Nepekná socha

Zodpovednosť za riešenie: Turzovka

Vyriešený
meno
Kristína Ďurkáčová 01. januára 2014

Dobrý deň prajem,
Dnes som opať šla okolo novej Uhorčíkovej sochy. A opať som cítila zhnusenie a rozhorčenie. Opsravedlňujem sa výraz, no daná socha mi svojimi kruhovými časťami , pripomína záchod. Konkrétne také tie bójky zo záchpodovej nádržky. Niekde som čítala, že socha znázorňuje poklad Uhorčíka...
Skátka, socha je nepekná a nemyslím si, že sa vobec niekomu páči. Viem, že teraz sa s tým už nedá nič robiť, keďže tú sochu už mesto odsúhlasilo a kúpilo. Len mi je ľúto, že na tom mieste nestojí ozajstné vyobrazenie Uhorčíka, ktoré by bolo pekným kúskom Turzovského srdca...,
KĎ.

02. január 2014

Ján Chromík

Mesto Turzovka nekúpilo sochu, ani ju nefinancovalo. Súhlasilo len s umiestnením "umeleckého" diela do Parku rodákov. Sochu si objednal a financoval Spolok priateľov Turzovky na pamiatku 300 - stého výročia od smrti zbojníka Tomáša Uhorčíka. Čo sa týka vzhľadu pamätníka je to na zváženie, pretože sto ľudí, sto názorov. Ani mňa táto "plecharina" neoslnila, ale môžeme byť vďační Spolku priateľov Turzovky, že sa snaží v rámci obmedzených finančných možností propagovať svoje mesto a týmto spôsobom. Ja sa pod svoj názor rád podpíšem a neskrývam sa pod iniciály. Turista Ján Chromík.
02. január 2014

Kristína Ďurkáčová

Dobry den,vsimnite si,prosim,ze som uviedla aj cele meno,kedze sa nehambim za svoj nazor.je to v casti "podnet zaslal...".
nuz teda je skoda, ze tych malo penazi slo na taku plechaninu.
13. január 2014

Lucia Janulíková

Dobrý deň,
tiež ma toto "moderné" umenie vobec neoslovilo - skor naopak.
Je škoda, že sa v týchto veciach mesto či spolok priateľov Turzovky neopýta i na názor občanov mesta - možno by boli prekvapení že obyvatelia Turzovky majú iné umelecké cítenie.
Toto miesto mohlo byť skrášlené sochou, ktorá skutočne zobrazuje T. Uhorčíka (i keď to bol zbojník ;) ), alebo iný výjav, ktorý by bol doplnením drevených soch, kt. sú po meste rozmiestnené.
Takto mi to pripadá ako "plácanie" piateho cez deviate - krásna rezbárina vs. plechová zlátanina.
Lucia Janulíková
13. január 2014

Odkazprestarostu.sk

Dobrý deň,
obrázok sochy bol upravený z dôvodu zasahovania do súkromia zobrazených osôb.

S pozdravom

Jana Heglasová, Administrátor Odkaz pre starostu mesto Turzovka
15. január 2014

Odpoveď samosprávy

Sme veľmi radi, že sa na portáli „odkaz pre starostu“ začína diskutovať a ľuďom v našom meste nie je ľahostajné, čo sa okolo nich deje. Snahou samosprávy vždy bola a je otvorenosť, transparentnosť a vecný dialóg so svojimi občanmi i širokou verejnosťou za hranicami nášho mesta. Na margo témy sochy venovanej nášmu rodákovi Tomášovi Uhorčíkovi je potrebné uviesť niekoľko faktov:
1. zámer vyplynul z dlhoročnej vzájomnej spolupráce mesta a Spolku priateľov Turzovky, ktorá prináša svoje ovocie v mnohých formách, či už hmatateľných (monografie, označenie pamätných miest, sochy a pamätníky a pod.) ale i nehmatateľných (priblíženie vlastnej, často zabudnutej, alebo nepoznanej histórie súčasníkom a nasledujúcim generáciám, celospoločenská výchova k lokálpatriotizmu, zdravej hrdosti na poznanie, umenie a zručnosti našich predkov atď.)
2. investorom a zadávateľom diela bol Spolok, ktorý sochu venoval mestu (samospráva sa finančne podieľala na prevoze a inštalácii sochy). Autorom je Ondrej IV. Zimka, ktorý patrí medzi mladých umelcov venujúcim sa modernému sochárstvu, a tak ako sa vyvíja náš život v určitom období, čase a vo svojej pestrosti aj umenie je živé, vyvíjajúce sa a pestré vo svojich formách a prejavoch. Podľa našich informácii naplnil víziu diela prekonzultovanú so zadávateľom pred samotnou realizáciou v rámci materiálových i obsahových podmienok a možností.
3. Pri hľadaní na priestoru na inštaláciu sa citlivo zvažovali urbanistické hľadiská, aby „nesúperilo“ tradičné a ľudové (stelesnením tejto formy je Šarkpark a sochy plenéru Drevené tajomstvá) s moderným ( v rámci charakteru a možností napr. zrekonštruovaný, novodobejšie poňatý priestor pešej zóny).
Necítime sa byť odborníkmi na posudzovanie umeleckých kvalít toho či onoho autora – tvorbu a jej spoločenský či umelecký prínos snáď zhodnotia kvalifikovane ľudia až po určitom čase, no zároveň neupierame nikomu jeho vlastné názory a pocity prameniace z konkrétnych zážitkov a poznania, preto o ostatných subjektívnych pohľadoch prispievateľoch nebudeme polemizovať.


Mgr. Kamil Kobolka, viceprimátor mesta

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania