Antona Bernoláka-Verejný poriadok-iné

Zodpovednosť za riešenie: Žilina

Vyriešený
meno
Martina 01. marca 2019

Opakovaná špina a neporiadok pred OD Tesco, najnovšie tam leží aj bezdomovec. Okrem toho sa tam každý deň stretáva skupinka bezdomovcov. Páchne tam moč.Nie je zodpovedný za čistotu pred OD Tesco vedúci prevádzky?

01. marec 2019

Jozef

Zodpovedná je Mestská polícia....
01. marec 2019

Zoltan Bagin

Pravidelne chodim okolo a je to spina a bezdomovci prepity celkovo od tesca az po aupark
01. marec 2019

Jozef

SPOZNAVÁJTE KRÁSY MESTA ŽILINA - "OD STANICE AZ DO BYTČICE"... Asi manažment MP by mal mať pohovor s poslancami jednotlivých mestských častí a nevyhovárať sa na nedostatok pracovníkov... MP má riešiť takéto " BOĽAVÉ VREDY V MESTE " v prvom rade... MP boli zriadzované na OCHRANU VEREJNEHO PORIADKU nie na výkon činností, ktoré si VYDUPALI neskôr ( DOPRAVA = POKUTY )...
02. marec 2019

Jozef

Je to hanba, také exponované miesto ako je bulvár by si zaslúžilo viac opatery.
02. marec 2019

Roman Šimo

Policajti si idú nakúpiť do potravín, ale uvedení bezdomovci nie sú stredobodom ich záujmu. Veď aj prečo. Kam s nimi? V útulkoch takých nechcú a záchytky už neexistujú. V Žiline to ide v tomto dole vodou.
02. marec 2019

Jozef

Bulvár by mal byť kompletne bez áut, v strede krásna zelená trávnatá plocha a chodníky lemované minimálne 30-40 cm širokými travertínovými pásmi s prúdiacim potôčikom okolo chodníkov po oboch stranách ( myslím Hliny I-III a II-IV...) žiadne bicykle, proste čistý RELAX aby sa tomu dalo hovoriť BULVÁR... Žiadne auto ani bicykel...
03. marec 2019

Martin

Súhlasím, až na tých cyklistov, keďže je tadiaľ vedená hlavná (a ešte nedokončená) cyklotrasa spájajúca centrum - Solinky - Bytčicu. Cyklotrasy sa dajú riešiť aj nekonfliktne voči ostatnej infraštruktúre.
03. marec 2019

Martin

Ale celé je to v rovine vzdialenej budúcnosti, keďže v priestore by najprv museli vzniknúť podzemné parkovacie plochy, čo by stálo ťažké milióny.
03. marec 2019

Roman Šimo

Všetko je o mentalite a tolerancii národa. Musíme sa vzájomne chodci a cyklisti rešpektovať. Keďže však cyklisti chodia v protismere (dokonca aj MP) a chodci chodia po cyklotrase, darmo môžeme vymýšľať niečo lepšie. No a opilci, patria k Bulváru už desaťročia. V tichosti sa to všetko toleruje. Takto sa asi tak skoro neposunieme, k lepšiemu prostrediu pre život v meste.
12. marec 2019

Jarek

Bezdomovcov by ste si mal pán primátor poriešiť.
Obťažujú hlavne pre auparkom na zastávke, kde vysedávajú, pijú víno (aj mladistvému dávajú piťcca13ročbému), vykrikujú, ľudia sa ich boja, pýtajú peniaze, pijú a opľúvajú okolie lavičiek.
Mestská polícia? Volal som im, ale len prešli okolo. pretože vedľa trebalo riešiť papuče za ne-LPG autá.
Budete to riešiť pán primátor? Aspoň sľúbte :-/
13. marec 2019

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň, podnet sme zaslali zodpovedným osobám na riešenie. Mesto Žilina
Kto? Odbor životného prostredia, MsÚ Žilina

Andrea Bialoňová, Odbor tlačový a zahraničných vecí, MsÚ Žilina
19. marec 2019

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň, ďakujeme za podnet. Lokalitu okolo Tesca sme celú vyčistili. Súčasne sme upozornili majiteľa stavby, že je povinný udržiavať si poriadok okolo nej.
Problém s bezdomovcami majú všetky mestá na Slovensku a je naozaj veľmi ťažké nájsť riešenie. Mestská polícia Žilina pravidelne rieši podnety týkajúce sa bezdomovcov, avšak ak neporušujú žiadne právne predpisy nemôže ich len tak vykázať z nejakého miesta. A ak sa tak aj stane, presunú sa na iné. Sú to ľudia bez domova a preto sa pohybujú kdekoľvek na verejnom priestranstve. Aj v prípade ak porušujú nariadenia, je nemožné od nich vymôcť pokutu za priestupok ani ich nikam premiestniť. Nie je kam a ani najbližšia rodina im vo väčšine prípadoch nechce pomôcť.
Uvedomujeme si dôležitosť obnovy verejného priestoru a lokalita Bulváru je zaradená v dlhodobých plánoch na celkovú revitalizáciu. Mesto Žilina.
Kto? Odbor životného prostredia MsÚ Žilina

Martina Žureková, Odbor tlačový a zahraničných vecí, MsÚ Žilina
20. marec 2019

Jarek

A ešte poprosím samosprávu odpoveď na otázku, či má mestská polícia nejaký problém s tým, aby dohliadala na porušovanie právnych predpisov a nariadení? Konkréte uvediem napríklad tie najčastejšie, s ktorými sa u menovanej skupiny obyvateľov stretávame:
- konzumácia alkoholu na verejnosti
- obťažovanie ostatných
- verejné pohoršenie (močenie do gatí, alebo na zem, vykrikovanie oplzlých slov, vypytovanie koruniek na chlast)
- poskytnutie alkoholu mladistvým (13-14 r.) priateľom
- fajčenie na MHD zastávke

Myslím si, že ak by MP častejšie hliadkovala a od tejto skupiny by sa častejšie vymáhali pokuty, a robili im s tým dookola problémy, rozmysleli by si, či budú kempovať pred auparkom, na bulvári alebo okolo vychytených lokalít. To by však najprv MP musela začať robiť niečo užitočné. Prosím posunúť informáciu aj pánovi primátorovi.
21. marec 2019

Odpoveď samosprávy

Vážený občan, Mestská polícia Žilina kontroluje dodržiavania všeobecne záväzných nariadení v rámci svojich zákonných a kapacitných možností. Bezdomovci sú ľudia bez domova a aj keď ich vykážeme z nejakého miesta, presunú sa na iné a problémy sa opakujú. V prípade priestupku je nemožné od nich vymôcť pokutu, pretože žiadne peniaze nemajú. Vyberajú si miesta, kde je väčší pohyb ľudí, aby mohli okoloidúcich požiadať o pomoc. Zaznamenali sme veľa prípadov kedy hliadka MP viackrát vykázala bezdomovca z konkrétneho miesta a opakovane sa tam vracal. Navyše ak nerobí v danom okamihu žiadny priestupok, nie je možné proti nemu zakročiť.
Je potrebné si uvedomiť, že títo ľudia sú na ulici, nemajú kam ísť a pokutovanie nepomôže. Zatiaľ žiadne mesto nenašlo naozaj efektívny spôsob ako vyriešiť situáciu s bezdomovcami. Je to celospoločenský problém, ktorý nemá jednoduché riešenie. Medzi bezdomovcami sa vyskytujú rôzne kategórie ľudí. Veľkou skupinou sú ľudia, ktorí sa dostali do ekonomických problémov, ale často sú to aj odchovanci detských domovov, ľudia vychádzajúci z výkonu trestu, ľudia s nejakým hendikepom či už zdravotným alebo mentálnym a odsúvaním takýchto ľudí preč sa problém nerieši, len prehlbuje.

Uvedomujeme si negatívne vplyvy a požiadali sme mestskú políciu, aby intenzívnejšie kontrolovala dodržiavanie všeobecne záväzných nariadení na verejných priestranstvách a zamerala sa na kontrolu bezdomovcov.


Martina Žureková, Odbor tlačový a zahraničných vecí, MsÚ Žilina
13. máj 2019

Roman Šimo

Znečistenie pokračuje, no pani bez domova už nás opustila. Smutné, no aj také sa stáva. Nech odpočíva v pokoji. Ťažko povedať, dokedy na tom mieste bude prebývať jej partner.

Pohrebná služba telo si prevzala za asistencie polície v pondelok ráno 13.5..

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania