Vysychajúce stromy

Zodpovednosť za riešenie: Stará Ľubovňa

Neriešený
meno
Slavo 31. mája 2014

V našom meste na plochách, ktoré pokrýva čierna textília a ktorá mala zabrániť rastu trávy sa prestalo dariť stromom, pretože sa ku koreňom nedostáva voda. Hrozí že tieto stromy postupne úplne vyschnú a odídu.
Sú to stromy pred mestským úradom, vianočný strom pred Vabcom, stromy na ulici 1. mája a duglasky pred okresným úradom. Ich spoločenská hodnota je veľká (1 ks nad 1000 euro). Riešením je odstrániť textílie, ktoré sú neestetické a neplnia svoju funkciu. Tráva vyzerá určite lepšie a dá sa aj zúžitkovať v kompostárni. Drahším riešením je pravidelné zavlažovanie každého stromu.

02. jún 2014

Odpoveď samosprávy

Problém vyschýnania stromov nespočíva v čiernej fólii. Ide o tkaninu, textilnú fóliu, ktorá je 100 % vodopriepustná, teda vodu prepúšťa a bráni rastu buriny, pričom bráni nadmernému výparu z pôdy, teda vodu v pôde udržuje. Je nezávadná pre akýkoľvek druh dreviny. Používa sa pri sadových a záhradných prácach. Pred MsÚ sa žiadna tkanina nenachádza. Vyschýnanie stromov v meste je zapríčinené inými faktormi /vek, nevhodné stanovište, napadnutie chorobami, zámerné poškodzovanie človekom a pod./

Ing. Miroslav Pristáš, Mestský úrad v Starej Ľubovni, žp
02. jún 2014

Tomáš

A čo teda plánuje mesto urobiť, proti tomu aby stromy ďalej vysychali. Predpokladám, že sa zmôžete iba na ich zrezaní.
10. júl 2014

Slavo

Na priloženej fotke je vidieť, že textília pod stromami pred MÚ je položená – v odpovedi vyššie sa tvrdí, že tam nie je. Po tomto podnete hore bol uschýnajúci strom odstránený ale tkanina, ktorá je možnou príčinou vysychania stromov pred mestským úradom, pred Okresným úradom a na ulici 1. mája zostala .
Pred Okresným úradom bola nedávno čierna textília len trochu orezaná okolo kmeňov vyschýnajúcich stromov, ale odstránená nebola.
Pravdepodobne táto čierna textília uložená priamo pod stromami (alebo jej kombinácia s mulčovacou kôrou na jej povrchu) zabraňuje vlahe dostať sa ku koreňom týchto vysokých stromov. Požadujeme, aby jej priepustnosť bola posúdená odborníkom a ak poškodzuje dreviny nech je čím skôr odstránená.
Ak nie je možné tkaninu odstrániť - je možné ju na viacerých miestach narezať, aby sa tak vlaha lepšie dostala ku koreňom. Trávu, ktorá časom môže cez tieto škáry prerastať, môže byť odstraňovaná (ak je nežiadúca) počas aktivačných prác. Takto sa môžeme zvýšiť šancu na prežitie týchto krásnych stromov.
Rovnakým stromom (smrek pichľavý, katalpa) na miestach bez textílie sa darí (obr. 3. zdravý smrek pred archívom)
22.6. 2014, 25. 6. 2014 a 29.6.2014 sme opakovane poslali podnet podobného obsahu ako táto aktualizácia na odkazprestarostu.sk a doteraz nebol zverejnený. Dúfame, že nejde o cenzúru, ale došlo len k technickej chybe pri posielaní podnetov.
25. júl 2014

Milan

Vazeni, to myslite vazne takyto podnet???? Zvalovat vysychanie stromu na ciernu textiliu urcenu na taketo ucely????? Mam presne taku istu po celej zahrade a jediny strom, jedina rastlina mi kvoli nej nevyschla! Prezentovat tu ciernu textiliu ako pricinu mi pride uplne absurdne. Vysychanie ako podnet chapem, textiliu proti burine nie.

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania