Ružová-parkovanie-problémové

Zodpovednosť za riešenie: MÚ Stupava

V riešení
meno
Juraj Benko 24. januára 2019

Dobrý deň.

Žiadam MsP Stupava o umiestňovanie výziev upozorňujúcich na porušovanie ustanovení zákona o premávke na pozemných komunikáciách na ulici Ružová pri MŠ.
Chodník je široký presne 1.5m a nesprávnym spôsobom parkovania (parkovaním na chodníku) vzniká voľná časť pre chodcov niekedy len 40 cm.

Dnes som si o ťažné toho majstra parkovača na červenej oktávií zašpinil nohavice :/
Skoro každé ráno tadiaľ MsP jazdí autom, tak nech jeden vystúpi a rozdáva výzvy. Druhý nech sa vezie. A na druhý deň naopak, kým sa burani nenaučia parkovať. Ak pošlete text výzvy, som ochotný výzvy vytlačiť v náklade 200 ks a priniesť na MsP, aby teda "nebol problém s financiami".

J. B.

01. február 2019

Karol Rástočný

Možno by pomohla inštalácia parkovacích zábran, podobne ako je tomu v nákupných centrách. Napr: https://www.nabytok-kovovy.sk/mm800077/
01. február 2019

Juraj Benko

Určite by to pomohlo niekde v "normálnove" pán Rástočný, ale sme v Stupave, kde aj napriek inštalácií betónových kvetináčov na Hlavnej ohrozujú blebčkovia autami chodcov na chodníku. Čo je ešte horšie, akoby tam neboli, lebo ich "musia" chrpaúni obchádzať jazdou po chodníku.
Otázkou je, či sa miesto tých 2-3 tisíc Eur neoplatí edukovať tých pár nešťastníkov, čo nevedia parkovať, ale to by museli strážnici vyliezť ráno z auta ešte pred kúpou 20dkg tresky u Hricu.
03. február 2019

Karol Rástočný

Myslím, že tu by to pomohlo. Nie je to zámerné parkovanie časťou auta na chodníku, ale neodhadnutím vzdialenosti. Tento prvok zastaví koleso v dostatočnej vzdialenosti od chodníka a vodič vie, že stačilo. Teraz ich zastavuje až obrubník.
11. február 2019

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň,

s danou problematikou sme sa obrátili na Mestskú políciu, jej vyjadrenie zverejňujeme v plnom rozsahu:

Hliadky MsP po vykonaní kontroly parkovania motorových vozidiel na ul. Ružová zistili, že nedochádza k porušeniu ustanovení Zákona č. 8/2009 o cestnej premávke, nakoľko vozidlá nepoužili na parkovanie chodník, ale odstavnú plochu určenú na parkovanie vozidiel. Vodičom zaparkovaných vozidiel tak nevznikla povinnosť vyplývajúca z ustanovenia § 52 odstavec 2 Zák. č. 8/2009 o cestnej premávke, nechať voľnú šírku chodníka 1,5 m. Je možné, že v prípade osadenia parkovacích zábran v zmysle Vášho návrhu by sa vyskytol ďalší problém - autá by zasahovali do vozovky.
Mesto Stupava preto v súčasnej dobe neuvažuje nad inštaláciou parkovacích zábran.

S pozdravom
Kto? Mestská polícia Stupava

Denisa Komíneková
PR a marketing
Mestský úrad Stupava
11. február 2019

Juraj Benko

Inými slovami.
Hliadka MsP usúdila celkom dve veci:
1. Vozidlá neparkujú na chodníku, parkujú predsa na odstavnej ploche
2. Ak aj teda pripustíme, že podľa platných technických predpisov je rozmer vozidla tvorený obrysom vozidla, nie stykom kolies s vozovkou, stále nejde o chodník, ale o odstavnú plochu aj keď sa chodníkom rozumie komunikácia alebo časť cesty určená pre chodcov, ktorá je spravidla oddelená od vozovky výškovo alebo iným spôsobom.
Mesto Stupava ešte dodáva, že sa nebude zaoberať takouto malichernosťou akou sú chodci.
12. február 2019

Odkaz pre starostu

Dobrý deň,

chcel by som všetkých diskutujúcich v tomto aj ďalších príspevkoch požiadať o dodržiavanie vecnej podstaty podnetov. Okrem toho by som chcel požiadať aj o dodržiavanie pravidiel slušného chovania bez osobných útokov a urážok tak na pracovníkov a pracovníčky samosprávy, ako aj na ostatných používateľov a použivateľky portálu.

Osočujúce, urážlivé či vulgárne komentáre budú z portálu vymazané.
ďakujem.

Juraj Hurný
hurny.odkaz@gmail.com
18. marec 2019

Igor Zaťko

Hypoteticky - ak pri parkovaní zrazím decko na chodníku (chodník je popred škôlku), ale kolesami auta zostanem na parkovacom stítí, tak je vlastne všetko v poriadku, pretože parkujem v súlade s vyššie odcitovaným paragrafom a chodec si za to môže sám.
Od mesta sa očakáva riešenie vzniknutej situácie, nie alibistický vyjadrenie MsP, v ktorom je nesprávne uvedené, že parkujúce autá nepoužili na parkovanie chodník - použili, parkujú aj na chodníku, to že stoja kolesami na komunikácií na veci nič nemení. Snažíte sa vyložiť si paragraf posvojom, aby ste nemuseli náhodo vyvinúť nejaké úsilie.
Čakáme!
Igor.
21. marec 2019

Juraj Benko

Takto je to v poriadku. Ďakujeme!

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania