Stavba v centre mesta

Zodpovednosť za riešenie: Trnava

V riešení
meno
budicek 15. augusta 2017

Tak ako pri roznych stavbach v obyvanej oblasti, je nutne regulovat stavebny ruch v husto obyvanej zone. Nieje myslitelne aby sa v takejto zone od 6:00 pracovalo s cirkularkou, kladivami a podobne, len aby robotnici mohli odist skor domov... nejde o urychlenie stavby. Je na mieste VZN o praci na stavbe, hlavne cez vikend kedy robotnici ani v nedelu rano neberu ohlad na okolie...

17. august 2017

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň,
investora a dodávateľa stavby upozorníme na dodržiavanie podmienok právoplatného stavebného povolenia, kde bol konkrétne vymedzený čas na realizáciu stavebných prác, či už hlučného, alebo nehlučného charakteru vzhľadom na existenciu okolitých stavieb.

Odbor stavebný a životného prostredia
18. august 2017

Fredy

Bolo by vhodné pre obťažovaných si na Mestskom úrade zistiť z platného stavebného povolenia dobu, kedy je povolená realizácia stavebných prác a pri „nadpráci“ na to reagovať.

Pri serióznej stavbe (investor a dodávateľ) je pravidlom vo výnimočných prípadoch pri stavebných prácach nutných nad povolený časový rámec tieto realizovať iba na základe vydanej výnimky.

Napríklad výnimka pre rekonštrukciu obchodného domu Jednoty na námestí na sobotu 19.8.2017 :
http://www.trnava.sk/sk/uradny-oznam/suhlas-vydanie-vynimky-na-vykon-stavebnych-prac-pre-spolocnost-ento-s-r-o-kosice
23. august 2017

m/b

Hluk od 7:00???

od kolkej moze byt na tejto stavbe ruch a hluk? ako sa branit proti bezohladnemu hluku od robotnikov? nieje to iba hluk pri praci!! pokrikuju a nahlas sa dohaduju kam pojdu na obed uz od 6:50 pod oknami domov s detmi!!! bojime sa zistovat to cez nahliadanie do stavebneho, oci a usi ma vsade.., otazka teda jedina, ake su hodiny, kedy sa moze pracovat na tejto stavbe, a aj cez vikend? dakujeme
23. august 2017

Romi

Rusenie hlukom v centra mesta

robotnici na stavbe city residenc od siedmej rano chodia okolo stavby a kricia po sebe, dnes zacali s karbobruskov a kladivami uz o 7:10, kto toto povolil? hlucnu pracu od 7:00 na stavbe v centre mesta??? aj cez vikendy??? to ma zas vybavene "niekto":( co mozeme my rezidenti robit, ked VZN o hluku podpisoval bosnak v r. 1999??? na frantiskanskej sa od 7:00 skratka nevyspime a deti uz vobec nie!!!
24. august 2017

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň,
stavba CITY REZIDENCE bola povolená rozhodnutím Mesta Trnava č. OSaŽP/32656-195/2016/Ká 16. 2. 2016. V rámci stavebného povolenia bola okrem iných stavebníkovi uložená podmienka, ktorou bol obmedzený čas realizácie stavebných prác, a to konkrétne:
„Počas realizácie stavby stavebník zabezpečí také opatrenia, ktorými bude minimalizovaný negatívny vplyv stavby na okolie a životné prostredie, na nerušenú pohodu bývania a nedôjde k spôsobeniu škôd na cudzom majetku a nehnuteľnostiach:
- práce vyznačujúce sa zvýšenou hlučnosťou možno vykonávať v čase od 8.00 - 17.00 hod., okrem sobôt, nediel a štátnych sviatkov
- stavebné práce nehlučného charakteru možno vykonávať v čase od 7.00 - 19.00 hod., okrem sobôt, nediel a štátnych sviatkov.”
V prípade, že dodávateľ stavby bude stavbu realizovať v čase nad rámec stavebného povolenia je potrebné kontaktovať príslušníkov Mestskej polície, ktorá situáciu preverí priamo na stavbe a zápis postúpi stavebnému úradu. Následne stavebný úrad za nedodržanie podmienok stavebného povolenia uloží sankcie.
Na dodržiavanie podmienok stavebného povolenia stavebný úrad investora aj dodávateľa opätovne upozornil.

Odbor stavebný a životného prostredia
29. august 2017

budmeslusni

29.8. rano 7:45 zacali hlucne prace na stavbe, policia bola privolana aj v sobotu aj v nedelu aj dnes, riesi sa toto bezohladne konanie na stavebnom urade??? pokuta by sa mala s kazdym porusenim zdvojnasobovat??? nemame nic proti vystavbe, ale bezohladna praca 4 pracovnikov od rana v nedelu nema ziadny rozumny dovod.
15. september 2017

budicek

15.9. statny sviatok, 7:30 karbobruska, kladiva, mestska policia a stale ziadna zmena, ma v tomto state zmysel ziadat o ohladuplnost a kusok slusnosti??? ved okolo stavby byvaju stary ludia, deti a pracujuci, nemame narok ani cez statny sviatok a vikend vyspat sa aspon do 9tej?? najma ak hlucne prace cez vikend a sviatok su nelegalne a pokutovatelne?? toto je iba o bezohladnosti pracovnikov aj stavebnika ako takeho, samozrejme ludia, ktory nemozu spavat, lebo ich dobiehaju ich ciny a to ze peniaze zarabaju na bezohladnosti a ciernych stavbach si nevedia predstavit ake to je dobry spanok, ale okrem policie su aj media, ktore si radi zoberu pana stavebnika na lepsi rozbor aj s jeho stavbou. cakame stale odpoved od samospravy, ako pokracuje stavebny urad pri nahlasenych a policiou spisanych poruseniach stavebneho povolenia.
19. september 2017

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň,
Mesto Trnava ako príslušný stavebný úrad vydalo stavebníkovi spoločnosti AK Immobilien s. r. o., so sídlom Koniarekova 19, Trnava, pod č. OSaŽP/32656-195/2016/Ká zo dňa 16. 2. 2016 stavebné povolenie na stavbu: CITY RESIDENCE TRNAVA, Ulica Františkánska, Ulica Štefánikova, Hradobná ulička, parc. č. 95/6, 95/27, 95/28, 95/44 k. ú. Trnava.
Pre uskutočnenie stavby boli stavebníkovi stavebným úradom určené záväzné podmienky, kde podľa podmienky č. 30, stavebník počas realizácie stavby zabezpečí také opatrenia, ktorými bude minimalizovaný negatívny vplyv stavby na okolie a životné prostredie, na nerušenú pohodu bývania a nedôjde k spôsobeniu škôd na cudzom majetku a nehnuteľnostiach:
- práce vyznačujúce sa zvýšenou hlučnosťou možno vykonávať v čase od 8.00 - 17.00 hod., okrem sobôt, nediel a štátnych sviatkov,
- stavebné práce nehlučného charakteru možno prevádzať v čase od 7.00 - 19.00 hod., okrem sobôt, nediel a štátnych sviatkov.
Nakoľko stavebný úrad už na základe predchádzajúcich sťažností niekoľkokrát upozornil stavebníka na dodržiavanie určených záväzných podmienok na stavenisku a stavebník opätovne podmienky porušuje, stavebný úrad zahájil so stavebníkom konanie o správnom delikte podľa § 106 ods. 3 písm. b) stavebného zákona, za skutok uskutočňovania stavebných prác v rozpore s vydaným stavebným povolením č. OSaŽP/32656-195/2016/Ká zo dňa 16. 2. 2016.

Odbor stavebný a životného prostredia
20. september 2017

nevyspaty

to tá sankcia asi bude par sto €, ked tu bez najmensej zmeny trieskaju a pília od 7:00. Ako konanie dopadlo? mozte hned rozmyslat nad krajnym riesenim, nakolko prace prebiehaju bezo zmeny rovnako rusivo a neohladuplne a stavebnik uplne ignoruje cely institut stavebneho povolenia.
13. október 2017

smutny smajlik

Prosim vas je k tomuto nejake vyjadrenie samospravy? na tejto stavbe sa pracuje bezo zmeny od 7:00. Hluk je aj po opakovanych oznameniach na policii stale bezohladny, mate prosim nejake riesenie? ved oni snad najviac trieskaju od 7:00 do 8:00 rano, chapeme to, ale pre kazdeho uradnika aj policajta pravidla platia a na stavebne firmy nie? zaváňa to korupciou a kamarátšaftmi. Ak mate moznost pomozte nam. PROSIM
16. október 2017

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň,
ďakujeme Vám za podnet. Pridelíme ho na vybavenie Odboru stavebnému a životného prostredia a Mestskej polícii Mesta Trnava a o jeho ďalšom riešení Vás budeme informovať.
Dovoľujeme si zadávateľa podnetu požiadať o kladnú alebo zápornú spätnú väzbu súvisiacu s vyriešením podnetu.

Mestský úrad Trnava
24. október 2017

sklamany

Dobre rano, 7:05, 24.10. zacali hlucne stavebne prace s karbobruskou, nehovorim o hlucnom osobnom spravani pracovnikov, po telefonate na mestsku policiu sme dostali odpoved ze nieje nocny klud, policajt cislo 046. Informacie asi nepristali na urodnej pode, stalo sa aj cez vikend ze sme museli 3x volat, kym policajt hladal vynimku stavebneho povolenia a ked ju nenasiel tak az potom poslal hliadku. Na stavbe sa bezne pracuje cez vikend, ale ak su pracovnici ohladuplni, nevolame 159. Ale v nedelu poobede naplno pílili a trieskali na cele mesto. Je pre nas nepochopitelne preco o 7mej zacnu pilit a potom su ticho do 7:45 kedy zacnu naplno. Opakujem, nechceme nic viac ako dodrziavat pravidiel stavebneho povolenia, ktore je nastavene férovo. hlucne prace az od 8mej rano a ziadne hlucne prace cez vikend. Prosim mozte nas informovat kolko podnetov vlastne bolo spracovanych a ako pokracuje konanie pre porusovanie tohto povolenia? Problem je rezim na stavbe nastaveny od 7: do 11:00 kedy vsetci idu na obed, aby mohli skoncit uz o 4tej. kto nam pomoze ked nie stavebny urad a policia? aby nas niekto na linke 159 odhovaral od nahlasovania porusenia??? Verime ze je za tym osobny zaujem a nie prepojenie investora/stavebnika na aparat mestskej policie atd :(
31. október 2017

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň,
pripájame stanovisko stavebného úradu k podnetu a jeho aktualizácie z 24. 10. 2017:

Dokazujete sa na počet spracovaných podnetov na stavbe City Residence a ich riešenie. Stavebný úrad k danej veci uvádza: Stavebníkom stavby CITY RESIDENCE TRNAVA, Ulica Františkánska, Ulica Štefánikova, Hradobná ulička, Trnava je spoločnosť AK Immobilien s. r. o., IČO: 44 053 134, so sídlom Ulica Koniarekova 19, Trnava. Medzi stavebníkom, stavebným úradom a mestskou políciou nie je žiadne „priateľské prepojenie“, ako sa domnievate. Mestská polícia na základe telefonického podnetu vykoná na stavbe CITY RESIDENCE TRNAVA preverenie a spíše úradný záznam, ktorý následne postúpi na doriešenie stavebnému úradu. Stavebný úrad od augusta 2017 do 24. 10. 2017 eviduje voči predmetnej stavbe 9 podaní sťažností. Stavebný úrad vyhodnotil 5 podaní za opodstatnené sťažnosti a 4 podania za neopodstatnené, nakoľko hlučné práce hliadkou MsP Trnava neboli preukázané. Stavebný úrad na základe sťažností zverejnených na webstránke Odkaz pre starostu už niekoľkokrát upozornil stavebníka na dodržiavanie určených záväzných podmienok na stavenisku. Nakoľko aj po tomto upozornení stavebník opätovne porušoval podmienky stavebného povolenia, stavebný úrad zahájil so stavebníkom konanie o správnom delikte podľa § 106 ods. 3 písm. b) stavebného zákona, za skutok uskutočňovania stavebných prác v rozpore s vydaným stavebným povolením č. OSaŽP/32656-195/2016/Ká zo dňa 16. 2. 2016. Stavebníkovi už bola zo strany Mesta Trnava ako príslušného stavebného úradu rozhodnutím zo dňa 23. 10. 2017 udelená sankcia. Rozhodnutie zatiaľ právoplatnosť nenadobudlo. V prípade, že stavebník bude pokračovať pri svojej stavebnej činnosti v porušovaní podmienok stavebného povolenia, stavebný úrad opätovne pristúpi k uloženiu pokuty. Stavebný úrad vzhľadom k zachovaniu nerušenej pohody bývania v predmetnej lokalite obmedzil vo vydanom rozhodnutí nad rámec vyhlášky vykonávanie stavebných prác hlučného aj nehlučného charakteru, a to nasledovne:
- práce vyznačujúce sa zvýšenou hlučnosťou možno vykonávať v čase od 8.00 - 17.00 hod., okrem sobôt, nedieľ a štátnych sviatkov,
- stavebné práce nehlučného charakteru možno prevádzať v čase od 7.00 - 19.00 hod., okrem sobôt, nedieľ a štátnych sviatkov.
Stavebník sa voči vydanému rozhodnutiu neodvolal. Preto stavebný úrad vyžaduje, aby sa podmienky rozhodnutia plnili. Ak je zistené nedodržiavanie týchto podmienok, jedinú možnosť, akú stavebný úrad má, je ukladanie sankcií. K uloženiu sankcie je však potrebné riadne preukázanie porušenia podmienok povolenia. Stavebný úrad ale nemá k dispozícii relevantný dôkaz o prekročení prípustnej hladiny hluku.

Ochrana pred hlukom je v kompetencii regionálnych úradov verejného zdravotníctva. V Trnave je to Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trnave, Limbová 6, 917 01 Trnava. Znamená to teda, že ak dotknutá osoba je presvedčená, že stavebník prekračuje prípustne normy hladiny hluku, práve hygienici by mali dohliadať na ich dodržiavanie. Limity a spôsob ochrany verejnosti stanovuje vyhláška Ministerstva zdravotníctva č. 549/2007 Z. z., ktorou sa určujú podrobnosti pri posudzovaní a meraní hluku a vibrácií vo vonkajšom prostredí. Z textu tejto vyhlášky vyplýva, že ochrana pred hlukom sa delí na tri časové intervaly, a to deň (od 6.00 do 18.00 hod.), večer (od 18.00 do 22.00 hod.) a noc (od 22.00 do 6.00 hod.). Posudzovaná hodnota vo vonkajšom prostredí je ekvivalentná hladina zvuku pre deň, večer a noc. Prípustné hodnoty určujúcich veličín hluku vo vonkajšom prostredí sú stanovené v tabuľke č. 1. Pre chránené územie (priestor pred oknami obytných miestností bytov a rodinných domov a pod.) je hluk z iných zdrojov stanovený pre deň nad 50 dB, večer 50 dB, noc 45 dB. Stavebná činnosť v blízkosti chránených budov je v pracovných dňoch posudzovaná od 7.00 do 21.00 hod. a v sobotu od 8.00 do 13.00 hod. V nedeľu a vo sviatky je vo všeobecnosti zákaz vykonávať práce, ktoré obťažujú hlukom.

Odbor stavebný a životného prostredia
13. november 2017

Trnavčan

Takže v soboty, nedele a štátne sviatky sa na tej stavbe nesmú podľa platného stavebného povolenia prevádzať ŽIADNE STAVEBNÉ PRÁCE!, je jedno či hlučné alebo nehlučné.
Ak stavebník ignoruje podnmienky v platnom stavebnom povolení, tak o sankciách jednoznačne hovorí stavebný zákon. Stačí ich nekompromisne uplatniť, čo je zo zákona povinnosť. A pokuta ( s možnosťou ju zvyšovať až po hornú hranicu) je len jedna z možností.
14. november 2017

nevyspaty

co su nehlucne prace??? patri k tomu karbobruska a trieskanie kladivom??? ste na smiech aj s celym vasim stavebnym uradom aj starostom, nic ste nevyriesili, trieskaju a pilia od 7rano, pracuju kazdy vikend, bez problemov tu v nedelu rano trieskaju na cele centrum a ani ste radsej nenapisali vysku pokuty, boli by ste za este vacsich šašov. ked z toho nic nemate, tak ste fakt za uplnych debilov lebo pomahate otravovat a nicit pohodu byvania v meste. asi tu z vas nikto nebyva, tak je vam to jedno. hlavne aby ste nemuseli prstom pohnut, ako typicke pre slovensko. bratislava ma svojho bastrnaka, trnava svojho póra. ak na vas nikto z hora netlaci, nemate kamaradske vztahy tak ste iba banda zbytocnych prizivnikov, co dokaze stavebne povolenie vytlacit, ale dodrziavanie vas uz tolko netrapi. a pri tom by sa dalo normalne dohodnut, ved tu v nedelu trieskali 3ludia a po 12tej skoncili. aky to ma zmysel??? a na zaver vam vsetkym, prizivnikom na stavebnom aj v urade starostu, prajem takeho suseda ako je vlado a jeho primitivni robotnici. aby ste sa nikdy nevyspali vy neschopni a zbytocni paraziti. od stavebneho uradu cez mestsku policiu co chodi okolo a kym nezavolame tak su hluchi slepi a nevidia porusovanie sami od seba, az po vedenie trnavy, ktore nam nijako nepomaha a ignoruje toto hrube porusovanie komfortu byvania a pravo na odpocinok. STE NA SMIECH NAM, STAVEBNIKOVI A HLAVNE DEVELOPEROVI, kazdy den to pocujeme v priamom prenose.

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania