Roľnícka-riešenie dopravnej situácie-nedodržiavanie dopravných predpisov

Zodpovednosť za riešenie: Hlavné mesto SR Bratislava

V riešení

Dobrý deň
Prosím magistrát ako správcu komunikácie o vyriešenie trvalého ignorovania zákazu predbiehania a ohrozovania chodcov na priechode pre chodcov bezprostredne za zastavkou, ktory vodici predbiehajuci autobus nemaju moznost vidiet a dochádza tam k pravidelným kolíziám.
Navrhujem vyznačiť dvojitú plnú čiaru, najlepšie vyriešiť umiestnením fyzickej zábrany (uzky ostrovcek so zabradlim na urovni zastavky).
Ďakujem

10. júl 2020

Martin Bak

Prosím o zaslanie podnetu na Magistrát ako správcu komunikácie
10. júl 2020

Odkazprestarostu.sk

Dobrý deň, pán Bak,
podnet bol poslaný na magistrát.

S pozdravom
Jana Žabka
Odkaz pre starostu
10. júl 2020

Branislav Nopp

Radšej ten ostrovček než čiaru 😉
14. júl 2020

Ivo Bariak

@Martin Bak k tomu ohrozovaniu chodcov hovori jasne § 53 odsek 4 zakona o cestnej premavke a to:
Pred vstupom na vozovku sa chodec musí presvedčiť, či tak môže urobiť bez nebezpečenstva, a len čo vstúpi na vozovku, nesmie sa tam bezdôvodne zdržiavať ani zastavovať. To platí na priechode pre chodcov i mimo neho. Chodec nesmie prekonávať zábradlie ani iné zábrany.

Takze ak chodec nevidi na komunikaciu (v tomto pripade mu zavadzia autobus) nema co vstupovat na vozovku...
14. júl 2020

Palo

Dobry den pan Martin Bak.

Problem je asi v tom ze zastavka autobusu vytvara prekazku v cestenej premevke - nakolko je vybudovana v strede jedineho jazdneho pruhu. Je mi nanajvys zvlastne, preco na dedinach a mensich mestach museli bud zrusit zastavku autobusu, alebo vybudovat zastavku mimo cesty a v nasej krasnej Bratislave to neplati. Ak by sa riesili veci ako sa maju, autobus by uz davno na danom mieste nemohol zastavovat alebo by bola zastavka vybudovana spravne - mimo cesty a tympadom by auta nikoho neohrozovali. V zakone o cestnej premavke je povolene obchadzat prekazku v cestnej premavke vlavo aj v pripade plnej ciary (znacka V1a)
14. júl 2020

Martin Bak

Problémom miesta riešeného týmto podnetom je skutočnosť, že bezprostredne pred zastávkou je priechod pre chodcov. Domnievam sa, že zákazová značka bola osadená práve preto, aby vodiči obiehaním autobusu neohrozovali chodcov na prechode. Teória tu nepomôže, vodiči jazdia nebezpečne a rýchlo, kolízie sa tu stávajú opakovane. Treba pevnú zábranu - ostrovček - ochrana ľudí musí mať prednosť.
14. júl 2020

Palo

Pan Martin Bak.

Kazdy chodec by mal asi absolvovat autoskolu - alebo by mali vytvorit skolu pre chodcov. Auta na danom mieste nepredbjehaju - co im aj zakazuje znacka na obrazku. Auta totizto obchadzaju prekazku - autobus - co sa za predbjehanie nepovazuje - cize ta znacka co tam je osadena nama ani velky zmysel, nakolko ju vsetci dodrzuju ale riadia sa inym pravidlom cestnej premavky. Predstavte si ze by tam trebars zastal autobus a pokazi sa a stoji tam pol dna. To by asi ziadne auto tadial pol dna nepreslo. Ci sa mylim? V predchadzajucom prispevku som dal navod ako situaciu vyriesit - zastavka mimo cesty. Tak ako je v oprotiiducom smere a nebol by ziaden problem.
14. júl 2020

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň,

sme radi, že vám záleží na stave nášho mesta. O vašom podnete sme informovali kompetentné oddelenie, ktoré sa ním už zaoberá.

S pozdravom
Kto? Sekcia dopravy

Oddelenie vzťahov s verejnosťou
Magistrát hlavného mesta SR Bratislava
31. júl 2020

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň,

Vodiči vozidiel, ktorí predchádzajú (obchádzajú) vozidlo pravidelnej verejnej dopravy osôb neporušujú predpisy.

§ 14 ods. 2 zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke: Vodič je povinný pri obchádzaní stojaceho vozidla pravidelnej verejnej dopravy osôb prihliadnuť na možnosť vbehnutia osôb na vozovku a jazdu prispôsobiť tak, aby neboli ohrozené; to platí aj pre vodiča vozidla jazdiaceho v protismere. Osobitnú pozornosť musí vodič venovať, ak ide o autobus označený ako autobus prepravujúci deti.

Vzhľadom k šírkovým pomerom komunikácie nie je možné zhotoviť ochranný ostrovček, ktorý by zamedzil predchádzanie (obchádzanie) vozidla pravidelnej verejnej dopravy.

Predmetnou žiadosťou o preloženie zástavky MHD sa už oddelenie dopravného inžinierstva niekoľkokrát zaoberalo. Nakoľko nie je možné situáciu vyriešiť iba zmenou dopravného značenia a ani jednoduchým posunom priechodu alebo zastávky bez zásahu do pozemku, ktorého vlastníkom je súkromná osoba. Odstúpili sme podnet na oddelenie stavebných činností aby zabezpečili spracovanie štúdie s komplexnou analýzou územia pre možné umiestnenie bezpečného priechodu pre chodcov a polohy zastávok MHD podľa STN.

S pozdravom

Oddelenie vzťahov s verejnosťou
Magistrát hlavného mesta SR Bratislava
06. september 2020

Martin Bak

Dobrý deň
Problémy, ktoré spomínate (a ktorú sú dlho známe) nemôžu byť dôvodom, pre ktorý by Magistrát ako správca komunikácie mal na riešenie ohrozovania chodcov na tomto priechode, rezignovať. Minimum, čo môžete spraviť hneď, je napríklad umiestniť značku priechod pre chodcov aj na druhú stranu vozovky tak, aby vodiči obiehajúci autobus túto značku videli (keďže tú, ktorá je pred priechodom vpravo nevidia kvôli autobusu). Prikladám foto ako to myslím, aj toto je lepšie ako nič resp. čakanie na "štúdiu s komplexnou analýzou územia".
06. september 2020

Odkazprestarostu.sk

Dobrý deň, pán Bak,
komentár preposielam magistrátu.

S pozdravom
Jana Žabka
Odkaz pre starostu
28. október 2020

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň,

Oddelenie dopravného inžinierstva potvrdilo, že pre zvýšenie bezpečnosti do projektu organizácie dopravy zapracuje osadenie ZDZ aj na druhú stranu priechodu pre chodcov. Po dokončení bude projekt prerokovaný a následne predložený na schválenie Krajskému dopravnému inšpektorátu. Po schválení a určení projektu príslušným cestným správnym orgánom zabezpečí realizáciu Oddelenie správy komunikácií Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy.

S pozdravom
Kto? Oddelenie dopravného inžinierstva

Oddelenie vzťahov s verejnosťou
Magistrát hlavného mesta SR Bratislava

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania

Sledovať riešenie podnetu
Chcete byť informovaní o ďalšom vývoji podnetu? a sledujte jeho riešenie.