Chýbajúci priechod pre chodcov

Zodpovednosť za riešenie: Magistrát hlavného mesta

Vyriešený
meno
Ján Hefty 15. februára 2010

Pri Tržnici na Trnavskom mýte veľmi často prechádzajú chodci zo zástavky električiek smerom ku Tržnici a naopak. Toto miesto je veľmi neprehľadné, nakoľko sa nachádza v zákrute a výhľad je obmedzený aj samotnou konštrukciou električkovej zástavky,

Tento neoficiálny priechod využívajú ľudia v podstate s príchodom každej električky, resp. autobusu MHD, často starší ľudia, prípadne matky s deťmi v kočíkoch, pretože v blízkom okolí nie je žiadna možnosť bezbariérového prechodu na druhú stranu Vajnorskej ulice od Tržnice smerom k električkovým zástavkám, prípadne k bývalým kúpeľom Centrál. Pre tieto skupiny ľudí nie je vôbec použiteľný podchod pod Trnavským mýtom, ktorý je pri električkových zástavkách vybavený len jednosmernými pohyblivými schodmi, ktoré sú navyše podstatnú časť dňa mimo prevádzky.

Už dlhodobo tu chýba civilizovaný priechod pre chodcov riadený svetelnou signalizáciou, ktorý by skultúrnil pohyb chodcov a jednoznačne zvýšil ich bezpečnosť.

18. február 2010

Ing. Vladimír Mikuš

www.odkazprestarostu.sk

Chýbajúci priechod pre chodcov Trnavské mýto – Tržnica.

Podchod pod Trnavským mýtom bol vybudovaný začiatkom 70-tych rokov minulého storočia, kedy sa s bezbariérovými úpravami pre pohyb imobilných občanov neuvažovalo a celá križovatka bola pre zaistenie dostatočnej priepustnosti navrhnutá bez úrovňových priechodov. Pre veľký pohyb chodcov cez Šancovú pri Kukučínovej tu bolo na priechode pre chodcov v roku 1999 zrealizované svetelné signalizačné zariadenie so samostatným radičom. Na Krížnej v oblasti medzi zastávkou električiek v smere do centra a Tržnicou nebolo uvažované s vyznačením priechodu, keďže priestorové usporiadanie zastávok električiek a autobusov ako aj smerových pomerov na výjazde z Trnavského mýta do Krížnej a vjazdu do parkoviska tu neumožňovalo vyznačenie bezpečného neriadeného priechodu.
Pre prípadné zrealizovanie svetelného riadenia na požadovanom priechode pre chodcov medzi zastávkou električiek a Tržnicou by boli nutné stavebné úpravy, osadenie nových stĺpikov s návestidlami pre chodcov aj vozidlá, položenie nových káblov k stĺpikom, doplnenie a úprava radiča cestnej svetelnej signalizácie ako aj zmena jestvujúceho spôsobu riadenia celej križovatky. Chodci na tomto priechode by mohli mať dostatočne dlhú zelenú len počas smerového zeleného signálu na pravom odbočení zo Šancovej do Krížnej, pričom vodiči v tomto smere by boli nútení po odjazde z križovatky na zelenú po cca 50m zastaviť na červenú pred priechodom.
Ďalšou možnosťou na splnenie požiadavky imobilných občanov na bezbariérový prístup k objektom a zastávkam MHD v priestore Trnavského mýta je osadenie šikmých schodiskových plošín na jednotlivé schodiská podchodu.
Zvýšenie bezpečnosti chodcov na Krížnej v oblasti medzi zastávkou električiek v smere do centra a Tržnicou je možné dosiahnuť aj fyzickým zabránením prechádzania a to osadením neprielezného zábradlia, s predĺžením až za úroveň Levickej ulice a vjazdu do parkoviska.
Konštatujeme, že stavba svetelnej signalizácie riešeného priechodu sa nenachádza v zozname dopravných stavieb v rozpočte hlavného mesta a tým ani nie sú zaistené finančné prostriedky na jej prípadnú realizáciu.


Oddelenie dopravného plánovania a riadenia dopravy Magistrátu hl.m. Bratislavy, 18.2.2010
18. február 2010

Odpoveď samosprávy

Podchod pod Trnavským mýtom bol vybudovaný začiatkom 70-tych rokov minulého storočia, kedy sa s bezbariérovými úpravami pre pohyb imobilných občanov neuvažovalo a celá križovatka bola pre zaistenie dostatočnej priepustnosti navrhnutá bez úrovňových priechodov. Pre veľký pohyb chodcov cez Šancovú pri Kukučínovej tu bolo na priechode pre chodcov v roku 1999 zrealizované svetelné signalizačné zariadenie so samostatným radičom. Na Krížnej v oblasti medzi zastávkou električiek v smere do centra a Tržnicou nebolo uvažované s vyznačením priechodu, keďže priestorové usporiadanie zastávok električiek a autobusov ako aj smerových pomerov na výjazde z Trnavského mýta do Krížnej a vjazdu do parkoviska tu neumožňovalo vyznačenie bezpečného neriadeného priechodu.

Pre prípadné zrealizovanie svetelného riadenia na požadovanom priechode pre chodcov medzi zastávkou električiek a Tržnicou by boli nutné stavebné úpravy, osadenie nových stĺpikov s návestidlami pre chodcov aj vozidlá, položenie nových káblov k stĺpikom, doplnenie a úprava radiča cestnej svetelnej signalizácie ako aj zmena jestvujúceho spôsobu riadenia celej križovatky. Chodci na tomto priechode by mohli mať dostatočne dlhú zelenú len počas smerového zeleného signálu na pravom odbočení zo Šancovej do Krížnej, pričom vodiči v tomto smere by boli nútení po odjazde z križovatky na zelenú po cca 50m zastaviť na červenú pred priechodom. Ďalšou možnosťou na splnenie požiadavky imobilných občanov na bezbariérový prístup k objektom a zastávkam MHD v priestore Trnavského mýta je osadenie šikmých schodiskových plošín na jednotlivé schodiská podchodu.

Zvýšenie bezpečnosti chodcov na Krížnej v oblasti medzi zastávkou električiek v smere do centra a Tržnicou je možné dosiahnuť aj fyzickým zabránením prechádzania a to osadením neprielezného zábradlia, s predĺžením až za úroveň Levickej ulice a vjazdu do parkoviska.

Konštatujeme, že stavba svetelnej signalizácie riešeného priechodu sa nenachádza v zozname dopravných stavieb v rozpočte hlavného mesta a tým ani nie sú zaistené finančné prostriedky na jej prípadnú realizáciu.

Ing. Vladimír Mikuš
Oddelenie dopravného plánovania a riadenia dopravy Magistrátu hl.m. Bratislavy, 18.2.2010
06. marec 2010

Kollárik Ľudovít

Pokladám za nevhodné riešenie situáciu riešiť novým priechodom pre chodcov vzhľadom na bízkosť križivatky so svetelným riadením. Chodci tento "prechod" užívajú ako zjednodušenie prechodu cez podchod. Tento " prechod "zároveň nie je pre invalidných občanov vzhľadom na barierovosť. Problémom a nebezpečím je v tom, že chodci využívajú vstup na parkovisko ako vstup na cestu. Doporučujem osadiť pevné zábradie v celej dĺžke komunikácie pri električkovom telese a tým zábrániť tejto kolíznej situácií, ktorú si ako chodci robíme sami. Zároveň ako nerozlučné musí byť zabezpečený chod eskalátorov v podchode. Súbežne doporučujem aby do vyriešenia bolo miesto pod dohľadom PZ alebo MsP a "samovrahov" vstupujúcich na cestu kde nie je vyznačený priechod pre chodcov pokutovali.
S pozdravom
Kollárik
07. marec 2010

Ján Hefty

Vážení páni, ďakujem za vaše príspevky, ale odporúčam vám vyskúšať si prechádzať cez Trnavské mýto od kúpeľov Centrál k Tržnici, resp. k Istropolisu oboma smermi 2x denne s dvoma malými deťmi a kočíkom. Zrejme by ste potom možno dospeli aj k inému názoru ako len niečo obmedziť, zakázať či pokutovať, ale skôr by ste sa na vec pozreli tak, ako občanom - chodcom uľahčiť život a neuprednostňovať len automobilovú dopravu. Dovolím si povedať, že cestou zákazov túto situáciu nikdy nevyriešime, jednoducho tým len znepríjemňujeme ľuďom život. Denne sú to stovky až tisícky ľudí, takže určite to nie je len pár samovrahov! Ďakujem.
09. marec 2010

Lucia Dávidová

Vazeny pan Kollarik, ani keby ste postavili pevne zabradlie az po centrum mesta, nezabranite tomu, aby ludia vystupujuci z elektriciek na Trnavskom myte prebiehavali cez cestu na zastavku autobusov c. 31,39 a 78, ktora je tesne vedla nich, toboz ked im ide rovno autobus (alebo opacne). Vyskusajte si to, najma ked idete rano do prace..Takze toto problem nevyriesi, radsej by sa pani a damy na magistrate mali zamysliet nad tym ako tam ten priechod urobit, lenze to by samozrejme museli riesit nieco prakticke a uzitocne..a to uz nehovorim o tom, ako vyzera podchod pod Trnavskym mytom, hnus, des, spina a smrad, o nefunkcnych eskalatoroch ani nevraviac.
15. január 2012

themis

neoficiálny priechod?

píšete "Pri Tržnici na Trnavskom mýte veľmi často prechádzajú chodci zo zástavky električiek smerom ku Tržnici a naopak. Toto miesto je veľmi neprehľadné, nakoľko sa nachádza v zákrute a výhľad je obmedzený aj samotnou konštrukciou električkovej zástavky,"

A na také miesto chcete priechod pre chodcov? "neprehľadné, ... v zákrute a výhľad je obmedzený"


A súhlasíme s "osadením neprielezného zábradlia,"
15. január 2012

Jan Hefty

@themis: A to je lepsie, ked tadial chodia ludia neriadene cez cestu? A kludne by tam mohol byt aj semafor. No v nasom meste ma zasadne prednost individualna auto-doprava a riesenia vychadzajuce v ustrety inym su zial len vynimkou.
17. január 2012

themis

nie, a preto je lepšie: "osadením neprielezného zábradlia" 18.02.2010 o 14:53
30. júl 2019

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň,
mrzí nás, že sa tento podnet rieši až teraz, snažíme sa však vracať aj k starším neriešeným podnetom.
Tento problém bol vyriešený rekonštrukciou podchodu na Trnavskom mýte. Z každého jeho východu sa dá teraz dostať aj bezbariérovo. Radi by sme teda podnet označili za vyriešený.
S pozdravom,

Oddelenie vzťahov s verejnosťou
Hlavné mesto SR Bratislava

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania