Prostredná-osvetlenie-nevhodné (silné a pod.)

Zodpovednosť za riešenie: Svätý Jur

Neriešený
meno
Ondrej I 18. novembra 2022

Oceňujem snahu o citlivú obnovu mesta, napríklad aj umiestnením historizujúcich typov lámp namiesto pôvodných veľmi nevkusných. Avšak, žiaľ, tieto lampy sú len akýmsi pozlátkom, pretože hoci sa chcú hrať na klasické historizujúce liatinové lampy, aké poznáme aj z iných miest, alebo aj aké sú v hornej časti námestia, tieto lampy sú z umelej hmoty, čo je dosť veľkou hanbou, obzvlášť pre také mesto, ako je Svätý Jur a ktoré by si mohlo dovoliť kúpiť aj poctivé liatinové lampy. Nielen teda, že nové lampy sú odlišné od väčšiny lámp na námestí, ale sú aj trápnou plastovou napodobeninou, pričom nie je pravdou, že také, aké sú na zvyšku námestia by sa nedali zohnať, keďže pri rekonštrukcii Pálfyho kaštieľa boli odsadené v jeho okolí presne také isté. Okrem toho, ani svietidlá to nie sú dobré, pret

18. november 2022

Ondrej I

Pokračovanie textu podnetu:
...ože, ako si môžeme všimnúť na fotkách, svetlo nemá dobrý rozptyl na celú ulicu, no zároveň je nesmierne silné a agresívne v blízkosti svietidiel. A najmä, ide o úplne inú farbu. Kým klasické svietidlá v hornej časti námestia svietia príjemnou teplou žlto-oranžovou farbou (2000-2200K), tieto nové svietidlá svietia omnoho chladnejšou nepríjemnou farbou (3000K), ktorá sa hodí tak na výpadovku a nie do historického mesta. Ten značný rozdiel je dobre pozorovateľný aj na fotkách. Prosím, nenabiehajme na ten (v mnohých mestách už aj našťastie prežitý) trend, že moderné osvetlenie musí byť čo najžiarievejšie a najstudenšie. Obzvlášť v historických mestách je mimoriadne dôležitý aj celkový dojem, vzhľad a atmosféra, ktoré sú vždy lepšie pri tradičnom teplom osvetlení (2000-2200K), ktoré sa dnes dá zabezpečiť aj pomocou technológie LED. To, že teplé svetlo je drahé, lebo sa pri ňom musia používať výbojky už tiež dávno neplatí. Prosím teda veľmi pekne o výmenu aspoň týchto pár lámp v dolnej časti Prostrednej za také, ktorých je hodná mestská pamiatková rezervácia, najlepšie rovnaké ako v hornej časti. Že inde, napr. na Pezinskej by sa pristúpilo k výmene tiež, sa veľmi nenádejam, keďže len teraz to bolo urobené atď. (hoci ak by sa to dalo, bolo by to skvelé), prosím aspoň o tých pár lámp na Prostrednej a taktiež prosím, aby sme sa týchto lámp do budúcna vyvarovali pri ďalších rekonštrukciách, pri ktorých vám veľmi držím palce.
18. november 2022

Domino

Wow, tak toto je sila umiestniť takto silné svetlo v blízkosti domov a okien. Odporúčam naštudovať si problematiku silného svietenia v noci tu: https://www.bilesvetlo.cz
Neviem, prečo je taký trend dávať na nové lampy takéto silné svetlo, hlavne keď je dostupné množstvo informácií a štúdií o škodlivosti.
Dúfam, že sa poučíme a aj mesto.
https://www.bilesvetlo.cz
21. november 2022

Jana

Potvrdzujem, všade v Juri, kde sa teraz pri rekonštrukciách zamenili nové lampy, jednak sú osadené oveľa nižšie ako tie pôvodné (väčšinou priamo na úroveň okien) a majú také silné svetlo, že je naozaj "potešením", ako silno a ostro svietia do okien. Boli sme na návšteve u známych a tí museli mať ihneď o zotmení všetko zatemnené, lebo im to vypalovalo priam oči.
30. november 2022

Domino

škoda, že bez reakcie...........
30. november 2022

Ondrej I

Ako to, že bol podnet vyriešený? To je asi chyba.
05. december 2022

Odpoveď samosprávy

Ďakujem za podnet. Pravdupovediac nerozmýšľal som nad tým, že by sme nové lampy menili za iné. Mne osobne prídu celkom pekné, svietidlá majú 3 hranné osvetlenie - teda smerom k priľahlému domu sú tlmené a svietia naplno do ostatných troch strán (hore ulicou, dole ulicou a na druhú stranu ulice).
Už dlhšie hľadáme svietidlá, ktoré by boli najpodobnejšie svietidlám v hornej časti námestie, bohužiaľ sme zatiaľ nenašli dodávateľa, ktorý by ponúkal LED svietidlá aj na menej ako 2700K (tieto teraz máme). Ak o niekom viete, prosím pošlite mi kontakt na [email protected], určite ho oslovíme.
V budúcnosti sa nebránime výmene týchto lámp - použili by sme ich na inej ulici, ale ako som spomínal zatiaľ nevieme o nikom, kto by vedel dodať svietidlá aj stĺpy podľa požiadaviek: LED max 2200K, max 42W (38W) historický vzhľad svietidla + historický liatinový stĺp.

Šimon Gabura
primátor Mesta Svätý Jur

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania