Parkovanie na chodníku pod VUJE

Zodpovednosť za riešenie: Trnava

Vyriešený
meno
Palcino Čavojský 12. mája 2011

Bývam na Okružnej ulici a stretávam sa často s problémom s parkovaním aut a ich prejazdom cez chodník medzi obchodným centrom Slay a arealom VUJE. Najčastejšie tento chodník využívajú zákazníci mäsiarstva a baru. Svojim vjazdom na chodník ohrozujú chodcov, parkujú tam aj bez zabezpečenia 1,5 m pre prejazd postihnutých.

Na priloženej fotografii je viditeľné auto prevádzky obchodu s rádiom ovládanými modelmi. Tento obchod má prístup aj zo zadnej strany - z rampy - no, i napriek tomu využíva chodník ako svoju prístupovú cestu. V mieste, kde stojí, parkujú hlavne navečer niekedy až tri autá.

17. máj 2011

Odpoveď samosprávy

Na základe podnetu pána Čavojského ohľadne parkovania na chodníku pri VUJE na Okružnej ulici v Trnave upozorňujeme na fakt, že zákon o cestnej premávke umožňuje parkovanie na chodníku ak je voľný prechod pre chodcov 1,5 metra, čo v prípade fotodokumentácie nie je zreteľné. Aj napriek tomu budú hliadky MsP Trnava námatkovo vykonávať na uvedenom mieste kontroly.

s pozdravom

Vladimír Baričič
veliteľ okrsku MsP
17. máj 2011

Pavol Čavojský

Mne nejde ani tak o samotné parkovanie, ako o to, že autá sa tam dostávajú po chodníku. Je v poriadku, že autá vstupujú pod budovu po chodníku, ktorý nie je ani pri ceste? Tento chodník je dosť frekventovaný, nakoľko spája mestskú časť Zátvor, OC Tesco a OC Arkadia s centrom mesta. Prechádzajú tadiaľ chodci. Takže ja nehovorím o probléme parkovania aut na chodníku, ako o tom, aký prístup na parkovacie miesta využívajú. Mimochodom, parkuje sa tu aj vo večerných dobách, kedy je parkovisko medzi bytovým blokom Okružná 1 - 4 a VUJE prázdne. Rád to doložím videom, ak bude požiadavka.
17. máj 2011

Odpoveď samosprávy

Dobrý deň

Pán Čavojský zasielam znenie zo zákona č. 8/2009:
"Iní účastníci cestnej premávky než chodci nesmú chodník používať; to neplatí, ak dopravnou značkou
alebo dopravným zariadením nie je určené inak alebo ak ide o zastavenie alebo státie vozidla, pri ktorom ostane voľná šírka chodníka najmenej 1,5 m."

Ak by nemali vozidlá vstupovať na chodník zväčša za účelom parkovania bolo by potrebné umiestniť na inkriminovaných miestach dopravné značenie, ktoré by vjazd zakazovalo.O umiestnenie dopravného značenia je treba požiadať prostredníctvom správcu komunikácie. Povolenie vydáva Mestský úrad v Trnave a príslušný dopravný inšpektorát.

s pozdravom

Vladimír Baričič
veliteľ okrsku MsP
23. august 2011

Pavol Čavojský

Je mi ľúto, že podnet zostal neriešený.. každý deň vidím, ako si tam vodiči odstavia svoje autá, len aby to nemali ďaleko od mäsiarstva. Je im jedno, že ľudia sa im tam vyhýbajú, pretože nevedia, či zostanú na strane pri plote alebo sa rozhodnú parkovať pod oknami obchodov. Šoféri sú drzí aj v tom momente, ak ich upozorníte, že sú na chodníku. A svoju cestu si skrátia vyjazdom pred bar Dúha, kde je zákaz vjazdu s výnimkou pre vozidlá VUJE.
03. december 2013

Pavol Čavojský

Problém zostal nevyriešený. Absolutne sa s opísaným stavom nič nerobí.. Napriek tomu som z vašej stránky dostal oznámenie, že Problém je vyriešený. Ak takto naše mesto získalo jedno z najlepších hodnotení na vašom portáli, je dosť skreslené a stránka stráca zmysel.
03. december 2013

Odkazprestarostu.sk

Podnet bol označený za vyriešený, nakoľko odpoveď mesta bola obsahovo dostatočná a z Vašej, ani z tretej strany nebol za dva roky podnet ani raz aktualizovaný. Ak považujete problém za neriešený budem rád ak pridáte foto opakujúcej sa problémovej situácie. Mesto získalo jedno z najlepších hodnotení v porovnaní s inými samosprávami, nie s ideálnym stavom... "Stav" tohto podnetu sa pre jeho vek do žiadneho hodnotenia nezapočítaval ani sa započítavať nebude.
Peter Bročka
Administrátor OPS pre Trnavu
03. december 2013

Pavol Čavojský

Pán Bročka, oveľa radšej by som už bol, keby sa na toto bol niekto z mesta pozrieť osobne. Bol som za pánom Stachom, autá vstupujúce na tento chodník som osobne ukazoval pánovi Pobieckému, ktorého som náhodne stretol pri Tvorsade, volal som tam mestských policajtov, ktorí namiesto riešenia využívania chodníka na prejazd stále hovoria o parkovaní, oslovoval som aj noviny MY, ktorých pracovník tam s ich firemným autom parkuje skoro tradične... A zase mám dávať fotky, ako keby som mal fotiť vlastné halucinácie... Všade sú len prísľuby... To naozaj čakáme, kedy tam niekoho zrazí auto, keď vybehne zo schodov? Nerád hrám na city so starými ľuďmi a deťmi, ale v budove, ktorej vchody do prevádzok sú odkázané na tento chodník je kaviarnička s detským ihriskom a teraz po novom aj cukráreň. Zo strany VUJE je zase chodník, kde pre výsadbu kríkov nie je rovno vidieť na všetky strany autami využívaného chodníka. A tam málokto pozerá na to, že ak vyjdem z jedného chodníka na druhý, by som si mal dávať pozor na to, či ma nezrazí auto (ktoré mimochodom na chodník vstupuje cez priechod pre chodcov.
04. december 2013

Flego

Výklad zákona o jazde po chodníku je tu jednoznačne nesprávny. Pozri podnet "Prechádzanie autobusovú zastávku" na Bulharskej ulici zo dňa 20.9.2013, tiež je v neriešených a hoci tu autá tiež priamo ohrozujú chodcov, tiež to nikoho nezaujíma.
11. február 2014

Flego

Čerstvá perlička na túto tému z Petržalky, okrem odpovede samosprávy si prečítajte ten odkaz v diskusnom príspevku Petra z Bratislavy na odpoveď z prezídia policajného zboru https://www.odkazprestarostu.sk/bratislava/podnety/7575/parkovanie-na-chodniku http://www.scribd.com/doc/204493443/Chodniky-1-5m-Odpoved-MV
13. február 2014

Pavol Čavojský

z vyjadrenia MV SR nie som veľmi múdry.
18. apríl 2014

Palcino Čavojský

problém stale nie je riešený. Skôr by som povedal, že samospráva ho odignorovala. :-(
19. apríl 2014

Pavol Čavojský

Ako vidíte, parkovať pred barom sa stále dá. Vodiči na vás vedia zamávať, aby ste sa im uhli z cesty (z chodníka) a oni si to odstavia rovno pred dverami svojho podniku. Počkáme si, kým niekoho zrazia?

K aktualizácii pridávam dve fotky fotené z rovnakého miesta: prvá je s autami pred barom, druhá pohľad na prázdne parkovisko v blízkosti baru.
23. máj 2014

Pavol Čavojský

Situácia sa vôbec nerieši.. chodník je stále vodičmi používaný na skrátenie si cesty do obchodov (cyklistika, mäsiarstvo). Fotografia je z dnešného dňa (23.05.2014) takže tri roky od podania môjho podnetu. .
13. august 2014

Pavol Čavojský

dnes na danom chodníku vodič modrej fábie zrazil staršiu ženu. Bola odvezená rýchlou zdravotnou službou. Bude jej vina, že bola na chodníku?

V období, kedy som sem zadával tento podnet, som si písal na dopravný inšpektorát v Trnave, kde som upozorňoval na problém, mestská polícia ma berie za chorobného sťažovateľa kvôli tomu, že tam vyvolávam.. oba tieto orgány však zaujíma LEN PARKOVANIE. A to, či vodiči nechávajú 1,5 m šírky chodníka na prechod chodcov. Absolútne ich nezaujíma, že autá prejdú po chodníku asi 30 m, kým zastavia na mieste parkovania. Chodec tu tak nie je vôbec chránený. Je podľa mňa nenormálne, ak polícia (je jedno, či štátna, alebo mestská ignoruje zákaz jazdenia motorových vozidiel po chodníku.

Je rovnako nenormálne, ak Vám na meste povie úradník zodpovedný za bezpečnosť komunikácií, že Odkaz pre starostu ho nezaujíma a že to nie je jeho problém, že sa tu jazdí po komunikácii určenej pre chodcov. Tak isto mi nepomohol ani oslovený mestský poslanec p. Pobiecký, ktorému som ukazoval situáciu na mieste.

Tu je výsledok.. Bol by som rád, keby dôkaz nebezpečia tohto chodníka nebol taký tvrdý.. (aj z toho dôvodu, že tú zrazenú pani poznám). Ešte by som uviedol pre tých, ktorý mi budú hovoriť, že tí všetci majú pravdu, lebo vodič tam šiel len parkovať jednu zásadnú informáciu: Tú pani auto nepriľahlo, nepadlo zo žeriavu, ktorý by to auto dával na miesto, kde pri parkovaní bude dodržiavať 1,5 m voľného chodníka. Tá pani tam bola zrazená idúcim autom!!
20. august 2014

Gmitterová Jana

Dobrý deň,
na základe obdržanej aktualizácie podnetu bola za účasti p. Čavojského vykonaná obhliadka na predmetnom mieste. Odbor dopravy a komunálnych služieb spracuje návrh doplnenia existujúceho dopravného značenia, ktoré bude predložené na odsúhlasenie Okresnému dopravnému inšpektorátu. Po odsúhlasení bude značenie osadené. Predmetná úprava bude zahŕňať doplnenie zvislého dopravného značenia - zákaz vjazdu všetkých motorových vozidiel s výnimkou dopravnej obsluhy, a taktiež aj montáž sklopného stĺpika, ktorý budú prevádzky sklápať pri zásobovaní.
20. august 2014

Flego

Mali by sme byť šťastný, že sa podnet úspešne vyriešil, ale ruku na srdce, máme z toho dobrý pocit ??? Podnet bol podaný 12.5.2011, odvtedy ubehli 3 roky 3 mesiace a 8 dní. Muselo prísť k úrazu človeka, aby sa mesto začalo podnetom vážne zaoberať a zrazu sa riešenie našlo. Na tomto portáli je viacero podnetov na nebezpečné miesta, ktoré mesto neberie vážne. Čaká sa na ďalšie úrazy, či nebodaj usmrtenie človeka???
20. august 2014

Flego

P.S. Pre osvieženie pamäti napríklad tento môj podnet zo 14.12.2013 https://www.odkazprestarostu.sk/trnava/podnety/6835/nebezpecny-vyjazd-z-jasnej-na-strednu Denno denne tu naslepo vchádzame do križovatky, pretože vôbec nič nevidíme. Od podania podnetu tu bola našťastie len jedna havária, ale je len otázka času, kým sa tu tiež stane niečo vážne.
21. august 2014

Palcino Čavojský

pridávam tento link... ak viete o niekom, kto tú nehodu videl, dajte mu o tom vedieť. http://www.rescueonline.sk/clanky/auto-zrazilo-pri-cuvani-po-chodniku-starsiu-pani/
26. august 2014

Palcino Čavojský

Podnet sa stále nevyriešil... a neviem, ako vyriešený bude: Mesto hovorí, že dá zvislú značku Zákaz vjazdu a stlpiky, dopravný inšpektorát hovorí len o stlpikoch.
27. august 2014

Palcino Čavojský

Takto o tom dnes informoval Slovenský rozhlas v poludňajšom spravodajstve: https://soundcloud.com/palcino-cavojsky/trnava-jazda-autom-po-chodniku-vuje-sro
12. september 2014

Pavol Čavojský

Po troch rok rokoch a štyroch mesiacoch a po tom, čo na problemovom chodníku bola zranená staršia pani, môžem povedať, že mesto konečne vyriešilo problem. Som tomu, samozrejme, rád. Ale kvôli tomu úrazu sa už z toho tešiť neviem.

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania