Križovatka so svetelnými semafórmi

Zodpovednosť za riešenie: Trebišov

V riešení
meno
MCH 18. mája 2017

Cez križovatku vedie hlavný ťah pre chodcov od železničnej stanice do nemocnice a do škôl. Od počiatku zle naprogramované svetelné semafory. Nie je normálne, aby chodci i vodiči mali zelenú a pritom sa križovali. Dochádza ku kolíziám. Chodci prichádzajú ku stresom, ak sa tesne pred prechodom zastaví automobil. Myslím, že tu netreba veľa vysvetliviek. Križovatka je napriek semaforom veľmi nebezpečná.

22. máj 2017

Viera Hrivňáková

Súhlasím s autorom podnetu. Na tejto križovatke je časté vytrubovanie, netrpezliví šoféri každú chvíľu vytrubujú.... ale ani mestská ani štátna polícia to nepovažuje za porušenie pravidiel cestnej premávky.
28. máj 2017

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň,

ďakujeme za podnet. V prípade uvádzanej témy Vám zasielame odborné vyjadrenie okresného dopravného inšpektorátu, ktoré je citované z vyhlášky pre dopravnú situáciu na svetelnej križovatke ulíc Čsl. armády a Komenského v Trebišove.
Táto svetelná križovatka je nastavená v zmysle platných predpisov, avšak má osobitnú úpravu dopravy, ktorá je bežná aj v iných mestách.

§ 9 ods. 3 písm. c) Vyhlášky č. 9/2009 Z. z.

Pri riadení cestnej premávky na križovatke:
...signál s plným zeleným svetlom "Voľno" znamená pre vodiča možnosť pokračovať v jazde, a ak dodrží ustanovenia o odbočovaní a také odbočovanie nie je zakázané dopravnou značkou, možnosť odbočiť vpravo alebo vľavo a ak dodrží ustanovenia o otáčaní a otočenie dovoľuje dopravná značka, možnosť otočiť sa; vodič je pritom povinný dať prednosť chodcom prechádzajúcim vo voľnom smere po priechode pre chodcov a cyklistom prechádzajúcim vo voľnom smere po priechode pre cyklistov, pritom ich nesmie ohroziť ani obmedziť; ak svieti signál pre opustenie križovatky (č. S 4) umiestnený v protiľahlom rohu križovatky, neplatí pre odbočovanie vľavo alebo vpravo § 19 ods. 4 zákona.

Ing. Iveta Verešová, oddelenie výstavby a majetku, MsÚ
29. máj 2017

MCH

Ďakujem! Jasné, že nič iné som ani nečakal. Ten paragraf je ťažké aj čítať. Aj keby neexistoval, nič sa nestane. Každý predsa vie, že sa má pozerať pred seba, vľavo, vpravo, a najlepšie aj za seba. A k tomu netreba také bludné svetelné križovatky. V Trebišove máme len jednu, ani na tú sa nemožno spoľahnúť. Viete Vy, koľko ľudí ňou prechádza? A akých? Starší ľudia z dedín smerujú do a z nemocnice, do obchodov, a oni tie predpisy ani neovládajú. Prechádzajú tade stovky žiakov do škôl... Tu neobstojí, že aj inde, v iných mestách sú takéto križovatky. Alebo si myslíte, že by pomohli tabule s vysvetlivkami, ako je nastavená táto svetelná križovatka v Trebišove? No ešte to by chýbalo, čo? Nič sa nezmení, za pokus to však stálo. Ale naozaj sa nedajú semafory nastaviť tak, aby aspoň chodci mohli prechádzať s vedomím (aj keď s opatrnosťou), že žiadny automobil nemá tiež zelenú?
13. jún 2017

Viera Mala

Plne suhlasim s MHC.
Mozno keby dotycna/dotycny denne cez tu krizovatku CHODILI (rozumej kracali cez prechody), mozno az vtedy by si uvedomili, kolkokrat nedockavi soferi doslova tlacia na chodcov aby uz konecne cez prechod presli, resp. na to ani necakaju... .
Mozeme si ale vsetci vydychnut lebo litera zakona je dodrzana.
24. júl 2017

Jakub Semanko

Tiež si myslím že tá križovatka je blud a podľa mňa by najideálnejším a najlepším riešením bol jednoduchý kruhoví objazd.
29. november 2017

MCH

Včera večer v pondelok 27. novembra 2017 sa na svetelnej križovatke stala ďalšia dopravná nehoda!!! Treba ju zrušiť a vybudovať kruhový objazd. Je tam dosť miesta aj podľa architektov.
04. december 2017

MCH

Znova a znova svetelná križovatka

18. mája 2017 som upozornil a navrhol zrušiť alebo upraviť svetelnú signalizáciu na križovatke Komenského ul. a Ul. Československej armády v Trebišove. Lebo je to bludná signalizácia napriek tomu, že ju upravuje nejaká vyhláška, ktorú mi pracovníci Mesta Trebišov v odpovedi aj citovali. A problém uložili ako uzavretý. Napriek tomu, že môj názor na tomto mieste i v živých diskusiách podporujú mnohí občania. - - -V pondelok večer 27.11.2017 sa na križovatke stala ďalšia vážna dopravná nehoda!!! - - -
Znova navrhujem upraviť svetelnú signalizáciu a začať projektovať kruhový objazd. Miesta je tam dosť aj podľa architektov. A objazd nemusí byť honosný, nemusí byť drahý, len nech je funkčný ako napríklad na križovatke Gorkého ul. a Ul. M. R. Štefánika.
04. december 2017

Odkaz pre starostu

Dobrý deň,

podnet sme samospráve opätovne zaslali s prosbou o dodatočné vyjadrenie.

S pozdravom

Martin Kollárik
[email protected]
04. december 2017

Odpoveď samosprávy

Svetelná križovatka je dopravný produkt, ktorý bol schválený na základe projektovej dokumentácie svetelnej križovatky, odsúhlasený príslušným dopravným inšpektorátom. Spôsob riadenia je daný samotnou technológiou produktu. Nie je možná úprava riadenia, ako požadujete. V prípade, že by dopravný inšpektorát zaznamenal viacero dopravných kolízií súvisiacich s riadením tejto križovatky, bola by táto informácia pretransformovaná do nedostatkov v dopravnom značení, ktoré nám dopravný inšpektorát, na základe vlastných kontrol, posúva v priebehu roka.

Ing. Iveta Verešová, oddelenie výstavby a majetku MsÚ
04. december 2017

Viera Hrivňáková

Koľko "viacero" dopravných kolízii potrebujete zaznamenať?
09. december 2017

MCH

Systém Odkazu pre starostu má obmedzený textový priestor, na odpoveď mesta budem teraz reagovať v troch komentároch.
Navrhujem zrušiť systém Odkaz pre starostu pre naše mesto, lebo pre Trebišov nemá veľký význam, keďže niečo stojí a odpovede sú často nepostačujúce.
Ak sa niečo napraví, tak napríklad - pristrihne sa živý plot, poreže spadnutý konár, preloží pohodený kameň z miesta na iné miesto, či priskrutkuje skrutka k drevenej doštičke. A už je to potom vo vyriešených prípadoch. Vážne veci sa však neriešia.
Najlepšie by bolo, aby na vážne problémy odpovedal pán primátor. Verím, že by v mnohých prípadoch zodpovedal s plnou vážnosťou a s úmyslom riešiť problém.
J. Chovanec
09. december 2017

MCH

V odpovedi samosprávy sa dočítame, že „svetelná križovatka je dopravný produkt, ktorý bol schválený na základe projektovej dokumentácie svetelnej križovatky, odsúhlasený príslušným dopravným inšpektorátom. Spôsob riadenia je daný samotnou technológiou produktu. Nie je možná úprava riadenia, ako požadujete.“
Ja im odpovedám: verte, že táto jediná svetelná križovatka v Trebišove ako zázračný dopravný produkt bude aj tak zrušená a nahradená kruhovým objazdom, lebo to vyžaduje situácia. Len škoda, že sa to neriešilo už v projekte na úpravu a výstavbu terminálu integrovanej osobnej prepravy v Trebišove!!!
J. Chovanec
09. december 2017

MCH

A nakoniec ešte poznámka: dopravný inšpektorát už naisto zaznamenal dostatok dopravných kolízií súvisiacich s riadením tejto križovatky. Nečakajte donekonečna na informácie o nedostatkoch, ktoré Vám posúva dopravný inšpektorát (to je niekoľko desiatok pracovníkov). Do úvahy berte stovky a tisíce ľudí a automobilov, ktoré križovatkou prechádzajú.
A ešte žiadam, aby táto téma svetelnej križovatky bola preložená k aktuálnym a nevyriešeným návrhom, lebo tu medzi uzavretými správami z mája 2017 je skrytá.
Ján Chovanec
16. december 2017

MCH

Tentoraz sa to stalo mne. Večer. 3 dni po vážnom zákroku na srdci v KE. Počkal som na tejto križovatke na zelenú. Jedinú sekundu po vkročení na prechod na mňa z ľavej strany začal vytrubovať vodič auta a vykrikoval, že idem pomaly (ak by automobil mal šírku aj 2 m, túto vzdialenosť prejdem tromi krokmi za max. 3 sekundy). Hrdina s autom chcel odbočiť vpravo, no ja som mu v tom asi 2-3 sekundy zavadzal. Bol to šok. Vtedy som zastavil a vyzval ho v tej situácii vhodným oslovením, aby vyšiel z auta, že mu niečo vysvetlím. On však radšej zmizol, a mne v tom šoku ani nenapadlo pozrieť sa aspoň na značku jeho automobilu.

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania