Holuby v diere

Zodpovednosť za riešenie: Trnava

V riešení
meno
Miroslav 01. septembra 2016

Ako ilustruje fotka, pri mestskej polícii v Trnave majú hotel holuby, áno v tej diere.

03. marec 2017

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň,
plánovaný odchyt holubov na území intravilánu mesta Trnava musel byť zrušený vzhľadom k tomu, že Okresný úrad Trnava, Odbor starostlivosti o životné prostredie, oddelenie ochrany prírody a vybraných zložiek životného prostredia listom upozornil Mesto Trnava na niekoľko dôležitých skutočností, ktoré by s týmto odchytom súviseli. Ide o to, že aj keď sa mestský, tzv. ferálny holub nepovažuje za chráneného živočícha, na území mesta sa vyskytujú aj chránené druhy živočíchov, ktoré môžu byť plánovanou činnosťou ohrozené, ide najmä o holuba hrivnáka. Za likvidáciu týchto chránených živočíchov by mestu hrozila pokuta v desiatkach tisíc eur.
Aj keď sa to „pocitovo“ zdá, holuby nie sú premnožené a ich zdravie, ktoré by v zlej kondícii mohlo prípadne ohroziť aj ľudí, je pravidelne sledované Regionálnou veterinárnou správou. Tá dodnes nezaznamenala v Trnave a okolí prípad ochorenia prenosného na človeka. Holubom sa môžu jednotlivci pri ochrane svojho majetku a zdravia (napríklad pri alergiách) brániť mechanickými zábranami (napríklad sieťami chrániacimi balkóny) a inými druhmi odpudzovačov. O ekologickej likvidácii prostredníctvom dravých vtákov mesto zatiaľ neuvažuje. Holub ferálny je súčasťou mestského prírodného ekosystému, hniezdi na budovách a dotvára kolorit mesta, aj keď jeho spolužitie s ľuďmi nemusí byť človeku príjemné.

Odbor dopravy a komunálnych služieb
10. november 2017

Matúš G

Neriešené.
13. november 2017

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň,
na základe podnetu bol oslovený správca budovy, ktorý už oslovil firmu na výšková práce. Predmetom opravy bude podhľad pri mestskej polícii a jeho zabezpečenie proti holubom, skontrolujú aj ostatné sitá a špice proti sadaniu vtáctva na celom objekte budovy bývalého Tatraskla na Trhovej ulici.

Odbor stavebný a životného prostredia

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania