Ulica Hlavná-Verejný poriadok-iné

Zodpovednosť za riešenie: Trnava

Vyriešený
meno
Peter K. 23. júna 2021

Dobrý deň,
Chcel by som sa informovať ako funguje kontrola využitia dotácii z nadácie Trnava Trnavčanom.
Ako je možné, že poslanec a zároveň člen správnej rady nadácie, ktorý býva v centre mesta v byte o rozlohe cez 150m2, jazdí na novom superbe, cestuje po Slovensku na karavane a aktuálne pridáva fotky z dovolenky na Cypre dostane od nadácie 720 eur na logopedické cvičenia pre syna, ktoré sú hradené poisťovňou a ľudia, ktorí sú v hmotnej núdzi nedostanú ani cent. Môj syn má taktiež sluchový handicap a keď mu chcem zabezpečiť lepšiu starostlivosť, musím chodiť do dvoch prác a zrieknuť sa napríklad leteckej dovolenky na Cypre, karavanu a nového auta. Je táto nadácia zriadená pre poslancov alebo pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc ?
Ďakujem
Peter

23. jún 2021

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň. Nadácia Trnava Trnavčanom je zriadená pre občanov mesta, ktorí sa ocitli v ťažkej životnej situácii a príspevok slúži na preklenutie ich aktuálnej ťažkej životnej situácie, na všeobecný rozvoj mesta, podporu vzdelávania. Nadácia disponuje finančnými prostriedkami z 2% daní a z príspevkov z darov.
Podmienkou príspevku je trvalé bydlisko v meste Trnava a žiadosť doručená poštou alebo mailom na adresu nadácie.
Správna rada nadácie rozhoduje o priznaní príspevku s ohľadom na aktuálnu výšku zdrojov nadácie a situáciu žiadateľa.
V uplynulom období boli podporené tieto žiadosti občanov:
- na zdravotné pomôcky
- na nájom
- na stravu, oblečenie a hygienické potreby
- na školské pomôcky
- na pohreb
- na spolufinancovanie automobilov pre zdravotne postihnuté deti
- na štúdium
- na cestovanie z dôvodu špeciálnej onkologickej liečby dieťaťa
- na hracie prvky pre deti
- na podporu aktivít v špeciálnej základnej škole
- na rehabilitácie
- na tábor pre deti
- na hračky pre deti
- a iné.

Aj poslanec mestského zastupiteľstva, ktorý má trvalé bydlisko v Trnave a ocitne sa v životne zložitej situácii má nárok na príspevok nadácie po splnení horeuvedených podmienok.

Túto konkrétnu žiadosť na príspevok podávala manželka pána Krajča. Zároveň je potrebné podotknúť, že pán Krajčo nie je členom správnej rady nadácie. Vybrané logopedické cvičenia boli absolvované v súkromnom centre z dôvodu lockdownu a nevyhnutnosti dodržať časové intervaly cvičení do dovŕšenia 1 roku dieťaťa, toto nebolo možné uskutočniť vo verejných zariadeniach.
Okrem iného p. Krajčo prispieva mesačne na účet nadácie, takže sa snaží, aby sa príspevok, ktorý bol jeho synovi nadáciou schválený mohol postupne vrátiť a tak pomôcť ostatným, ktorí sa ocitnú v situácii, kedy nebudú mať iné možnosti a požiadajú nadáciu o pomoc.

Mesto Trnava
23. jún 2021

Maria

To je ten, čo chcel zarobiť na Covide, nakúpil 100 000 respiratorov, nevedel ich predať a potom postoval videa ako potrebuje od ľudí pomoc a nech mu pošlú 10 €.
Zaujímavé je, že na 100 000 respiratorov peniaze mal, ale pre syna musí peniaze ťahať z nadácie Trnava Trnavčanom.
Ozaj charakter …
23. jún 2021

samo

Super že prispieva 10 euro mesačne. Za 6 rokov tam vráti tých 720 euro. Budúci týždeň Vám tam pošlem aj ja 10 euro, dúfam, že aj mojej žene pošlete 720 ako našemu poslancovi. Zaujímalo by ma, či by tie peniaze dostal aj keby predtým nebol členom správnej rady. Podľa mňa je to jasný klientelizmus, mal by okamžite vrátiť penieza a vzdať sa funkcie poslanca. Toto je tá naša Lepšia Trnava !
23. jún 2021

Marcel Krajčo

Ja by som nepotreboval žiadne peniaze ani zarábať na covide keby mi štát nezavrel firmu a zároveň mi nedal žiadnu pomoc. Požicaľ som si peniaze na nákup respirátorov , čo sa ukázalo ako veľmi chybný krok z ktorého som ostal v hlbokom mínuse. Nadáciu požiadala moja žena o príspevok na cvičenia pre mojho syna nakoľko nás všetky štátne inštitúcie cez koronu odmietli. Od začiatku som deklaroval že ihneď ako si nájdem novú prácu a vyhrabem sa z dlhov, tak peniaze vrátim aby opäť pomohli tomu kto to bude potrebovať. Tvrdenia že sa vozím na novom superbe sú také že áno keď potrebujem tak mi otec požičia jeho 6 ročný superb a že bývam v byte, tak opäť s poznámkou že bývam stále u rodiča, takže byt opäť nie je môj, čiže taktiež ho nemôžem predať. áno bol som letecky na cypre, nie však na dovolenke, ale na cypre mam rodinu, svokra, švagra , švagrinú a ich deti. Nakolko sme sa kvoli korone 2 roky nevidieli, tak nám kúpili letenky aby sme za nimi prišli. Kúpili nám letenky , lebo vedeli že inak by sme neprišli. Do nadácie pravidelne prispievam a začal som s tým dávno predtým než som sa dostal do zlej finančnej situácie. Keď vidím akí su ludia neprejní vedia hovno a aj tak závidia niečo čo len vidia na instagrame, mám pocit že mi tu už ludia závidia aj hendikepovaného syna. Peniaze ktoré mi v marci nevedel nikto požičať, a dostal som ich od nadácie mojmu synovi pomohli a aj napriek tomu že má 96% stratu sluchu dokáže povedať prvé dve slová. Dnes už mi rodina pomohla a peniaze do nadácie darom posielam spať, tak aby mohli ďalej pomáhať.
23. jún 2021

samo

Pán Krajčo, nie ste jediny komu Covid zkomplikoval život. Robiť zo seba obeť, ktorá musela vybaviť dotáciu pre svoju ženu, pretože musí bývať v byte ktorý dostal od rodičov, jazdiť na aute od otca, ísť letecky na Cyprus pretože dostal letenky mi príde trocha cez čiaru. Neviem či ste o tom počuli, ale sú ludia ktorí bývajú v podnájme, auto kupujú na leasing a letenky im nikto nedaruje. Taktiež sú ludia ktorí si nedokážu vybaviť dotáciu aby ich deti chodili do súkromných centier za peniaze z mestskej nadácie, ale musia reálne pracovať aby si to mohli dovoliť. Možno trocha pokory by Vám zmenilo život. Skúste sa zamestnať napríklad v Peugeote alebo v Lidli, tam stále hľadajú ľudí a peniaze si odpracovať ako iní ľudia. Som zvedavý, či by ste peniaze vrátili aj keby sa na to nepoukazalo. Je smutné, že máme v meste poslancov ako ste Vy. Predpokladám, že aj poslanecký mandát ste dostali od otca ako všetko vo Vašom živote.
23. jún 2021

Juraj2

Pán Krajčo, nejde tu o to, že by vám niekto závidel váš stav. Ide tu o princíp, že keď už ste v orgánoch nejakej nadácie (v správe z 10.3.2021 ste stále zapísaný ako člen správnej rady), do ktorej prispievajú aj iný ľudia, tak by ste nemali žiadať o príspevok. Radšej ste mali požiadať priateľov, rodinu, primátora, ale nie nadáciu. Poškodili ste jej aj svoje meno.
23. jún 2021

Marcel Krajčo

Samo ja bývam u rodiča, to znamená že bývam v otcovom byte spolu s ním a bratom , takže neviem o čom točíte, nikto mi nič nedal, nič som od nikoho nedostal. korona mi nezkomplikovala život, korona mi totálne zastavila príjem vo firme mi vytvorila dlh vyše 200 tisíc. Po 13 rokoch podnikania som ostal doslova na zemi a nikto mi vtej chvíli nepomohol. Preto sa moja žena obrátila na nadáciu , nakoľko sme urgentne potrebovali peniaze pre synove terapie. Vravel som jej že to nie je dobrý nápad, že to bude vyzerať ako keby som to vybavil. Ale zúfalej žene, ktorej ide o dieťa sú nejaké internetové obviňovačky ukradnuté. Podala si žiadosť, ktorá bola oprávnená a peniaze jej nadácia schválila bez akéhokoľvek pričinenia. Syna sme nedali do súkromného sanatória z rozmaru ale preto lebo zo štátnych nás poslali do prdele lebo sú plný a podobne… toto zrejme nepozná nikto, kto si to nezažije. Ja som ihneď ako som sa to dozvedel prislúbil, že ihneď ako sa dostanem zo zlej finančnej situácie tak peniaze do nadácie vrátim. čo som aj robil nakolko som si uz pred vyše rokom zriadil trvalý prikaz 10€ mesačne. Zároveň som spropagoval udalosť kde som sa snažil vyzbierať pre nadáciu peniaze. sám som v máji vložil ďaľších 50€ do nadácie a keby sa tu neobjavilo toto klamstvo založené na instagramových domnienkach, tak by som to do konca roka aj celé splatil, nakoľko áno už mám dve roboty a makám ako šrób aby som sa čo najskôr vyhrabal z dlhov lebo tie mám také, čo sa bežným luďom ani nesnívajú. Je smutné že keď človek podniká, darí sa mu a potom príde korona, z podnikania sa stane nočná mora a padne na dno, tak takýto človek nemá nárok na pomoc pre svoje dieťa, ale ak by som bol zrejme ožran, čo si výplaty prehrá v herni, tak to už by som asi nárok na pomoc mal…
24. jún 2021

Maria

Spropagovať nadáciu jej tunelovaním sa Vám naozaj podarilo. Či mysleli ste spropagovanie tým, že ste išli s vašim ,,vodcom” do Smolenic kde ste mu robili fotky a videa pre kampaň? Budúci týždeň mám v sobotu voľno, rada sa s Vami pôjdem za 720€ prejsť do Smolenic. A urobím Vám aj fotky. Opisovať svoju ženu ako zúfalú a robiť zo seba sociálny prípad, pričom len Váš telefón stál určite viac ako je hodnota dotácie je úbohé. Keď máme v zastupiteľstve ľudí ako vy, už chápem cyklochodník na Študenskej a smerovanie mesta.
24. jún 2021

TOP

Vau to museli vzniknut 3 nove nicky aby sa navazali do niekoho kto chcel pomoct svojmu dietatu...Narozdiel od Marcela sa ani jeden nepodpisal to je take hrdinske...Kolko ludi by tie peniaze aj vratilo ? Z vas troch ani jeden. Maria vsak pridi na hociktoru akciu radi ta uvidime ale urcite by ziadna Maria neprisla....
24. jún 2021

Marcel Krajčo

Maria vam fungovanie na domnienkach a pocitoch evidentne stačia nato aby ste si z toho spravili fakty. je evidentné že o mne nič neviete, napr. že roky som vášnivý turista a spraviť nejaký turistický pochod z Trnavy vol jedným z mojich želaní. To že sa do pochodu zapojil aj primátor ma tešilo, ale rovnako sa mohol zapojiť ktorýkoľvek človek na tejto planéte. Alno trasu som dokumentoval, tak ako to robím vždy keď niekde výletujem. Bolo nás 5 a áno spravil som fotku aj primátorovi. To či ju použije na predvolebnú kampaň tak o tom ja osobne silno pochybujem, ale veď skúste si ho niekedy v meste odfotiť a možno použije vaši fotku na predvolebnú kampaň 🤦🏻‍♂️. Pochodom som chcel podporiť nadáciu aby sa do nej vrátilo čo najviac peňazí pre ludí, ktorý to budú potrebovať, nakolko sám som sa ocitol v situácii kedy som pomoc potreboval a viem aké to je. Už som to tu raz napísal, ale napíšem to znovu, keď som sa dozvedel že dotácia bola manželke schválená, tak som adresoval nadácii informáciu, že ihneď ako budem schopný tak peniaze nadácii budem darmi splácať, ihneď ako mi to finančná situácia dovolí, čo som aj robil, takže neviem o akom tunelovaní tu rozprávate. Práve spomínaným pochodom kedy som verejne oznámil že nám nadácia pomohla, sa začali objavovať tieto lži na moju adresu. Faktom je to že ak by nám nadácia vtedy nepomohla, tak zrejme by sa nikomu nič nestalo, od hladu by nikto neumrel ale moj syn Leonard by sa nedostal na tú spomínanú kliniku a ktovie aké by to malo následky v jeho vývine. V tom danom momente mi nikto viac nepomohol, ja som nemal majetok, ktorý by som mohol predať a zároveň v tom momente som mal kvôli spomínaným respirátorom dlh vyše 30 tisíc eur. Dnes mám ten dlh stále už ho mám voči banke a riadne ho splácam, Peniaze ktoré som včera poslal naspäť do nadácie som si zase len požičal, našťastie dnes mi už má kto požičať. V marci sa taký nenašiel. Jasné že v hlavách ludí ktorých životným krédom je hladať špinu na druhých príde táto situácia zvĺaštna, ale peniaze ktoré nám nadácia poskytla boli na nevyhnutnú starostlivosť pre mojho syna, čo viem doložiť lekárskou správou, zároveň bol som v situácii kedy som dlžal viacerým luďom obrovské peniaze a nie preto že by som niečo prehral alebo prepil, ale preto že korona situácia a nesprávne rozhodnutie ma dostalo na dno. Peniaze som začal do nadácie ihneď vracať - v máji môžete vidieť že som vložil do nadácie 50€ a robil by som tak aj bez tejto očierňujúcej medializácie…Na záver si dovolím povedať že to rehabilitačné centrum nie je jedinou investíciou so zdravia mojho syna, tých je ovela viac a pracujem ako viem aby som si nato zarobil, to však nikdy nevidí ten kto to nepozná.
24. jún 2021

Ondrej

Poprosim mesto o upresnenie / alebo opravu tohto tvrdenia:
"Zároveň je potrebné podotknúť, že pán Krajčo nie je členom správnej rady nadácie."


Podla tejto vyrocnej spravy vyhotovenej 10.3.2021
https://www.trnava.sk/userfiles/file/V%C3%BDro%C4%8Dn%C3%A1_spr%C3%A1va_2020_NTT.pdf

VI. Zmeny v nadačnej listine
V roku 2020 nedošlo k zmenám v nadačnej listine.
Členovia správnej rady sú:
JUDr. Peter Bročka, LL.M.
PhDr. Eva Nemčovská, PhD.
Mgr. Tibor Pekarčík
Ing. Peter Šujan
Bc. Marcel Krajčo
Ing. Juraj Novota
Juraj Šarmír

Je niekde zverejneny aktualny stav ?

Vzdal sa teda pan Krajco po 10.3.2021 clenstva v Spravnej Rade tejto nadacie ?

PS: Dufam ze takto promptne bude mesto reagovat aj na ine podnety tuna na OPS
24. jún 2021

Majo

Dalsia firma co zazracnymi optimalizaciami 10tky rokov neplati ziadne dane a je nonstop v strate ale plače ze stat jej cez koronu nic nevykompenzoval. 2012 - 2020 dan zaplatena len v roku 2017 vo vyske 1718€. Klasicka "stratová" slovenska s.r.o.cka. A priekupníctvo s respirátormi no comment radsej.
24. jún 2021

Ondrej

Majo> ked uz si take info nasiel, mozes prosim prilozit aj linky nech si to tvrdenie kazdy lahko overi ?
Ja som hore rovno dal link odkial som cerpal.
24. jún 2021

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň Ondrej.
V zmysle Zákona č. 34/2002 Z.z. §22 ods. 4) členstvo v správnej rade zaniká b) písomným odstúpením doručeným správcovi nadácie alebo správnej rade: p. Krajčo podal písomnú žiadosť na odstúpenie 15.1.2021.
Výročná správa nadácie sa predkladá po skončení kalendárneho roka v zmysle Zákona č. 34/2002 Z.z. §35 ods. 1) najneskôr do 30.6. nasledujúceho kalendárneho roka. Na stránke mesta trnava.sk je zverejnená výročná správa za rok 2020.

Radi by sme zdôraznili, že o príspevok z Nadácie Trnava Trnavčanom môže požiadať každý, kto sa ocitne v neľahkej životnej situácii a má trvalý pobyt na území Trnavy. Autorovi podnetu preto odporúčame obrátiť sa na nadáciu ohľadne poskytnutia dotácie pre syna so sluchovým hendikepom. Budeme veľmi radi, ak im budeme môcť podať pomocnú ruku ako komukoľvek inému.

Mesto Trnava
24. jún 2021

Marcel Krajčo

Majo ty o čom točíš? pracujem v rodinnej firme, máme obchod s eshopom. To že sro nevykazuje zisk len dokumentuje to čo tvrdím, že som neni boháč tak ako sa tu prezentuje. Ak už si si našiel firmu na finstate tak si môžeš aj pozrieť, že keď to s firmou vyzeralo dobre tak sme prerobili predajňu, alebo naskladnili viac tovaru, teda zväčšili sklad. Pred 10 rokmi sme na sklade nemali nič, pred začiatkom korony to bolo takmer 300 tisic v tovare. Vy ani netušíte o čom je podnikanie z tovarom ktorý predávam, o tom že musím robiť záväzné predobjednávky na tovar rok dopredu. Takže napriek tomu že mi štát prikázal zatvoriť, tak mne stále chodil nový a nový tovar , za ktorý som musel platiť. Žiadna firma ako adidas a podobne mi po 23 rokoch spolupráce nepodala pomocnú ruku. Vyvalili mi tovar , poslali faktúry. Za rok 2020 si môžeš pozrieť stratu 120 tisic eur, čo je pre firmu, ktorá ako tak prežíva z roka na rok likvidačné. Ja nepotrebujem od štátu pomoc, ale je logické že keď mi nariadením štát zavrie obchod, očakávať aj nejakú kompenzáciu. ešte nejaké obvinenia?
24. jún 2021

TOP

Mesto Trnava:mozte potom ludom postkytnut info ci sa nejaky pan Peter K. ozval a ci dostal dotaciu?
Majo a ty v com podnikas ? Ja teda poznam vela firiem a vela zivnostnikov a ti nemali zisk tusim nikdy , co teda na SVK nie je nic neuveritelne kedze nase zakony su tak postavene ze ich odrbes kedy chces...
24. jún 2021

Maria

Pán Krajčo, už viete prečo Vám štát nepomohol ? Evidentne Vám pomáha vratkami DPH od roku 2012 …
Za tie roky, ktoré ste vykazovali mínus som prekvapená, že Vám firmu ešte nezavrel.
24. jún 2021

Majo

Urcite nic dalsie, iba blazon by tomuto statu neplatil co najmenej a neoptimalizoval a nedaval do nakladov aj vlastne ponozky. Len potom netreba cakat podporu ani od statu. Napr. k prispevku 720€ som sa nevyjadroval lebo nanom nevidim nic zle, pre tak male dieta je kriticke dostat sa k liecbe co najskor v kritickom stadiu jeho vyvoja, a nie vyckavat kym sa po korone otvoria ambulancie.
24. jún 2021

Marcel Krajčo

Maria o akých vratkach dph zase točíš? nakupujem tovar zo zahraničia bez dph, čiže každý mesiac firma platí v závislosti od tržieb dph okolo 10000€ mesacne. zo zisku firmy sa platí daň zo zisku. keď zisk nemáš, tak ho logicky neplatíš. vo firme som zamestnaný s normálnym platom z čoho platím odvody. ešte niečo? ešte si poď kopnúť …
24. jún 2021

Juraj2

Pán Krajčo. Nechcem do vás "kopať", len ma zaujalo vaše vyjadrenie, že vašej firme štát počas krízy nijako nepomohol. Príspevky z programu Prvej pomoci sa odvíjali od poklesu tržieb a túto podmienku ste spĺňali. Na podporu zamestnanosti ste mali nárok na príspevok. Podobne sa zrejme dali uplatniť aj iné schémy, napr. na nájomné. Podobné vyjadrenia o nulovej pomoci som totiž počul od viacerých, ale keď sme prešli k detailom, tak sa ukázalo, že zopár stoviek síce dostali, ale to nepovažovali za pomoc. Ale tie miliardy predsa niekto dostal.
Nechcem sa v tom zbytočne vŕtať, ale je pravda, že väčšina malých firiem platí nulové dane zo zisku. V tomto vaša firma nie je výnimočná. Ale neobhajujte to platením DPH. Tú platia koncoví zákazníci a firma ju len od nich vyberie a pošle štátu. Podstatnejšie je vyplácanie miezd a odvodov. Ak tam nemá firma podlžnosti, tak to treba oceniť.
24. jún 2021

mario

V prvom rade tento príspevok nemal byť vôbec adminom schválený. Ak má autor príspevku pochybnosti o transparentnosti poskytnutia dotácie p.Krajčovi mal sa obrátiť so žiadosťou o vysvetlenie na danú nadáciu, prípadne vedenie mesta a pod. Takéto záležitosti sa neriešia v internetových diskusiách, kde je každý odborníkom na všetko. Dôkazom je aj táto diskusia, kde od diskutujúcich krížom - krážom lietajú rôzne obvinenia bez prípadných dôkazov.

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania