Zabudnutá Kalvária

Zodpovednosť za riešenie: Trnava

V riešení
meno
peter 24. júna 2015

1. Dlhodobo nekosena zelen. Miestami az meter vysoka. Zasahujuca do chodnikov.
2. Vysychajuce alebo chore stromy.
3. Hrdzave stlpy verejneho osvetlenia.
4. Neudrziavane lavicky.

26. jún 2015

Peter

nechcem nikomu krivdit ale nebralo si to pod patronat nejake OZ kde bol zamontovany terajsi primator? Ten problem s kosenim je tam celu tuto sezonu. Pocas TT13 tam bolo vykosene len take kolecko. Oni sa vtedy kasali, ze to budu udrziavat. http://www.trnavskyhlas.sk/c/13338-lepsia-trnava-organizuje-v-parku-pri-kalvarii-den-venovany-stromom.htm Bolo to len predvolebne divadlo ?
26. jún 2015

Micro

...podľa zmluvy - kosenie 1x za tri týždne
Kosili 5.6. a 21.6.2015
26. jún 2015

kolombo

Mesto kosilo Kalváriu štyrikrát do roka!A stálo to nemalé peniaze.Dobrovoľníci ju kosia minimálne 6-8 krát do roka.Ľudia čo chodia na Kalváriu,či so psami alebo len tak,si prácu Lepšie Trnavy pochválujú.Je zaujímavé,keď sa o to staralo mesto,tak tu nik nepísal.
26. jún 2015

Matúš G

Záleží čo je v zmluve, aké pozemky resp. veľkosť v m2 majú kosiť. Tie priestory za lavičkami od Trnávky možno patria Povodiu Váhu a preto aj tak vyzerajú. Ostatné ma na starosti zrejme mesto.
26. jún 2015

Peter

kolombo, otazka bola celkovo o Kalvarii, nie o tomto OZ. Ak sa tam prejdes a budes chciet, pochopis. Cast, taky kruh bola pokosena, dalej trava cca 50 cm a smerom k Trnavke, pri cvicaku a cukrovarskom plote zelina vyse pasa. Kose su hrdzave plechovice, mobiliar radsej nekomentujem, osvetlenie detto atd. Tu ide prispievatelovi predpokladam principialne o to, ako to chce mesto celkovo riesit.
26. jún 2015

Katka

Zmluva o spolupráci medzi mestom a OZ Lepšia Trnava o údržbe verejnej zelene na Kalvárii je zverejnená, žiaľ, bez textu...(egov.trnava.sk, zmluva č 312/2015)
29. jún 2015

Jarmila Gáliková

Kalvária sa kosí tak, aby to od hlavnej cesty vyzeralo dobre. Keď prídete na miesto, vydíte neobkosené stromy, pri lavičkách, pokosená tráva neodvezená. A rada by som vedela, prečo je z časti Kalvárie vytvorené cvičisko pre psov (že by ten, čo psov cvičí bol kamarát pána primátora?). A čo sa týka kosenia záhradníckych firiem, tie mali donedávna zazmluvnené 4 a pol kosby. A teraz môžu kosiť len v tom prípade, keď dostanú od pracovníčok mesta email, že môžu začať. Takže môžeme na nich nadávať, dôvod prečo nekosia Vám nikto nepovie.
29. jún 2015

peter

A pracovnicky musia cakat, kym primator da pojyn, ze mozu poslat firmam mail ze sa moze kosit.
29. jún 2015

kolombo

Pani Gáliková,každý dobre vie,že Kalváriu kosí Lepšia trnava,tak neviem kto by mal nadávať na zahradnícke firmy.A teraz sa vás opýtam:je zakázané cvičiť alebo venčiť psov na Kalvárie?Keď je pes na vodítku,majiteľ sa ničoho nedopúšťa.Chodím tiež na Kalváriu a často tam vidím ako tam cvičia psov,ale majú ich na vodítkach.A primátor je policajt?A keď vidíte nejaké porušenie zákona,tak môžte volať napr.mestskú políciu.
29. jún 2015

mario

Kritikov sa tu nájde kopec, ale zaujímalo by ma koľko z nich by bolo ochotných reálne pomôcť pri akejkoľvek dobrovoľníckej akcii ?
30. jún 2015

Jarmila Gáliková

Ešte raz zareagujem na tento problém. Na záhradnícke firmy obyvatelia Trnavy nenadávajú v súvislosti s Kalváriou, ale v súvislosti so stavom sídlisk a priľahlých ulíc.
Kalvária je pre mnohých pietne miesto, donedávna tu boli staré hroby a náhrobné kamene, je tu krížová cesta a počas cirkevných sviatkov sa tu konajú procesie. Preto si myslím, že by to malo byť miesto na nedeľné pikniky a nie na cvičenie psov.
"Len" ako aktivista pán primátor v minulosti používal vypožičanú kosačku od nemenovanej firmy, ktorá túto techniku predáva. Na akých mašinách sa včera s viceprimátorom preháňal po Kalvárii. ŽE by na tých, ktoré, ako sa po chodbách mestského úradu pošuškáva, muselo mesto Trnava kúpiť vrámci úspor z peňazí daňových poplatníkov? Tiež som dobrovoľník. Pravidelne od jari do jesene s manželom kosíme mestský pozemok pred našim domom, tak ako väčšina našich susedov. Nás vyšli kosačky na pár stovák eur. Že by sme si ich najbližšie tiež požičali na meste.
Ale dosť k tomuto problému. Ja si totiž nemyslím, že toto by mala byť priorita primátora veľkého krajského mesta, akým nesporne Trnava je.
30. jún 2015

Peter

mario, platim dame, tak nevidim dovod, aby som behal niekde s kosackou alebo nieco natieral. Ak je niekto dobrovolne clenom nejakeho OZ, chce sa zviditelnit, nech sa paci ale ostatnym to netreba nanucovat a robit z toho povinnost. Akurat tu vyvstala otazka, ktorej sa tesim, co dalej s kalvariou. Aka bude celkova koncepcia. Je to velky park, ktory moze byt pekna oddychova zona ak sa k tomu mesto postavi celom. Takto je to taky kockopes a nevedie to k ziadnemu posunu. Ono to nie je len o koseni ale aj o udrzbe stromov, krikov, doplneni mobiliaru, ocisteni cesty...mozno ihrisku pre deti. Nie som urbanista ani zahradny architekt, preto je to otazka na mesto, co s tymto peknym kuskom zelene zamysla. Ci ho necha takto zivorit alebo ho nejako obnovi.
30. jún 2015

Stano

No je to urcite lepsie ako to byvalo, to treba uznat, ale zdaleka nie perfektne. Suhlasim s Petrom ze to ma velky nevyuzity potencial a troska chyba strategia co s tym. Taktiez by sa dala pekne skulturnit nedaleka cesta od Sesslera (Juelu) smerom k Strkom, popri Trnavke. Tie 100-200-rocne duby tam su uzasne, neviem ci niekde v Trnave este take su (snad ich niekdo "nezrevitalizuje"). Oznacit ako zonu pre pesich + cyklistov, nejake lavicky, mozno ihrisko..a hlavne pravidelna udrzba. Len neviem komu tam patria pozemky...
30. jún 2015

peter

áno. je to pravda. kosačky sa nakúpili na správu kultúrnych a športových zariadení.. len čo s nimi teraz. kto a za čo ich bude udržiavať. kto bude s nimi kosiť. kde budú zapakované. kde budú zimované. ako je doriešená dalšia súvisiaca logistika v súvislosti s kosením. dovoz a odvoz kosačiek. odvoz pokosenej trávy.... a tak ...
no čo už. primátor chce mať kosačky ... tak má . mimochodom, kupovali sa transparentným výberom alebo priamo od "niekoho"?
30. jún 2015

kolombo

Ja vám poviem,kde sú peniaze.Vyše 3 milóna eur,Za čo mohla Kalvária a jemu podobných lepšie vyzerať.Treba sa opýtať Butka a spol,prečo odsúhlasili investíciu Tavosu do realizácie zariadení,prekládok sietí a iných aktivít pre City Arénu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Je to krádež na obyčajných občanov!
30. jún 2015

mario

Peter, napriek tomu, že tiež platím dane, už roky kosím trávnik a vysádzam kvety a kríky pred našim činžiakom, nikto ma k tomu nenúti, robím to dobrovoľne len tak pre radosť ostatných. Pozitívom je, že s Kalváriou sa vôbec niečo deje, od kedy si ju pod patronát zobrali dobrovoľníci, ale treba byť trpezliví, nedá sa všetko zmeniť švihnutím čarovného prútika.
01. júl 2015

Peto

Ak som dobre dával pozor pri poslednom zasadnutí mesta, tak keď brocka mal obhájiť zvýšenie platu, spomenul, že kosačku kúpil za svoje a prepísal ju na mesto.
01. júl 2015

Jarmila Gáliková

nechcem nikoho osočovať, ale nebolo to tak, že 2 sa kúpili a tretia malá k tomu grátis?
01. júl 2015

peter

ha ha ha ... že za svoje .... jarmila má pravdu
11. júl 2015

peter

A TO CO MATE TIE KOSACKY TUPE?.... TU POKOSENE ... INDE NIE .... TAKA ODFLAKNUTA ROBOTA Z RYCHLIKA.... ALE SNAHA BOLA
14. júl 2015

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň,
správcom Kalvárie je Lepšia Trnava.
O vašom podnete sme ich informovali.

ÚKaM
30. júl 2015

Matúš G

30. júl 2015

Matúš G

Golgota a okolie pokosené. Čo sa týka lavičiek tak sú tam už iba 2 staré a tú na fotke by som odstránil.
01. august 2015

peter

Park na Kalvárii aj okolie morovej kaplnky na Kopánke si od mesta adoptovali dobrovoľníci
Občianske združenie (OZ) Lepšia Trnava prevzalo na základe zmluvy s mestom Trnava starostlivosť o trnavskú Kalváriu a okolie cholerovej kaplnky na Kopánke.

Lepšia Trnava sa v zmluve zaväzuje, že bez nároku na odmenu preberá zodpovednosť za približne 21-tisíc metrov štvorcových väčšinou trávnatých plôch, ale aj kríky, stromy a ďalšiu zeleň v oboch oddychových lokalitách.

V Trnave ide o veľkú novinku a prelomový moment – po súhlase trnavskej samosprávy si parkové plochy “adoptovali” dobrovoľníci. O priestory sa doteraz starali súkromné firmy.

“Súčasťou zmluvy je aj záväzok mesta vyňať tieto plochy z objednávkového systému na údržbu zelene. Jednoducho povedané – žiadna firma za udržiavanie tejto plochy tento rok peniaze nedostane. Chceme, aby takto ušetrené peniaze boli preinvestované v parku a jeho okolí. O konkrétnych možnostiach budeme s mestom ďalej rokovať,” vysvetlil zakladateľ OZ Peter Bročka s dovetkom, že pre nadšencov z Lepšej Trnavy je zmluva zároveň najväčšou doterajšou výzvou.

http://www.trnava-live.sk/2013/06/12/park-na-kalvarii-aj-okolie-morovej-kaplnky-na-kopanke-si-od-mesta-adoptovali-dobrovolnici/
03. august 2015

Jarmila Gáliková

Keď si to adoptovali dobrovoľníci, tak prečo minulý týždeň pracovali na tomto úseku nezamestnaní, ktorí pracujú pre mesto a prečo používajú dobrovoľníci mestskú techniku?
03. august 2015

kolombo

Lebo to je mestský pozemok.
04. august 2015

zofia

Uz mi zacina byt spatne okolo tych dobrovolnikov, bud to robim NEZISTNE, a neotrcam sa neustale s tym, alebo to nerobim vobec, kolko ludi ovela viacej pomaha a nikto ich nepreferuje, niektore veci LT vobec neboli nezistne, ved vela tychto dobrovolnikov si zaistila dobre platene zamestnanie,tak o com sa tu stale toci, nechcem krivdit primatorovi, ale preco neide kosit tam kde ho uvidi menej ludi, ide predovsetkym o zviditelnenie, nech mi nikto nehovori, ze je to inak, p. Galikova ma pravdu, nebolo to tak prvy raz. Vela, vela ludi upratuje mestske.
04. august 2015

Peter Klimo

Ta kosacka na ktorej jazdia ochotnici z Lepsej Trnavy patri mestu ?
04. august 2015

kolombo

Závidíte,asi určite áno.Lepšiu Trnavu nemal kto sponzorovať,ako skorumpované strany KDH a Smer.Nikto nevie,že primátor a jemu podobní ľudia chodili na Kalváriu pravidelne každý víkend upratovať neporiadok ako papiere,flaše a pod.po určitých ľuďoch,ktorí nevedia,že určité nepotrebné veci patria ko koša.A robia to stále,nie len na Kalvárii.Kedy ste videli Butka,Stanka zbierať neporiadok?Nikdy,lenivosť je raz lenivosť.Pýtam sa verejne,koľko stála kampaň Bystríka Stanka-Trnava má na viac,Butka-celej KDH?Odkial mali peniaze?Jediný Peter Bročka a Lepšia Trnava mal transparetný účet,kde bolo jasne vidieť čo ich a kto im dal peniaze.A nech kosia dobrovoľníci na kosačke od mesta,veď je to mestský pozemok.
05. august 2015

peter

no museli kalváriu museli dať úradníci dokosiť a upraviť - aby tam mohla byť tá akcia s tou svätou - a aby to tam vypadalo k svetu. tiež nechápem, prečo to LT nespravila.. to by bolo rečí, keby to bolo opačne....
05. august 2015

peter

jasnačka že tie hračky-kosačky sú mestské. ja by som si tiež prial takú adopciu zelene. kosačky mi kúpi mesto. odvoz nakoseného mi sponzorsky dobrovoľne nasilu zabezpečia ostatné záhradnícke firmy. ak je to zlé alebo sa nestíha, tak to dá mesto dokosiť.... a to vôbec nemá nič spoločné s tým, či bývalé vedenie bolo či nebolo lenivé. nepotrebovali sa prezentovať takýmto spôsobom. to že má terajší primátor a jeho spolupartajníci záľubu v zeleni a v kosení je ich problém. každý máme nejakú úchylku.
05. august 2015

Peter Klimo

Stanka a Butka som tam odpadky zberat nevidel to je pravda. Zato som siel minule okolo ked prave ochotnicke trio "vykonavalo kosbu" :D.
Vyzeralo to asi takto: V trave sedel primator a prvy viceprimator. Dobre sa bavili. Na motorovej kosacke sedel nemenovany poslanec MZ za LT, jednou rukou ovladal volant a takto sa premaval cik-cak po trave. Jednou rukou preto lebo v druhej drzal asi rocne dieta. Niet divu ze ta trava je pokosena tak ako je to videt na fotkach...
05. august 2015

mario

Treba si uvedomiť, že LT nie je profi firma, ale partia nadšencov, ktorí sa snažia skrášľovať svoje okolie v rámci svojich možností. Namiesto kritizovania by bolo dobré, aby si ľudia osvojili filozofiu dobrovoľníctva a priložili ruku k dielu. Stačí málo, napr. zorganizovať susedskú brigádu a poupratovať, alebo vysadiť kvety pred svojou bytovkou. Ľudia si viac vážia veci, ktoré sami vytvorili. Treba len prekonať svoju pohodlnosť.
05. august 2015

mario

Peter Klimo - mohol si sa pri nich pristaviť a ukázať im ako sa správne kosí, určite by ti kosačku ochotne požičali :)
05. august 2015

Peter Klimo

Mas 100% pravdu, ludia z Lepsej Trnavy by si mali konecne osvojit filozofiu dobrovolnictva. Ich cinnost pred volbami je asi tazko mozne klasifikovat ako dobrovolnictvo, dostali predsa za svoju pracu dobre zaplatene fleky. Teraz je ten spravny cas ukazat ako to s tym dobrovolnictvom naozaj mysleli. Ja osobne im drzim palce.
06. august 2015

zofia

Ako je vidiet vsetko sa toci okolo kosenia, ale ako vyzeraju chodniky a diery na komunikaciach to sa riesi velmi pomaky, firmu vybral vraj Stanko, ale terajsi primator, ci usek MU by ich mal trocha pripriet, lebo ta firma je s jednu ritu na 5 stolickach a nestiha lebo ako som pocula uz pre nich nechce nikto z Trnavy robit, lebo neplatia, ale su uz kamarati s primatorom.
07. august 2015

peter

vážení ... to že iní svoje aktivity na skrášľovaní svojho okolia tak bombasticky neprezentujú ako LT, to ešte neznamená, že nerobia dobrovoľnícke akcie na skrášľovaní svojho okolia. a ktovie, či by aj ostatným Trnavčanom požičali tie mestské kosačky, aby si mohli pokosiť svoje okolie.

a len tak na okraj: má vôbec naše úžasné trio všetky potrebné školenia a povolenia na ovládanie takého mestského majetku?
07. august 2015

mario

peter - ak ťa trápi otázka, ohľadom zapožičania kosačky, tak oslov priamo primátora a pri tej príležitosti s ním môžeš prebrať aj ostatné veci, ktoré ti prekážajú v súvislosti s kalváriou, možno ti prezradí, či má "vodičák" na kosačku a či je odborne zaškolený na prácu s ňou
08. august 2015

peter

Ani nie... netrapi. To nech si riesia kompetentni.
Ale ved na poukazovanie nedostatkov bol spraveny tento portal. Naco by sme sa vsetci nahlasovali primatorovi....
17. august 2015

Juraj Fuzák

@ Klimo, tvoje komentare su fakt zufale, to je ciste dno co predvadzas chlapce. Bud konkretny a povedz ze som sa tam vozil so svojim synom "cik-cak ja. Ano vozil som chvilu na kosacke mojho syna a mal z toho paradny zazitok, zasluzim si za to sibenicu. Zazitok si z toho evidentne mal aj ty. To ze primator sedel v trave je tiez minimalne trestny cin, co si to dovoluje sedet v trave pocas svojho volneho casu!

Teraz ku kalvarii, tento rok sme spravili uz 4 celoplosne kosby, stredove luky boli kvoli nedostatku techniky kosene asi 7 krat. LT zohnala na kalvariu nove lavicky, pracujeme na celorocnom osvetleni (nielen pocas procesii aby tam bolo svetlo), nasi clenovia tam chodia pravidelne zbierat odpadky a ano chodia tam vysypat kose aj pracovnici mesta. Za kazde jedno kosenie na ktore boli pouzite aj mestske kosacky boli pohonne hmoty preplatene na spravu sportovych a kulturnych, Brocka zakazdym preplatil naklady na benzin. Pokial ma niekto pocit ze kalvaria vypada horsie odvtedy co sme si ju "adoptovali" budem mu oponovat, stav nieje idealny ale rozhodne nieje horsi. Pravidelne odstranujeme "cmaranice" z laviciek a kosov, vsetko vo svojom volnom case. Kto bol na procesii za sestru Schelingovu videl ako sa LT stara o Kalvariu...
17. august 2015

peter

ešte raz - ked vám ju pomohli úradníci dokosiť? a dokončiťť nedostatky v piatok pred akciou?
17. august 2015

Juraj Fuzák

Na to si clovece prisiel ako? Nejaka carovna gula alebo nieco podobne? Na celej "akcii" pracovalo od nas tri vecery asi 10 ludi, kosenie, vyzinanie, zber odpadkov, cistenie hrobov a "kaplniek", orez prevysajucich konarov. V piatok sme tam pred tym este vycistili lavicky s riedidlom od cmarancov tak prosim netrep bludy, ktore mas neviem odkial... Pre mna je skor zarazajuci fakt ten ze kalvaria je pietne miesto a nikoho netrapilo ze tie kaplnky su porozbijane, ze sa tam montovalo osvetlenie iba na procesie a podobne. Skor ako zacnes trepat 2 na 3, skus si overit o com vlastne trepat chces...
17. august 2015

kolombo

Ja som počul,že časom si zoberú Kalváriu pod palec Renátka a Bystríček.A že niekedy im prídu pomôcť aj straníci z KDH.A to hlavne preto,že ich strašne trápi darček v hodnete cca 3 melóny eur City Aréne.
18. august 2015

peter

no človeče normálne. z úradu. úradníci dostali pokyn poslať tam verejnoprospešných doobeda a dokončiť to. prečo si myslíš, že každý kto tu píše trepe bludy a len Ty máš svatú pravdu? máš patent na rozum? prečo hneď prechádzaš do urážok a invektív?
18. august 2015

Juraj Fuzák

co je urazlive ked na tom ked ti poviem ze trepes bludy? Ked ti hovorim ze vsetko sme vycistili, pokosili a upratali my, lavicky docistili v piatok rano a z uradu tam boli maximalne skontrolovat ci su vynesene kose alebo ci tam niekto nespravil v noci zo stvrtka na piatok bordel?

Nemam patent na rozum ale pisem ti ako to bolo lebo som sa na tom celom zucastnil od zaciatku do konca, tak ti hovorim ze kym zacnes nieco sirit tak si to over alebo radsej nehovor nic.

A teba som nepouzil jedinu invektivu, tie som pouzil na majstra bludu Klima jedine ze by si sa v tom nasiel aj ty...
23. október 2015

Bianca

Pani Gáliková vadia vám venčiaci sa psi na vodítkach a kto ešte? Ste jedna netolerantná osoba. Toto mesto nepatrí len vám ale aj ľuďom čo chovajú psov a riadne za nich platia dane a platia dane aj za všetko ostatné a sú tiež riadny občania mesta. Vy si tam promenádujete prdel to by mohlo napr. vadiť mne nie? Tak ako vy aj my sme riadny občania čo platia dane a majú možnosť tráviť svoj voľný čas ako chcú a vy sa tam promenádujete a nadávate na všetko a ja sa tam prechádzam zo psom. Každý podľa svojho vkusu.
27. október 2015

Jarmila Gáliková

Milá Bianca, nevadia mi venčiaci sa psi, sama mám doma troch, dokonca aj z útulku, písala som o cvičisku. A nechodím si sem promenádovať prdel, bývam na opačnej strane Trnavy. Články treba čítať pozornejšie a zamyslieť sa nad ich obsahom.
02. apríl 2016

peter

A ako to bude s doriesenin tohto podnetu?
07. apríl 2016

Matúš G

Peter, treba ísť pozrieť čo sa tam zmenilo, ale postupne to dávajú dokopy.
http://www.trnava-live.sk/2016/04/07/park-na-kalvarii-osvetluju-moderne-led-lampy-mesto-ich-ziskalo-sponzorsky/
Zeleň bude v poriadku, stromy neviem, lampy v poriadku, lavičky dajme tomu že v poriadku. Mne to vychádza na 3 zo 4 vecí spravené.
15. máj 2016

Matúš G

Vynovené stĺpy verejného osvetlenia z led lampami.
24. august 2016

peter

Nedalo by sa niekde v tej lokalite osadit podobne drevene hracie prvky pre deti ako su na kupalisku v Kamenaci?
Alebo nejake prvky na sportovanie pre seniotor?
Dostala by tato lokalita nove moznosti vyuzitia.
09. november 2018

navstevnik

.no a odpocet stavu Kalvarie po styroch rkoch nech si kazdy spravi sam ...

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania