Saratovská-lavička-chýbajúca

Zodpovednosť za riešenie: MÚ Dúbravka

Vyriešený
meno
Mária 17. júna 2020

V najnovšom čísle Dúbravských novín som sa dočítala, že na novovybudovanom "parčíku" plánuje mestská časť osadiť niekoľko kusov lavičiek, aby mohlo toto miesto slúžiť na oddych. Pýtam sa, bol robený nejaký prieskum medzi obyvateľmi blízkych bytoviek, či s takýmto niečím súhlasia? Aby nám pod oknami vysedávali neprispôsobiví občania, ktorí tu budú robiť iba neporiadok? Stačí sa pozrieť na jedinú lavičku pri hodinárstve Botta, koľko je tam neporiadku a to aj napriek tomu, že na tejto trávnatej ploche bolo osadených niekoľko smetných košov. Navrhujem (a to píšem aj za svojich susedov) zvážiť osadenie lavičiek na tomto mieste.

18. jún 2020

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň,
pozemok na Saratovskej ulici pri OD Saratov je v majetku a správe hlavného mesta a realizátorom vznikajúceho parku je magistrát hlavného mesta. Osádzanie mestského mobiliáru - parkových lavíc v tomto priestore je teda tiež v ich réžii.

Chápeme Vaše obavy, stretávame sa s odozvami obyvateľov, ktorí sa sťažujú na neprispôsobivých občanov, spôsobujúcich hluk či nečistotu v okolí lavičiek. Pokiaľ je to možné situáciu mapujeme a zabezpečujeme nápravu stavu. Niekedy osadením smetného koša, ktorý by motivoval k udržiavaniu čistoty, niekedy premiestnením lavičiek, inokedy ich redukovaním. Často ale príčinou nepríjemností nie sú samotné lavičky ale neďaleká prevádzka s alkoholickými nápojmi.

Novovzniknutý park vedľa OD Saratov má za účelom do tejto ako uvádzate nevyužívanej plochy pritiahnuť život. Okrem rozsiahlej výsadby drevín či kvitnúcej lúky pribudnú drobné prvky mestskej architektúry, ako napríklad lavička v tvare motýľa. Rozmiestnenie nových lavičiek prebehlo v súčinnosti s našim oddelením a má práve motivovať ľudí zdržiavať sa v priestore, oddýchnuť si v tieni stromov, tráviť čas v prírode. Tvorba verejných priestranstiev vychádza práve z princípov zapojenia obyvateľov a ich vtiahnutie do života v meste, vo vnútroblokoch, na verejných priestranstvách.

Skúsme dať tomuto ideálu šancu. Ak sa časom ukáže, že nie je udržateľný, neprináša očakávaný výsledok a osadené lavice budú spôsobovať obyvateľom okolitých bytových domov nepríjemnosti, s dôverou sa na nás obráťte a nájdeme prijateľné riešenie.
Kto? odd.životného prostredia

Ing. Mária Smiešková
odd.životného prostredia

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania

Sledovať riešenie podnetu
Chcete byť informovaní o ďalšom vývoji podnetu? a sledujte jeho riešenie.