Ľudovíta Štúra-parkovanie-problémové

Zodpovednosť za riešenie: Jablonica

Vyriešený
meno
Katarína Žáková 14. júna 2020

Dobrý deň už minulý rok som nahlasovala tychto dvoch ľudí čo neustále blokuju chodnik a bezpečný priechod na prechod .. Odpoveď znela že im bolo dohovorené no asi im je to úplne ukradnuté .. nechapem ako je možné ze si moze niekto dovolit parkovat denno denne uz niekolko rokov na chodníku .. mamičky s kocikom , babky s vozikmi .. to netrápi nikoho ? Dva krát ma tam aj s kocikom skoro nabralo zozadu auto ..keby sa nieco stane ja dostanem pokutu lebo som isla po ceste, vsak ? Majú možnosť parkovať autá pozdĺž svojich domov miesta maju dost a neblokovali by chodnik ale niesu ochotný ani to ..už vážne stracam trpezlivost ! Urobili si tam parkovisko a odtok kde su uvolnene a rozbite plechy ktoré vyskakujú a môžu spôsobiť zranenie, a čo keď začneme parkovat vsetci na chodniku ako sa nam zachce?

16. jún 2020

Katarína Žáková

Denno denné státie na mieste chodníka ... Bez zmeny ..
19. jún 2020

Odpoveď samosprávy

Daná situácia má z pohľadu obce dve roviny. Nazvime ich majetkovo právna a procesno právna.
Tým prvým problémom je to, že obec nie je v danom úseku vlastníkom ani pozemkov, ani telesa chodníka. Uvedení vlastníci si svoj pozemok, aj časť pozemku vo vlastníctve TTSK vydláždili ako stojisko pre vozidlá tvrdiac, že je to ich pozemok, čím zabrali starý existujúci chodník. Až geodetickým zameraním sa zistilo, že časť vydláždeného pozemku, kde bol pôvodný chodník, patrí Trnavskému samosprávnemu kraju. Následne bol tento bol oslovený, aby situáciu ako vlastník dotknutej časti pozemku riešil, resp. pomohol riešiť Teda obec v danom úseku nie je vlastníkom ani pozemku, ani telesa chodníka a preto z tohto pohľadu má obmedzené možnosti riešenia.
No a druhý problémom je kompetencia riešenia priestupku, ak sa v danom prípade o priestupok jedná. V zmysle § 25 ods. 1 písm. q), v spojení s § 52 ods. 2 Zákona č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke vodič nesmie zastaviť a stáť na chodníku okrem prípadu, ak ide o zastavenie a státie, pri ktorom zostane voľná šírka chodníka najmenej 1,5 m. Teda dopravného priestupku sa dopustí vodič, ktorý zastaví, alebo stojí na chodníku, kde voľná šírka chodníka nepresiahne 1,5 m, čo je zrejme aj tento prípad. Tak, ako už bolo sťažovateľke, ale aj iným občanom v minulosti oznámené, treba v prípade, že vozidlá blokujú prechod po chodníku volať políciu, nakoľko sa v tomto prípade jedná o dopravný priestupok a ten môže riešiť výlučne polícia. Obec, ani starosta takú kompetenciu nemajú !!!
I napriek absencií kompetencií zo strany obce na riešenie danej situácie, snažili sme sa to riešiť dohovorom tak, ako sťažovateľka uvádza, ale zatiaľ bez výsledku. Až do vyriešenia situácie zo strany kompetentných možno len odporučiť, že ak vidíte vozidlá na tomto „chodníku“ parkovať, aby ste v záujme svojej bezpečnosti prešli na druhú stranu cesty skorej (je možné prechádzať cez cestu aj mimo priechodu pre chodcov, najmä v tejto situácii je to bezpečnejšie) a následne volať policajné orgány.

Ing. Silvester Nestarec
starosta obce
19. jún 2020

Katarína Žáková

Chodník vyznačený ale pánovi je to asi naozaj úplne jedno .. bohuzial aj takyto ludia su medzi nami .. potom uz by bolo mozno riesenie urobiť priechod v inej časti tejto ulice .. Ďakujem za vysvetlenie aj ked nemá také rieseniea koniec aký sme čakali ..
19. jún 2020

Odpoveď samosprávy

Takéto riešenia sú dlhodobejšieho charakteru a treba preskúmať viacero aspektov. Unáhlené závery a riešenia si nemôžme dovoliť
Dnes som hovoril s pánom Motusom ohľadom toho auta a nemal problém s tým, že si ho majiteľ preparkuje, nakoľko nie je jeho. Tak prosím buďte trpezlivá, čarovný prútik nemám ani ja, ale ani Vy.

Ing. Silvester Nestarec
starosta obce
19. jún 2020

Katarína Žáková

Samozrejme .. ďakujem a chápem .. po roku sa to aspon začalo riešiť a už to je pre nás občanov úspech ..

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania

Sledovať riešenie podnetu
Chcete byť informovaní o ďalšom vývoji podnetu? a sledujte jeho riešenie.