Studená voda v bazéne

Zodpovednosť za riešenie: Trnava

Vyriešený
meno
voda 16. januára 2019

V Trnave máme debarierizovanú mestskú plaváreň na Zátvore. Bola to veľká investícia, ale vozíčkari plaváreň nevyužívajú. Vyhradené parkovisko pre imobilných, prístup na 1.poschodie, šatňa i zdvihák do bazéna sú perfektné. Je tam však jeden skrytý problém, ktorý nesúvisí s bezbarierovosťou a to je studená voda v bazéne.
Tento problém je od postavenia tejto plavárne. Myslela som, že keď sa plaváreň zateplí, zníži sa únik tepla a zlepší sa aj teplota vody. Nestalo sa tak, voda je naďalej studená. Vozičkari hneď po sprístupnení signalizovali tento problém, že pri plávaní v tejto plavárni hneď nachladnú.
Otázka je, v čom je problém slabého ohrevu vody. Technické vybavenie plavárne nedovoľuje vyšší ohrev, z nejakého dôvodu zotrvačnosťou sa ohrieva voda iba na nízku teplotu (keď to stačilo pred 30.rokmi, stačí to aj teraz), alebo sa o tomto probléme nehovorí, lebo sa o ňom nevie.
Ďakujem, že budete venovať tomuto problému pozornosť.

17. január 2019

erik

vie sa o tom ale sa neriesi, deti tam chodili na plavecky drkotali zuby ale prezili :-), ja som tam vydrzal len ked som stale plaval :-)
17. január 2019

Juraj

Technika na teplejsiu vodu tam je, to by ale niekto musel chciet realne prikurit.
17. január 2019

Jana

Bývam neďaleko ale tiež plaváreň nevyužívam ťažko sa pohybujem a voda je mi studená a nevládzem sále plávať a dlho tam nevydržím. Jana
17. január 2019

Citizen

Nechcem tu nikoho z vas poucovat ale na tuto plavaren chodim aj ja a nemyslim si ,ze voda je chladna. V prvom rade si treba uvedomit ze je to plavecky bazen a nie termalny. Podla vyhlasky sa teplota vody v plaveckych bazenoch pohybujue od 26-28 stupnov nie vsak viac ako 28 co plavaren aj splna. Je to hlavne kvoli hygienickemu hladisku. Taktiez zateplenie budovy nema ziadny suvis s teplotou vody v bazene. Ak uz daco treba riesit tak su to podla mna sprchy pretoze tie su na tejto plavarni v zalostnom stave.
22. január 2019

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň,
podľa § 8 ods. 7 Vyhlášky Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o požiadavkách na kvalitu vody, kontrolu kvality vody a o požiadavkách na prevádzku, vybavenie prevádzkových plôch, priestorov a zariadení na prírodnom kúpalisku a na umelom kúpalisku je najvyššia prípustná teplota vody v plaveckom bazéne 28 stupňov C. Vyššia teplota vody v plaveckom bazéne predstavuje zvýšené riziko šírenia baktérií (najmä baktéria Pseudomonas aeruginosa, ktorá vyvoláva ťažké infekcie) a rôznych kožných chorôb. Podľa predchádzajúcej vyhlášky platnej do roku 2012 bola dokonca maximálna povolená teplota vody v plaveckom bazéne 26 stupňov C. Teplota vody v bazéne Mestskej plavárne Zátvor je udržiavaná na najvyššej povolenej úrovni 28 stupňov C. Teplota vzduchu sa pohybuje v rozmedzí 30 – 31 stupňov C, čím je dodržaný odporúčaný rozdiel medzi teplotou vody a vzduchu 2 – 4 stupňov C.
Ideálna teplota vody pre aktívne plávanie je 26 – 28 stupňov C. V neplaveckých bazénoch je povolená o niečo vyššia teplota vody, maximálne 30 stupňov C, v oddychových bazénoch je to 40 stupňov C. V plaveckom bazéne platné hygienické predpisy, ktoré upravujú požiadavky na kvalitu vody a prevádzku kúpalísk, nedovoľujú zvýšiť teplotu vody nad 28 stupňov C.

Správa kultúrnych a športových zariadení

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania