Radničné námestie-vandalizmus-pitie alkoholu na verejnosti

Zodpovednosť za riešenie: Spišská Nová Ves

Uzavretý
meno
peter 05. augusta 2019

Dobry den,

v sobotu poobede som bol na prechadzke po namesti a opat boli na niekolkych lavickach asociali - pred velkym kostolom partia styroch, jeden spal na lavicke a zvysni traja si pokojne okupovali vedlajsiu lavicku, o par desiatok metrov vedla sochy kpt. Nalepku sedel na lavicke dalsi a v pohode si popijal pivko z velkej PET flase. Tato situacia sa opakuje pravidelne, ked to clovek vidi, nema ani chut si sadnut na hocijaku lavicku. Cestou som stretol aj zopar turistov fotiacich si pamiatky - asociali na lavickach su urcite vybornou reklamou pre mesto. Kedze z rozpoctu platime MsP, moja otazka je, akym sposobom planuje MsP riesit tento problem? Odpoved, ze po upozorneni sa tam znova vratia pre mna nie je riesenim problemu... Mame krasne namestie a tento problem je potrebne vyriesit

05. august 2019

Michal Komara

Ak sociálne vylúčené osoby sedia na lavičke, nie je možné podľa Listiny ľudských práv a slobôd ich vyhnať z tohto miesta. V prípade, že znečisťujú okolie, vieme ich riešiť, avšak akákoľvek sankcia je nevymožiteľná. Napriek tomu permanentne monitorujeme centrum mesta, o čom svedčí aj skutočnosť, že za 7 mesiacov nebolo žiadne podanie na ich správanie. Hliadky budú razantnejšie postupovať k ich správaniu, hlavne požívaniu alkoholických nápojov na verejných priestranstvách. Veľmi rád si nájdem pre Vás čas, aby sme si mohli prediskutovať tento, ale aj iné problémy s nimi, ktoré sú notoricky známe vo všetkých mestách na Slovensku.

JUDr. Michal Komara,PhD. náčelník
21. august 2019

Jozef

Prečítal som si od Petra podnet.No nedočítal som sa,ako tento problém by riešil on.Ako si to vlastne predstavuje?Budeme asociálov izolovať na ostrove?Zatvárať ich do podzemia?Použiješ na nich násilie a hned máš na krku aktivistov.Za komunistov od spoločnosti izolovali napr. ľudí s Dawnovým syndromom.Ani mne sa to nepáči,ked sedím v parku a vidím tie prepité tvare,cikajú a smrdia.No tak Peter,čo s tým?Jednoducho aj toto je demokracia.
22. august 2019

peter

Jozef - pan Komara podal k mojmu podnetu vcelku jasne vysvetlenie co sa tyka MsP. Ja nechcem nikoho zatvarat do podzemia, no ak MsP nema kompetenciu a ani pravo tieto osoby posat z namestia prec, bolo by mozno vhodne zamysliet sa nad tymto problemom komplexnejsie - napr. so zapojenim mestskeho uradu a najst sposob ako pomoct tymto ludom, napr. zriadit denny stacionar, alebo miesto, kde by sa mohli tito ludia zdrziavat bez toho, aby obtazovali ostatnych. Demokracia hovori, ze moja sloboda konci tam, kde zacina sloboda toho druheho. Minule som pri coope videl, ako asociali okupuju lavicky na autobusovej zastavke a normalni ludia cakali na autobus vonku na dazdi. Budeme sa tvarit, ze toto je demokracia a preto to treba tolerovat? Aj demokracia musi mat svoje pravidla a nastroje na ich dodrziavanie pre vsetkych
23. august 2019

Jozef

Peter pochop jednu vec títo asociáli sú ťažký oriešok.Sú neprispôsobivý,arogantný,agresívny a nemajú čo stratiť.Hocijakú pomoc odmietnu.Ak ťa pýta peniaze a povieš mu,že mu kúpiš polievku pošle ťa niekde,lebo chce peniaze na alkohol.Treba jednoznačne tlačiť na štát,aby obnovil "záchytky".Ak nebudú mať na ich zaplatenie nech si to odrobia prácou pre mesto.A treba dať úradom a polícii väčšiu právomoc pri ich riešení.
23. august 2019

Jozef

Konkrétne v našom meste bezdomovci to niesu chudáci bez domova,ale sú to alkoholici.zdraví ľudia s rukami a nohami,ktorý pre túto spoločnosť nič nespravia.Ja som raz jedného upozornil nech sa chová slušne a dostal som od neho spršku nadávok,že aj on je občan mesta.No čo k tomu dodať.
23. august 2019

peter

Ja viem že sú ťažký oriešok, ale to neznamená, že teraz to každý má nechať tak. Máme úrady, políciu, tak poďme hľadať riešenia. Lebo je choré, aby x tisíc ľudí malo tolerovať 20 "neprispôsobivých".
25. august 2019

Pav

Riesenie je v systemovosti, nie v odkladani ci prekladani problemu. Citala som, ze v Irsku trenuju ludi bez domova na to, aby robili sprievodcov po meste. Samozrejme, alkohol nemoze byt pritomny. Chcem tym vsak povedat, ze s tymito ludmi treba pracovat, aby bol (pozitivny) vysledok. A ano, je mi jasne, ze nemozeme ocakavat ze 100% ludi bez domova sa nanovo uspesne integruje do spolocnosti.
11. september 2019

Jozef

Ono je pekne, ze existuje nejaka listina ludskych prav, len skoda, ze ju asociali nepoznaju. Pretoze slusni ludia maju pravo, aby ich na verejnosti neobtazovali, krikom, smradom a hlukom. Minuly tyzden sedel jeden z nich na chirurgii a neskutocne smrdel. Chcel previazat ruku, ale podla sestricky sa tam prisiel iba vyspat, kedze na osetrenie nesiel aj napriek tomu, ze bol v poradi. Je to tazko riesitelny problem, ale je to na mestskej policii, aby hladala a nasla riesenie. Ak chlastaju na verejnosti zhabat alebo vyliat im alkohol a toto zaberie, pretoze alkohol si vazia viac ako slnecne miestecko v centre mesta. Urcite to nieje spravne riesenie, ale reci o ludskych pravach to nevyriesia.
17. september 2019

Marek

Peter na tvoj podnet pouzijem tvoj vlastny koment na iny podnet o odpadkoch na ihrisku na Gastanovej kde si vlastne sam odpovedas:
"Zial nie je mozne, aby pri kazdej lavicke stal mestsky policajt a kontroloval kto kde vyhodi plechovku. Toto je vsetko o nas, o ludoch, o obyvateloch nasho mesta. Pokial si ludia neuvedomia, ze oni sami vytvaraju prostredie, nebude to lepsie. Pretoze verejne priestranstvo nevytvara ani mestsky urad, ani ho nedokaze vsade strazit policia. Myslim ze toto nevyriesi ani policia, ani kamery, jedine myslenie ludi."
...nuz co, takzky oriesok, podobne ako pretrvavajuci odpad na ihriskach...
03. apríl 2020

Odpoveď samosprávy

Ak sociálne vylúčené osoby sedia na lavičke, nie je možné podľa Listiny ľudských práv a slobôd ich vyhnať z tohto miesta. V prípade, že znečisťujú okolie, vieme ich riešiť, avšak akákoľvek sankcia je nevymožiteľná. Napriek tomu permanentne monitorujeme centrum mesta, o čom svedčí aj skutočnosť, že za 7 mesiacov nebolo žiadne podanie na ich správanie. Hliadky budú razantnejšie postupovať k ich správaniu, hlavne požívaniu alkoholických nápojov na verejných priestranstvách. Veľmi rád si nájdem pre Vás čas, aby sme si mohli prediskutovať tento, ale aj iné problémy s nimi, ktoré sú notoricky známe vo všetkých mestách na Slovensku.
Mesto Spišská Nová Ves má riadené sociálne zariadenie Dom humanity Nádej. V nocľahárni sa poskytujú služby občanom mesta Spišská Nová Ves, ktorí sa ocitli v sociálnej a hmotnej núdzi, sú bez prístrešia a nemajú zabezpečené nevyhnutné podmienky na uspokojovanie základných životných potrieb. V súčasnosti je v tomto zariadení 24 hodinová prevádzka práve z dôvodu minimalizovania pohybu klientov po verejných priestranstvách.
Poskytované služby:
ubytovanie poskytnutím prístrešia na účel prenocovania;
poskytovanie posteľnej bielizne vrátane jej prania a žehlenia;
utváranie podmienok na vykonávanie nevyhnutnej základnej osobnej hygieny;
utváranie podmienok na prípravu stravy;
sociálne poradenstvo.
V tomto zariadení sa poskytujú služby občanom mesta Spišská Nová Ves, ktorí sa ocitli v sociálnej a hmotnej núdzi, sú bez prístrešia a nemajú zabezpečené nevyhnutné podmienky na uspokojovanie základných životných potrieb. Je potrebné však upozorniť, že nie každý tieto služby využíva, nikoho k tomu nie je možné nútiť.

JUDr. Michal Komara,PhD. náčelník MsP

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania