Nám. obetí komunizmu-parkovanie kolobežiek na (cyklo)chodníkoch

Zodpovednosť za riešenie: Žilina

Vyriešený
meno
Roman Šimo 29. júla 2020

V Žiline sa rozbehlo požičiavanie kolebežiek. Kolobežky však často tvoria výraznú bariéru na chodníku a občas i v oblasti ciest alebo parkovacích miest. Výraznejšie je to ale samozrejme práve na chodníkoch. Tieto dopravné prostriedky nemajú vlastné odstavné plochy, ako majú zdieľané bicykle. Na pohľad to vyzerá len tak, že je to výhodné skôr pre súkromnú zahraničnú firmu. Je potrebné túto situáciu riešiť tak, aby neboli obmedzovaní aj iní obyvatelia. Okrem toho určite v meste žijú alebo sem prichádzajú nevidiaci, ktorým to i podľa medializovaných informácii môže robiť ako prekážka veľký problém.

30. júl 2020

Pavol Senko

Pokial viem Bolt ma dohodnute z mestom odstavne plochy, kde mozu ludia nechavat kolobezky. Za zle odstavenu kolobezku sa uzivatelovi uctuje pokuta 20 alebo 30 eur. Priamo v appke sa daju nahlasovat zle odparkovane kolobezky, neviem vsak aka je tam odozva, ci ju pridu hned preparkovat. Mestska policia by sa mohla zapojit do kontrolovania :) Nie som moc fanusik zdielanych kolobeziek, vo vacsich mestach iba zavadzaju a povaluju sa kade tade. Preto ma prekvapilo ked som videl ze v Ziline sa nemozu odstavovat hocikde. Ak sa budu dodrziavat pravidla nemam s nimi problem.
30. júl 2020

Roman Šimo

Ja tiež zásadne nie som proti zdieľaným bicyklom a kolobežkám. Základom je, aby to pre mesto nebolo nevýhodné z rôznych aspektov a aby to neobmedzovalo iných obyvateľov, ktorí v tom momente tieto služby nevyužívajú. Dnes som skoro zdrevenel, keď "pueberťák" prešiel po nedávno vysadenom záhone kvetov na Bulvári a potom sa snažil postaviť na zadné koleso so zdieľaným bicyklom. Nie je to jediný prípad. Zatiaľ som takéto extrémy s kolobežkou nezaregistroval. Mne sa zdá, že už je viac súkromných kolobežiek, ktoré majú oveľa väčšiu rýchlosť. Corona obdobie prinieslo boom v presune mestom takýmto spôsobom. Je toho už veľa a obávam sa, že to môže priniesť časom problémy. Nemáme totiž vybudovanú ani plnohodnotnú infraštruktúru.
17. august 2020

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň, ďakujeme za podnet. V danej veci intenzívne komunikujeme s prevádzkovateľom, je to však hlavne o prístupe ľudí, ktorí nedodržujú prevádzkový poriadok. Podnety na nesprávne umiestňovanie kolobežiek sú zasielané správcovi, ktorý zabezpečuje ich správu. Zároveň touto cestou žiadame používateľov zdieľaných kolobežiek o dodržiavanie stanovených pravidiel prevádzky a parkovanie kolobežiek len na miestach tomu určených. Mesto Žilina.
Kto? Odbor správy verejného priestranstva a životného prostredia, MsÚ Žilina

Mgr. Andrea Bialoňová, odbor komunikácie a vzťahov s verejnosťou, MsÚ Žilina
17. august 2020

Roman Šimo

Ďakujem za reakciu mesta. Podnet budem považovať za vyriešený, až keď nastane reálna zmena. Uvedomujem si, že to je hlavne o ľuďoch, ktorí túto službu využívajú. Keďže však nie sú odstavné plochy pre tento druh dopravy, som skôr za zrušenie. Nachádza sa to v skúšobnej prevádzke, tak dúfam, že sa ešte nejaké "muchy" vychytajú. Keďže však vidím stav bikesharingu, som v tomto žiaľ skeptik.
20. august 2020

Roman Šimo

Zopár aktuálnych príkladov, akoby to nemalo byť.
Ak opäť natrafím na zle odstavenú kolobežku, možno opäť uverejním foto. Môže byť, že kolobežkár odstaví dopravný prostriedok podľa "predpisu", no iný obyvateľ mesta ju jednoducho zodvihne a premiestni. To už je asi vandalizmus. Ešte som však nevidel niekoho tak robiť.
24. august 2020

Roman Šimo

Článok k danej problematike, no nevhodné umiestnenie kolobežiek nieje v tomto témou číslo jeden:
https://www.zilinak.sk/prispevky/15573/mesiac-zdielanych-kolobeziek-v-ziline-pozitivne-aj-negativne-skusenosti-priemerna-jazda-15-minut
08. september 2020

Roman Šimo

Častý pohľad na Fatranskej ulici, i keď kolobežky boli nedávno premiestnené od zastávky MHD k priechodu pre chodcov. Možno užívateľ zle odstavil alebo niekto ju premiestnil pre svoj dobrý pocit do stredu chodníka.

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania