Jahodnícka-cesta-rozbitá (väčší úsek)

Zodpovednosť za riešenie: Smolenice

Vyriešený
meno
Samuel Benka 04. augusta 2020

Dobrý deň
ako jedinú jaskyňu na západnom slovensku, ktorú navštevujú aj zahraničný turisti by sme takto reprezentovať naozaj nemali .

Ide o dlhodobý problém ktorý je už niekoľko rokov a po celej dĺžke cesty je sieťový rozpad a jamy sú zasypané iba štrkom , čo je iba krátkodobá oprava a zbytočne premrhané peniaze.

Nehovoriac o tom že už aj tá najmenšia dedina na slovensku separuje odpad a miesto pre smetné koše je čistené a kultivované.

Jahodník má potenciál pre rozvoj turistiky, cyklistiky, rekreačného oddychu a relaxu no bohužiaľ človek sa vráti znovu len na pekné miesta a nie na smetisko s poľnou cestou.

05. august 2020

Peter Štroncer

Absolutne suhlasim. Cesta je v katastrofalnom stave a kazdou sezonou sa zhorsuje. Minule sme tam defekt dostali. Zasypavanie najvacsich dier nie je riesenie... kontajnery bez separovania su minulost. Verim, ze sa zacne separovat uz coskoro.
05. august 2020

Samuel Benka

V polianke sú takéto smetné koše radosť sa pozrieť všetko čisté a žiadny bordel. Ja viem je to o ľuďoch ale verím že ak sa vytvoria dostatočné podmienky bude to vyzerať ako v Polianke .
05. august 2020

Lucia Štibraná

Cesta na JAHODNIK je naozaj v katastrofálnom stave. Jamy na cestách volajú na opravu
06. august 2020

Odpoveď samosprávy

Najväčší a hlavný problém v ceste na Jahodník je, že cesta nepatrí obci, je vo vlastníctve súkromných vlastníkov, ktorých zastupuje dlhodobo v minulosti nefunkčný urbár (v tomto roku má nové vedenie a začína rozbiehať činnosť). Obec nakoľko nie je vlastníkom pozemkov pod cestou, nemôže investovať do cudzieho majetku. Samotný Jahodník z polovice patrí do katastra Smoleníc a polovica do katastra obce Lošonec. Obec Smolenice už dlhšie vyvíja činnosť v spolupráci s VÚC Trnava, LESY SR na možnosti rekonštrukcie danej cesty (posledné stretnutie bolo 14.6.2020). Rekonštrukcia, resp. oprava cesty je v štádiu prípravných prác.
S komunálnym odpadom na Jahodníku máme dlhodobo problém. Je to odľahlé miesto bez kontroly. Pravidelne v piatok sa kontajnery vyvezú a cez víkend sú nekontrolovateľne zaplnené všemožným odpadom. Priamo v obci je separácia s kontajnermi na sklo, kovy, olej, elektrospotrebiče. Separácia s papierom a plastmi je realizovaná cez zberovú spoločnosť 1x mesačne od rodinných domov a bytových jednotiek. Obec za rok 2019 má separáciu odpadu na úrovni 47,19%, čo je veľmi dobrá separácia v rámci Slovenska. Obec pravidelne uvedené stojisko kontajnerov upratuje, ale vždy to je o zodpovednosti ľudí, ktorí tam ten odpad pod rúškom tmy a neviditeľnosti uložia. Obec v budúcnosti plánuje toto miesto monitorovať kamerovým systémom, čím sa odstráni anonymita priestoru.
Kto? Obec v spolupráci s VÚC, LESY SR a urbárom
Kedy? 4. štvrťrok

Anton Chrvala, starosta obce Smolenice
11. august 2020

Samuel Benka

Dobrý deň
v prvom rade Vám ďakujem v mene všetkých za nápravu v tak krátkom čase, ale v druhom rade posielam fotky na posúdenie nápravy ostatným ľudom.
Namiesto 10 cm jám je teraz 10 cm kopec asfaltu nahádzaný lopatou na neupravený zaprášený a hlinený podklad, miestami aj do trávy ak sa odflákne technologický postup je riešenie veľmi krátkodobé a opäť sú to len premrhané peniaze ktoré mohli ísť radšej na opravu detského ihriska v Neštichu :-(
11. august 2020

Odpoveď samosprávy

pán Benka uvedenú úpravu asfaltom (vytvorenie kopcov) nerealizovala obec.

Anton Chrvala, starosta obce Smolenice
12. august 2020

Odpoveď samosprávy

Dnes 12.8.2020 bol priestor okolo kontajnerov uprataný, odpad odvezený. Kontajnery majú vývoz v piatok.

Anton Chrvala, starosta obce Smolenice
12. august 2020

Roman Mihalik

A nie je možné zabezpečiť odvoz smetia častejšie súčasný režim nepostačuje?
12. august 2020

Odpoveď samosprávy

Už častejší zber ako raz do týždňa nie je možný. Pôvodca odpadov je povinný na vlastné náklady svoj odpad zlikvidovať (prerábky, čistenie chát apod.). Odpad Vám za poplatok zoberú podľa komodity aj kameňolom Buková, alebo skládka odpadov Dubová.

Anton Chrvala, starosta obce Smolenice
19. február 2021

Samuel Benka

Dobrý deň
p.Chrvala prosím viete nám poskytnúť informáciu v akom stave sú prípravné práce, prípadne rekonštrukcia cesty? Ubehol už nejaký čas a cesta je po zime ešte v horšom stave. O pár mesiacov je sezóna v plnom prúde a príval turistov do jaskyne a okolia bude väčší tak nech reprezentujeme naše okolie.
Ďakujem
22. február 2021

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň všetkým, obec Smolenice po dohode s Trnavským samosprávnym krajom podpísalo zmluvu o poskytnutí grantu na zlepšenie stavu cesty na Jahodník. V súčasnej dobe prebiehajú prípravné projekčné práce. Následne po ukončení zimnej údržby sa budú pripravovať podklady pre verejné obstarávanie celej zákazky. Celý grant musí byť zrealizovaný a zúčtovaný do 4.12.2021. Aj napriek súčasnej pandemickej situácie veríme, že všetko sa nám podarí zabezpečiť v stanovenom termíne.

Anton Chrvala, starosta obce Smolenice
22. február 2021

Roman Mihalik

Bude súčasťou obnovy aj vytvorenie chodníka pre peších od zastávky autobusu? V častiach kde to nie je možné, bude aspoň vodorovné značenie chodníka?
23. február 2021

Odpoveď samosprávy

Súčasť obnovy asfaltového povrchu uvedenej cesty v tejto fáze opravy neobsahuje vytvorenie chodníka. Je pripravený projekt v časti obce, ktorý obsahuje aj chodník, len všetko je otázka financií.

Anton Chrvala, starosta obce Smolenice
30. jún 2021

Odpoveď samosprávy

K spokojnosti všetkých cesta na Jahodník je zrekonštruovaná (vyfrézovaná a položené 2 vrstvy asfaltového betónu) + 1 nová vybudovaná priepust pre vodu pod cestou.

Anton Chrvala, starosta obce Smolenice
01. júl 2021

Samuel Benka

Ďakujeme v mene všetkých ľudí, ktorý prídu načerpať pokoj a oddych v lone prírody . Som rád že sa to po veľmi dlhej dobe podarilo a ďakujem všetkým zainteresovaným.

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania

Sledovať riešenie podnetu
Chcete byť informovaní o ďalšom vývoji podnetu? a sledujte jeho riešenie.