Ľuda Zúbka-cesta-rozbitá (väčší úsek)

Zodpovednosť za riešenie: Malacky

Vyriešený
meno
Lucia 08. decembra 2023

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či je podľa mesta v poriadku, že sa ulica Ľuda Zúbka asfaltovala v dňoch (2.-3.12.), kedy vonkajšia teplota počas dňa aj noci bola na nule až pod nulou, padal sneh, príp. dážď so snehom a povrchy boli vyslovene mokré až zapadané snehom. V tomto prípade sa pracovalo v klimatických podmienkach, ktoré sú v rozpore so slovenkými technickými normami na pokladanie asfaltových povrchov. V podobných podmienkách sa pokladal asfalt aj na Partizánskej a Námestí SNP. Ďakujem

11. december 2023

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň,
Ďakujeme za Váš podnet. Podľa zápisov v stavebnom dnníku neprišlo k žiadnemu porušeniu technických noriem.
Kto? Útvar výstavby a životného prostredia, Tekos Malacky
Kedy? December 2023

Matúš Gelinger
Mesto Malacky
11. december 2023

Lucia

Dobrý deň. Vy ten sneh na tých fotkách nevidíte? Na jednej z nich je dokonca jasne vidieť, že sneží. Do stavebného denníka sa môže napísať aj to, že bolo slnečno a 30 stupňov, ale vy veľmi dobre viete, že to tak nebolo. Ja tu žijem, chodím touto ulicou každý deň a vidím, čo sa kedy robí a za akého počasia. Prikladám fotku z 1.12.2023, na fotke je jasne vidieť, aký bol podklad pred asfaltovaním prvej vrstvy. Dokonca je v pozadí vidieť aj stroj, ktorý asfaltuje. A poprosím vás o zdroj, z ktorého ste čerpali informácie o počasí. Ďakujem
11. december 2023

Lucia

… dokonca pán primátor J.Říha píše na svojom FB 2.12.2023, že “ vymrzol riadne” a zverejnil a fotky, no ktorých je tiež vidieť, za akého počasia sa asfaltovalo!!!
11. december 2023

Lucia

…jedna fotka je z Partizánskej.
11. december 2023

Martin Grujbár

Keby sme to nezažili a nevideli - nešli tadiaľ... Realita bola iná ako uvádzate
11. december 2023

Simon

Dobrý deň pán Gelinger. V prílohe prikladám krátky úsek z normy STN ohľadom klimatických podmienok pri kladení asfaltovej zmesi. Chcete stále klamať a tvrdiť že neprišlo k porušeniu technických noriem?
11. december 2023

Simon

Viď. Krátky úsek z normy STN
11. december 2023

Odkaz pre starostu

Dobrý deň,

podnet sme opätovne preposlali samospráve.

S pozdravom
Anna Rybáriková
Odkaz pre starostu
[email protected]
16. december 2023

Občan

Tu je krásne vidieť, ako sa nedodržiavajú normy, ale aj práca kontrolóra stavby a taktiež záujem poslancov mesta pri správe majetku mesta....
16. december 2023

Martin Grujbár

Bol som sa prejsť po novom chodníku na Mierovom námestí - proste otras ! Nakrivo položená dlažba - poprepadávaná. Za takúto kvalitu máme platiť !!? Kde je kontrola ? To mesto zamestnáva nevidomých ? Alebo to nikto nechce vidieť ?
05. január 2024

Lucia

Dobrý deň, od 11.12.2023 čakám na reakciu mesta. Stále som sa nedozvedela, odkiaľ pán Gelinger čerpal informácie o počasí v dané dni, keď sa asfaltovalo. Myslím, že moje fotky, aj fotky pána primátora hovoria za všetko…
08. január 2024

Odkaz pre starostu

Dobrý deň,

podnet sme opätovne preposlali samospráve.

S pozdravom
Anna Rybáriková
Odkaz pre starostu
[email protected]
09. január 2024

Simon

Prosím o opätovné preposlanie samospráve a označenie podnetu ako neriešený. Ďakujem
26. január 2024

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň,
Z odpovede externého stavebného dozoru vyplývajú nasledovné skutočnosti.
Za pokládku asfaltových zmesí plne zodpovedá dodávateľ (realizátor diela). Ďalej je dodávateľ v zmysle zmluvy o dielo povinný postupovať tak, aby boli všetky práce vykonané v zmysle požiadaviek investora, slovenskej a európskej legislatívy a v neposlednom rade európskych noriem. To znamená, že dodávateľ stavebných prác nesie plnú záruku za vykonané práce.
Pokládka asfaltových zmesí za dažďa a pri nízkych teplotách býva vždy problematická. Túto pokládku špecifikujú európske normy, v ktorých je jasne definované, za akých podmienok je možné asfaltovú zmes pokladať. Pri nosnej vrstve asfaltových zmesí tento problém nieje až tak akútny, nakoľko tieto vrstvy bývajú hrubšie (8 - 12 cm, niekedy i viac) a teplota asfaltovej zmesi je schopná vo veľmi krátkom čase vysušiť podklad. A samozrejme tieto väčšie hrúbky asfaltových zmesí dokážu dlhšie držať teplotu a rovnomerne chladnúť.
Pri poklkádke obrusných vrstiev asfaltových zmesí (3 - 6 cm) je problém s vodou (stojatá voda) a teplotou okolitého prostredia oveľa závažnejší. Takáto zmes oveľa rýchlejšie chladne a pri tomto procese môže dôjsť k poškodeniu tejto vrstvy. Výrobcovia asfaltových zmesí môžu tieto okrajové podmienky zmierniť pridaním rôznych chemických činidiel do týchto zmesí, čím sa okrajové podmienky pokládky zmenia.
Dodávateľ pri realizácií deklaroval, že tento spôsob pokládky je v súlade s požiadavkami výrobcu asfaltových zmesí a preto v dňoch 2.-3.12.2023 pokládka prebehla.

V grafe, ktorý je prílohou odpovede na podnet, je jasne vidno, že teploty dňa 2.-3.12.2023 sa pohybovali v rozmedzí 3 - 5 °C. Zrážková činnosť minimálna.
Kto? Útvar výstavby a životného prostredia, Útvar strategického rozvoja, Erigom
Kedy? Január 2024

Matúš Gelinger
Mesto Malacky

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania