Vysokoškolákov-chodník-chýbajúci

Zodpovednosť za riešenie: Žilina

V riešení
meno
Roman Šimo 13. februára 2019

V úseku Eropalace - Matice Slovenskej (smer ul. Piešťanská) chýba chodník. Menšia časť na smer po premostení od ul. Dobšinského.

Chodci prechádzajú momentálne na vlastné riziko cez tzv. "Centrum". Táto bývalá nákupná galéria je však v stave čiastočne aj nebezpečnom, keďže majiteľ tohto komplexu pravdepodobne nemá záujem alebo dostatok finančných prostriedkov tento priestor prispôsobiť štandardu, ktorý by mal byť bežný. Malo by byť v záujme občanov tento problém riešiť na úrovni minimálne mesta.

15. február 2019

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň, ďakujeme za podnet. Keďže ide o súkromný pozemok mesto nemôže v tejto veci konať.
Kto? Odbor dopravy MsÚ

Martina Žureková, Odbor tlačový a zahraničných vecí, MsÚ Žilina
15. február 2019

Roman Šimo

Ďakujem za reakciu. Aj v tomto prípade sa však ukazuje, akým veľmi nepremysleným spôsobom sa odpredávali pozemky v minulosti a v súčasnosti možno tiež. Nič sa neriešilo s pohľadom do budúcnosti i vo verejnom záujme. Pravdepodobne ani kúsok zeme pri cestách nemá mesto vo svojich rukách. Je možnosť riešiť trasu chodníka obchádzkou popri predajni Opel s kopírovaním hlavnej cesty. Tieto miesta sú však podľa všetkého tiež súkromné. Na Solinkách , ak sa nemýlim najnovší chodník bol vybudovaný v rámci "cudzích" pozemkov. Všetko je asi o diskusii, komunikácii. Aspoň by magistrát mohol "zatlačiť" na majiteľa objektu "Centrum". Chceme ďalší "strašidelný hrad" ? Ten posledný, musel priniesť osobné nešťastia, aby kompetentní vec riešili. Nechcime, aby sa vždy v takýchto prípadoch zatvárali oči, zmietlo sa všetko ihneď zo stola. Prosím mesto, aby nebralo tento podnet ako uzavretý. Je to v podstate jedna z najdôležitejších spojníc pre chodcov smer ul. Piešťanská, Fatranská, Trnavská - smer mesto (Poliklinika Žilpo, pošta, Klientské centrum, kostol...)

http://www.zilina.sk/?page=ukazspravu&id=14201
15. marec 2019

Roman

Aktuálne foto, vo večerných hodinách. Úsek, nespĺňa funkciu bezpečného prechádzania chodcov ani v otázke osvetlenia.
16. marec 2019

Roman

Chodník (cesta?) pred budovou Finančnej správy, je v dezolátnom stave. Ďalší dôvod, prečo prechod v tejto oblasti, nie je ideálny.
22. marec 2019

Roman

Aktuálne foto 1 - stav časti stropu budovy, kadiaľ prechádzajú chodci.
22. marec 2019

Roman

aktuálne foto 2.
22. marec 2019

Roman

Prikladám varianty trasy možného chodníka. Priamo z mestského úradu som dostal odpoveď, že keďže sa jedná väčšinou o súkromné pozemky, nie je možné vybudovať chodník od ulice Piešťanská po Europalace. Dôstojná dlaždená alebo asfaltová komunikácia chýba a to množstvo ľudí dochádza na smer mesto i rekreačne na bývalé kukuričné pole. Najbližší chodník je ul. Nitrianska - Nanterská a ul. Fatranská - ul. Vysokoškolákov. Obidve trasy sú veľkou obchádzkou. Pôvodne som navrhoval tri varianty. Na tomto obrázku je 5. Do podnetu to dávam len ako informáciu. Aj keď sa jedná o časť súkromných pozemkov, diskusia vždy môže byť. Možno aj súkromník sa nemusí "brániť". Je aj pravdou, že závisí všetko od toho, ako sa zachová spoločnosť vlastniaca CENTRUM. V neposlednom rade, vo všetkých variantoch svieti otázka financií.

Variant 1: krátky úsek popri parkovisku NAY - priechod pre chodcov cez cestu ul. Vysokoškolákov
Variant 2: úsek popri predajni Opel od ul. Matice Slovenskej a priechod pre chodcov cez cestu ul. Vysokoškolákov
Variant 3: úsek popri predajni Opel v smere na Europalace (problém výstavná plocha automobilov, výhoda časť pozemkov by mala byť mestská)
Variant 4: úsek popri CENTRUM ul. Obchodná
Variant 5: úsek popri ul. Obchodná (ul. T. Vansovej) s napojením na most pri Europalace. Nevýhodou je kopcovitý terén a pripravovaný projekt garážového domu. Chodník však môže ísť popri ňom, ak sa vôbec vybuduje.
25. september 2019

Roman

Výtlky pred budovou KÚ FS boli opravené. No pôvodná myšlienka podnetu a to nebezpečný prechod cez priestor bývalého obchodného centra, zostáva.
01. október 2019

Odkazprestarostu.sk

Dobrý deň,
podnet sme opäť poslali samospráve s prosbou o vyjadrenie.

S pozdravom
administrátor Odkazu pre starostu pre Žilinu
01. december 2019

Roman Šimo

V tomto probléme som "oslovil" i primátora, niektorých poslancov, dostal som odpoveď z mesta. Ubehli už mesiace odvtedy a ani nepočítam, že sa niečo pohne v tomto dopredu. Zamietavé stanovisko je odôvodnené súkromným vlastníctvom a dopravnou situáciou v tých miestach. Chodník vraj nie je preto možné dobudovať. Stále si stojím za tým, že plnohodnotná spojnica v podobe chodníka k ul. Piešťanská v smere od ul. Vysokoškolákov neexistuje. Najjednoduchší variant sa zdá vedenie chodníka popri obchodu NAY. Tam by ich strata malej časti pozemku mrzieť nemusela. Zložitejšie to je asi s priechodom pre chodcov cez ul. Vysokoškolákov. Už potom zostáva prepojenie s ul. T. Vansovej a potom následne na premostenie pri Europalace. Argument, že ľudia si majú prejsť až na ul. Fatranská - ul. Tatranská, či obkľukou cez ul. Dobšinská, sa akceptovať nedá. Jediná možnosť je už iba možno petícia, no základ je komunikácia mesta s majiteľmi. Nenavrhujem to kôli sebe, ale hlavne kôli ľuďom v tej lokalite bývajúcich. Záber je ale oveľa väčší. Váham, či navrhnúť podnet ako uzavretý.
14. marec 2020

Odkazprestarostu.sk

Dobrý deň,
podnet sme opäť poslali samospráve.

S pozdravom
administrátor Odkazu pre starostu pre Žilinu
30. máj 2020

Roman Šimo

Aj toto je možné miesto na vybudovanie chodníka. V prípade, že by sa neplánovalo rozšírenie komunikácie. Samozrejme to ale nerieši celkom pôvodný problém. Obrátil som sa i priamo na majiteľov elektrodomu a uviedli, za určitých okolností, by sa vedeli zriecť časti pozemku pri okraji cesty ul. Matice slovenskej. Orgány mesta neviem, či na to reflektovali. Odtiaľ je už len kúsok na vytvorenie priechodu cez cestu ul. Vysokoškolákov. Nie je to tiež top trasa, no má svoj význam.

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania