Výstavba Centrál

Zodpovednosť za riešenie: MÚ Ružinov

Uzavretý
meno
Ján Hefty 05. júna 2010

Aké podmienky vyjednala mestská časť s investorom v objekte Centrál na kompenzáciu pre obyvateľov priľahlých domov?

Už niekoľko mesiacov sa intenzívne pracuje v objekte bývalých kúpeľov Centrál, čo pre nás - obyvateľov v blízkom okolí predstavuje výrazný zásah do každodenného života, napríklad:

- obrovský stavebný hluk od pondelka do soboty každý deň od rána 6.00 do neskorého večera,
- rozbité cesty v okolí (http://www.odkazprestarostu.sk/bratislava/podnety/359/rozbity-chodnik-od-stavebnej-dopravy),
- obrovská prašnosť a znečistenie chodníkov a ciest od blata (napr. parkujúce autá vydržia čisté maximálne 1 deň!)

V dobrej spoločnosti zvykne investor poskytnúť v takomto prípade "bolestné" za znepríjemňovanie života v okolí (napr. na Nivách postavil investor Twin City krásne veľké detské ihrisko, ktoré už niekoľko rokov slúži, pričom výstavba sa ešte ani nezačala). Tu si naopak, zobral ešte aj časť školského dvora!!!

Navyše, kým sa výstavba neskončí, sú naše byty finančne znevýhodnené pri prípadnom predaji. A to nehovoriac o následkoch, keď bude výstavba ukončená a objekt začne fungovať - čo prinesie permanentné zvýšenie intenzity dopravy a hluku.

09. jún 2010

Odpoveď samosprávy

Čo sa týka pracovného času, a teda porušovania VZN č. 8/2009 odporúčame obrátiť sa na miestne zastupiteľstvo Ružinova. Poslanci totiž schválili VZN, ktoré okresný prokurátor označil za nesúlad so zákonom a odporučil ho nezavádzať do praxe. Podnet dali asi investori. Investori zrejme využívajú tento názor prokurátora, aj keď poslanci opätovne VZN podporili a je platné. Mestská polícia môže na základe neho uložiť investorom pokutu.

Znečisťovanie ciest a chodníkov je riešené v priestupkovom konaní o správnom delikte, ktoré rieši pán JUDr. Ľ. Gaštan zo stavebného úradu v Ružinove. Dňa 8.6.2010 bola investorovi adresovaná ďalšia výzva na vykonanie nápravy. Dvakrát sme zrealizovali na mieste stavebný dohľad.
O tom, že by bol zabratý školský dvor informácie na stavebnom úrade nemáme. Preveríme.

Mgr. Maroš SMOLEC
MČ Bratislava-Ružinov
10. jún 2010

K

Plne súhlasím s podnetom. V celom okolí je obrovská prašnosť, po každom aute, ktoré prejde ulicou, sa vytvárajú celé mraky prachu. Treba s tým URÝCHLENE niečo robiť.
15. jún 2010

krystof

odpoved je uplne nedostacujuca pretoze stazujuci sa pyta "Ake kompenzacie mestska cast s developerom vyjednala" v odpovedi mestska cast neuvadza ani jednu.
22. jún 2010

Peter

Je to katastrofa ja bývam na Cyrilovej ulici. Doteraz to bola kladná ulica a zrazu nákladiaky zmenili trasu a jazdia už aj cez Cyrilovu. Na ceste samá šutolína nákladné automobily nedodržiavajú predpísanú rýchlosť a tím ohrozujú aj deti ktoré chodia do školy cestnú komunikáciu vôbec nečistia a keď som sa bol opýtať že či mi preplatia autoumyvárku tak ma jednoducho ignorovali no hnus. Chcú sem natlačiť ďalšiu stavbu a pritom už teraz je tu problém zaparkovať ten architekt je úplný zlý človek. A najhoršie je na tom že cesta je zničená už teraz a oni ju ničia ešte viac. Developer si myslí že má peniaze že môže všetko je to hanba.
23. jún 2010

Jana

Co sa tyka skolskeho dvora, to bola asi dohoda skoly s investorom. Skola da pozemok, oni za to vynovia skolsky dvor a co maju z toho obyvatelia? Nic! Na novy pekny skolsky dvor sa mozu pozerat spoza plota, ten je pre verejnost zatvoreny.
Uz na zaciatku stavby prekvapili trasou odvozu zeminy cez obytnu cast, pricom vyjazd zo staveniska je ani nie 50m od hlavnej cesty. Teraz to vysperkovali logickym umiestnenim betonarky na kraji staveniska, pricom pristupovu cestu si zastavali unimobunkami a musia beton vozit okolo skoly po uzkych komunikaciach, ktore uz pred zacatim stavby boli v zalostnom stave. Bol sa niekto s kompetentnych pozriet na stavenisku?. Pred povolenim stavby sa niekto zamyslal nad tym, ako bude tato stavba pristupna tazkym mechanizmom? Ked si staviate dom na svojom pozemku nespacirujete sa tatkovkami a bagrami po pozemkoch susedov...
03. júl 2010

Vlado

Vazeni priatelia (susedia) - povolenie na prejazd cez Cyrilovu, Metodovu a Jelacicovu (v platnosti len posledne tyzdne) vydal p. Ing. Jozefa Kováč, tel.c. 48 284 228 (Bratislava - Ruzinov, referát územného a regionálneho rozvoja). Hovoril som s nim a pytal, preco nepovolil vyjazd cez Levicku, resp. preco nemozu tuto ulicu docasne urobit obojsmernu. Jeho odpoved: ved prejazd je len na 3 mesiace, preco na tie ucely menit cestu? Navyse pridal dalsi "argument" ktorym ma uplne odrovnal: za komunistov sa stavalo aj cez noc, tak mam byt rad ze nam jazdia auta len do 19.00.
Cele to nie je normalne - rano poleju cestu, cez den sa vsak nikto o cistotu nestara, je tuz uz vrsta prachu a blata...
04. júl 2010

Daniela

Ja som tram telefonovala tiež - na dopravné oddelenie a dozvedela som sa, že máme byť radi, že nám postavia podzemné garáže, a budeme mať kde parkovať svoje autá. Pán vedpci mi tiež oznámil, že on si musel pri svojom rodinnom dome postaviť garáž sám ... tiež nechápem, prečo musia behať okolo celej Jelačiččovej , Kupeckého, Cyrilovej ulici, keď majú priamy výjazd na Miletičovu ... A čo sa týka špiny - to ani nehovorím, nechali sme auto jeden deň na Jelačičovej a bolo komplet šedé a keďže chodia kropiť ulicu, aby sa neprášilo, tak aj blatové ... kto nám to zaplatí sme sa tiež nedozvedeli. A to už nehovorím o oknách, prachu v byte .... Vraj máme vydržať do októbra ... no ďakujem, ďakujem aj za megalomanské plány - 110 m vysoký hotel a štyri domy . som zvedavá ako sa autá dostanú na Trnavskú, Miletičovú a Záhradnícku ... na Jelačičovej budú asi kolony aut.
05. júl 2010

Dušan

Danka, nebude to hotel, ale kancelarie...
08. august 2010

Tami

Dušan, bude tam aj hotel aj kancelárie...www.central.sk
Dnes je nedeľa a už 2 hodiny sa na stavbe hlučne pracuje. Vyvetrať byt na Metodovej ulici, je cez deň nemožné a ak tak len pri obrovskom hluku a prachu, ktorý je následne v celom byte. A nechápem prečo sa na dopravnom oddelení oháňajú podzemnými garážami, nebodaj tam budeme môcť bezplatne parkovať???
08. august 2010

Dušan

Tami, iba som reagoval na to, ze vo vyskovej budove pravdepodobne nebude hotel... A, aby sme si rozumeli, nicoho tam sa nezastavam! Taktiez by som mal chut im vyfucat pneumatiky, ak by som byval vedla...
No, a o tom parkovani tiez pochybujem - mesto by malo dat ako podmienku pre shvalenie stavby to, ze stavba bude mat xy desiatok parkovacich miest verejnych, resp. bezplatnych! To myslim na vsetkych novostavbach.
09. august 2010

ivan haskovec

to co pisete vyssie je typicky pristup pana starostu drozda a jeho podriadenych na urade p. smoleca a p. kovaca. ked chce obcan riesit akukolvek zalezitost tak su vzdy na strane developerov a maju plno argumentov, ze vlastne mozeme byt radi ze nam pod oknami stavaju alebo jazdia okna. Pozname to velmi dobre z nasej "kauzy" v parku mileticova - ruzova dolina, kde sme sa za cele roky dockali len ignoracie a posmeskov.
10. august 2010

Daniela

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či mi viete poradiť na koho sa obrátiť v súvislosti s prejazdom nákladných áut cez Jelačičovu ulicu. Nákladné autá nedodržujú prikázanú rýchlosť 30 - idú 50 a viac. Ak idú plné, tak sú opatrnejší, prázdni letia ako besní a práve pred Jelačičovou 10, je polmetrový výmoľ po plynároch - viete si predstaviť ako silno zarinčí celé auto? Po pá metroch sa to opakuje, lebo pred školou sú spomaľovače. Každý šofér pribrzdí - ale oni nie, veď autá nie sú ich a kašlú na obyvateľov, ktorí okrem špiny a hluku zo stavby musia znášať aj ďalší hluk pred okanmi. KOmu mám napísať? Písala som do firmy Doliva, ktorej patria autá - nestála som im za odpoveď, asi im je jedno, že sa autá rozbijú ... a my sa zbláznime. Je leto a keď ste zamyslení a buchne to vonku, až nás nadohodí od strachu :_(
10. august 2010

Daniela

Asi som sa nevyjadrila presne, potrebovali by sme výmoľ zaliať asfaltom, lebo kontrola rýchlosti to asi nezmení.
10. august 2010

Daniela

Dušan . bude tam 110 m hotel, naľavo od neho administratívna budova´a oproti nim 4 domy!!! A má tu byť parkovisko pre 3500 áut. Takže kľud tu už nebude nikdy, lebo tu bude premávka horšia od Bajkalskej a Trnavskej ... zásobovanie, noví obyvatelia a k tomu úradníci. Megalomanský plán zasadený do centra Ba, kde aj tak je problém výjsť na okolité ulice. Čo sa týka prašnosti . začali polievať ulicu, takže zvrchu máte auto od prachu a zospodu od blata ... Asi by nám mali dať poukážky do umyvárky, alebo poliať autá a hadicou zhora ...
10. august 2010

Dušan

Danka, nechcem sa hadat, ale na 90% by vo vyskovej budove hotel nemal byt...
10. august 2010

ivan haskovec

v budove nebude hotel ale bude tam sidlit Orange. cize kancelarie tu je o tom clanok
http://reality.etrend.sk/komercne-nehnutelnosti/orange-ide-do-centralu.html
10. august 2010

Daniela

Dušan, na obrázkoch bolo vidieť dve nižšie budovy, jednu vysokú a vpredu 4 domy. Písali, že tam bude hotel, administratívna budova - predpokladala som, že hotel bude v najvyššej, ale môže to byť aj opačne. http://www.central.sk/hlavna/ Tu je popis:
Moderný multifunkčný komplex nadväzuje na históriu bývalých kúpeľov Centrál, ktoré tak radi navštevovali Bratislavčania. Celý areál doplní existujúcu zástavbu a prinesie najmodernejšie spojenie bývania, práce a oddychu v tejto lokalite.

Dominantou Centrálu bude nákupné centrum na 3 podlažiach, výšková budova s kancelárskymi priestormi najvyššieho štandardu, hotel s 220 lôžkami, kúpele s využitím wellnes a fitnes, 3 bytové domy s parkom a podzemné garáže s 1300 parkovacími miestami.

Všetko na jednom mieste - byty, hotel, kancelárie, obchod, služby, kúpele a park – jednoducho „mesto v meste“.
Bez ohľadu na všetko, viete si predstaviť tú premávku? Neviem si predstaviť ako výjdeme z našej ulice ...
Megalomanské plány v centre meste ... Bajkalská a neviem aké križovatky budú prázdne proti Jelačičovej a okoliu
13. august 2010

Vlado Donath

Asi to nic na veci nezmeni...hotel je vraj v planoch ale zatial sa stavat nebude.
16. október 2010

Juraj illes

Aj Vás dom postavili niekedy a nikto sa nestazoval.
Budte trosku ohladoplny
16. október 2010

Vlado

Ziadat o ohladuplnost prave ludi, ktori musia vystavbu strpiet je trochu pomylene. Ja osobne nie som proti vystavbe ako takej. Chcem len tolko, aby som pocas vystavby trpel co najmenej - vid spina na cestach, rozbite cesty Jelacicova a Cyrilova a jazdenie Tatroviek v sobotu o pol siedmej rano...
12. november 2010

Martina

@Juraj illes: Ocividne nebyvate niekde v blizksti Centralu. Teraz najnovsie do okolitych domov celu noc svieta reflektory a betonarky tiez minimalne 2 krat za tyzden robia celu noc, robi to hluk a este si do toho trubia:)) O tretej v noci..
14. január 2011

Jozef Koma

Viete že primátor mesta od 16.01.2011 dovolil na stavbe Central prácu aj v nedelu?
O dva dni uvidite koľko tam bude robotnikov.
14. január 2011

Martina

Ved robili aj v nedelu nie?:) Ja som skor bola prekvapena, ze cez Vianoce nerobili. Aj reflektory vypli:))
15. január 2011

Jozef Koma

Nedelu sa mohlo robiť len potajomky.Ráno o osmej už tam boli policajti a vyhánali robotnikov.Ale odzajtra sa môže robiť naplno,od siedmej až do večera
30. apríl 2011

Leila

Staré, Dobré, Kúpele Centrál ...
07. august 2011

imro

Drozd a Smolec boli vždy na strane developerov, mam o tom osobnu skusenost. Peniaze robia z ludi prisluhovačov a nebolo tomu inak ani pred rokom. Kedy sa konečne preukaže korupcia a pojde nejaky komunálec sediet?
09. január 2012

stano

diskusia tu mierne utichla, zmenilo sa za ten cas nieco? budu obyvatelia prihalych ulic nejako 'odskodneni'? budu mat obyvatelia prilahlych bytov nejake vyhradene parkovacie miesta v podzemnych garazach komplexu central? planuje sa v MC Ruzinov zaviest vyhradene parkovanie pre rezidentov?
26. november 2019

Ružinov - Prievoz

zachvíľu máme koniec roka 2019 a cetrál už stojí nejakú dobu čiže by sa mohol podnet uzavrieť.

Diskusia

Pridajte obrázky
Prihlásený ako

Pridaním komentáru súhlasím s pravidlami používania