ešte by bolo vhodné upozorniť koscov, aby pri kosení nesekali do kmeňov stromov. Takmer všetky stromy v tejto lokalite sú kosením poškodené.

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania