Sídlisko 1. mája-osvetlenie-chýbajúce/nedostatočné

Zodpovednosť za riešenie: Vranov nad Topľou

V riešení
meno
Majovčani Vranovčani 17. júna 2021

16. jún 2021

Majovčani Vranovčani

Starý pôvodný stĺp bol zlikvidovaný a nový nebol osadený.
Už dlhšie obdobie je v danej lokalite v noci "Tma ako v rohu" :)

Dochádza často k poškodzovaniu majetku - poškodenia je vidieť na stenách panelového domu na priložených fotografiách.
Otázna je aj bezpečnosť pre obyvateľov spodných bytov v danej lokalite.
24. jún 2021

Odpoveď samosprávy

V danej lokalite bola vykonaná komplexná rekonštrukcia verejného osvetlenia v rokoch 2007-2008,ktorou boli vymenené cestné a parkové stožiare, svietidlá a časť káblových rozvodov. Na Vami uvedenom mieste sa z dôvodu zlého prístupu technikou pre údržbu svietidlo neosadzovalo. Od tej doby nikto z bloku "E" neavizoval potrebu osadenia svietidla, až teraz po 14-tich rokoch. Keďže osadenie by si vyžiadalo väčší obnos financií, musia danú požiadavku schváliť poslanci Vašej mestskej časti ako svoju prioritu pre daný rok.
Kto? Referát výstavby, dopravy a životného prostredia.
Kedy? Po schválení výboru mestskej časti a následnom schválení financií v MsZ

Mgr. Eva Fedorňáková, hovorkyňa mesta
29. jún 2021

HLINIK1M

Lampa odstranena miestnou firmou zaujimave ze lampa bola odvezena a k lampe bol aj vykopany rigol na kabelaz ktory bol nakoniec zasypany
02. júl 2021

Majovčani Vranovčani

SVO = Stĺp verejného osvetlenia
VO = Verejné osvetlenie
PC = Prístupová cesta

Pred rekonštrukciou alebo obnovou VO je vyhotovaný plán, kde sa väčšionou navrhuje výmena svietidiel 1:1 a na to je poukázaný aj rozpočet.
Ak sa technika vedela do danej lokality dostať v roku cca 1980 pri vybudovaní VO a celé obdobie bola vykonávaná aj údržba (okolie paneláka sa doteraz vôbec nezmenilo),
tak tomu malo byť aj v rokoch 2007-2008 pri rekonštrukcii a neskôr.
Samospráva určite disponuje aj pôvodnou mapou VO z danej lokality, kedy dané VO bolo vybudované v r. 1980.
Podľa tejto mapy mala prebehnúť aj spomínaná rekonštrukcia - takmer všetky SVO sú na pôvodných miestach aj osadene.
To, že na danom mieste bol niekedy chýbajúci SVO potvrdzuje aj betónová obruba v ktorej bol osadený daný SVO.

Samospráva:
"Na Vami uvedenom mieste sa z dôvodu zlého prístupu technikou pre údržbu svietidlo neosadzovalo"

Faktom je, že pri rekonštrukcii VO v roku 2007-2008 musela technika prejsť okolo chýbajúceho SVO aby osadila SVO-1 na ktorom doteraz vykonáva údžbu.
SVO-1 sa nachádza ešte hlbšie za panelákom ako chýbajúci SVO, takže s prístupom nie je žiaden problém.

Foto A
Prístupová cesta PC k miestu kde stál od roku cca 1980 teraz chýbajúci SVO.

Foto B
Na fotografii vidiet PC prechadzajúcu k SVO-1 popri chýbajúcemu SVO - priestor pre techniku je dostatočne široký.

Panelák "blok E", kde tento SVO chýba je alokovaný ako posledný v rade panelákov, teda na konci ulice a ďalej je už len les.
Aj z týchto dôvodov by samospráva mala zabezpečiť osadenie SVO.

Pre samosprávu by mala byť prvoradá bezpečnosť každej lokality.
Poškodzovanie majetku a vandalizmus môžte vidieť takmer na každej fotogriafii v danom podnete.

Určite samospráva nájde nejaké finančné prostriedky, ktoré ušetrila pri rekonštrukcii v r. 2007-2008 kedy starý SVO nebol nahradený novým :)


"Významný vplyv má verejné osvetlenie na oblasť kriminality.
Podľa štatistík USA došlo po inštalácii moderného osvetlenia k poklesu zločinov spáchaných na verejnom priestranstve."
http://www.posterus.sk/?p=18348

"Vďaka zlepšenej viditeľnosti sa znižuje kriminalita a vandalizmus."
https://freyaled.com/blog/bezpecnost-v-mestach-ako-moze-prispiet-verejne-osvetlenie-1-cast

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania