Ľudovíta Štúra-riešenie dopravnej situácie-nebezpečné

Zodpovednosť za riešenie: Dolné Vestenice

Uzavretý
meno
Martin Matej 29. septembra 2019

Dobrý deň,

Navrhoval by som na ulici Ľudovíta Štúra (časť pred Základnou školou) doplniť dopravné značenie tak, aby sa najmä v exponovanom čase/časoch napr. ráno od 7:00 do 8:00 zjednosmernila doprava a znížila max rýchlosť v tomto úseku (15-20km/h), nakoľko tam ráno vznikajú nebezpečné situácie pri príchode detí do školy. Momentálne nie je každý rovnako disciplinovaný a snaží sa autom dostať späť k hlavnej ceste proti autám prichádzajúcim od hlavnej cesty, alebo dočasne stojacim autám rodičov, ktorý svoje najmenšie deti odprevádzajú k dverám školy.

Ďakujem

02. október 2019

občan

Rodičia, ktorí nepoznajú dopravné predpisy a nevedia sa správať za volantom, nech zaň ani nesadajú. Akým vzorom potom chcú byť svojim deťom? Nikto ich nenúti vyvážať deti autom, rovno pred vchod do školy. Kolízne situácie vytvárajú rodičia v snahe napchať sa čo najbližšie k vchodu do školy autom. Vysvetlite, prečo by tým mali trpieť obyvatelia, ktorí bývajú na danej ulici? So znížením rýchlosti súhlasím, ale určite nie vytvorením jednosmerky, to podľa môjho názoru nie je rozumné riešenie. Ďalšia vec - rodičia/vodiči nerešpektujú ani to, že 5m pred prechodom pre chodcov sa stáť nemá, niektoré detičky, ktoré chcú prejsť cez prechod spoza takto (hneď pri prechode) zaparkovaných áut ani nevidieť. Navrhujem na celú ulicu Ľudovíta Štúra dať zákaz vjazdu s výnimkou zásobovania a domácich alebo prejazd zakázaný. Čo chcete dosiahnuť týmto podnetom? Vyššiu bezpečnosť detí počas príchodu do školy a odchodu zo školy alebo zvýšiť si svoje pohodlie počas vysadenia svojho dieťaťa pri škole? Ako by to vyzeralo keby každý rodič chcel svoje dieťa doviezť autom až pred bránu školy? Už teraz je to čistá katastrofa a opičia sa tam s tým vozením do školy jeden po druhom. Dúfam, že pani starostka aj tento názor vezme do úvahy. Ďakujem
14. október 2019

Odpoveď samosprávy

Ďakujem za Váš názor.
Situáciu pri základnej škole sme opakovane riešili dlhšie obdobie spolu s odborníkmi na problematiku dopravného značenia. Na návrh odborníkov bola dopracovaná pasportizácia dopravného značenia, ktorá bola odsúhlasená dopravným inšpektorátom. Na základe uvedeného boli okrem iného v blízkosti priechodu pre chodcov do školy z oboch strán osadené spomaľovače.
Návrh na vytvorenie jednosmernej cesty v tejto časti obce vzhľadom na početnosť bývajúcich v tejto časti obce sa ani v tom čase nepovažovalo za vhodné riešenie.
Áno, bezpečnosť detí považujem za mimoriadne dôležitú - vzhľadom k uvedenému obec s plnou vážnosťou pristúpila k riešeniu situácie spolu s odborníkmi.
Súhlasím s Vami, že "nie je každý rovnako disciplinovaný".
Bohužiaľ, je smutné, že deti pri škole najviac ohrozujú tí, ktorí ich vozia k hlavnému vchodu do areálu. V tejto súvislosti oceňujem prístup rodičov, ktorí nezabezpečujú dovoz dieťaťa - žiaka do školy autom. Som im za to veľmi povďačná.

Ing. Kvetoslava Šimorová, starostka obce
14. október 2019

Martin Matej

Dobrý deň,

bohužiaľ, nie každý rodič môže ísť za každého počasia cez pol obce pešo a následne sa vracať späť domov pre auto, aby opätovne absolvoval z časti rovnakú cestu, ale už bez dieťaťa. Nevidím nijako zásadne obmedzujúce pre obyvateľov dotknutého úseku, ak by bola jednosmerná premávka na ulici upresnená dodatkovou tabuľkou vo vyhradenom čase Napr. "Pracovné dni, v čase 7:15 - 7:45".

Ďakujem za reakciu, ale asi nezostáva nič iné, len dúfať že sa nič nestane.
15. október 2019

občan

Ďakujem pani starostke za vyjadrenie názoru, kde sa snaží si zastať aj obyvateľov dotknutej ulice. Rodičia, ktorí takto vozia svoje deti do školy im uberaním aktívnej chôdze vlastne škodia. Milý pán Martin Matej, nič Vám nebráni v tom, aby ste si 10-15 minút skôr privstali a utužovali svoje zdravie pohybom, ktorý napomáha zdraviu Vám aj Vášho dieťaťa. Dopravné značenie nechajme odborníkom. Choďte sa pozrieť na jednosmernú premávku pri nových bytovkách pri pošte, ako sa dodržiavajú dopravné predpisy - to je len 20 metrov, predstavte si, čo by vzniklo na ulici Ľudovíta Štúra, ktorá ma cca 600 metrov. To by vznikli okruhové preteky, kde by boli ďalšie kolízne situácie. A nakoniec - prečo by mali byt obyvatelia ulice obmedzovaní rodičmi, ktorí nevedia prejsť peši?

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania

Sledovať riešenie podnetu
Chcete byť informovaní o ďalšom vývoji podnetu? a sledujte jeho riešenie.